הרצוג: "לא להתעלם מפלסטינים במבואות ירושלים"

יושב ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג מגבה את ראש הממשלה על העברת השגרירות אך סבור כי זה הזמן להביט קדימה

יצחק בוזי הרצוג, צילום פישל רוזנפלד
יצחק בוזי הרצוג, צילום פישל רוזנפלד

יושב ראש האופוזיציה חבר הכנסת בוז'י הרצוג נשא היום דברים מעל בימת הכנסת במהלכם התייחס להעברת השגרירות לירושלים ולמצב הביטחוני הרגיש.

"כבר אמרתי בעבר, גם מעל בימה זו, שיש ירושלים דלמטה וירושלים דלמעלה. זו האחרונה היא מושא הכיסופים של כל הדורות ועליה נאמר כמה פעמים ביום, "ולירושלים עירך ברחמים תשוב." זו שלמטה הרי היא האתגר האמיתי. לא ניתן להתעלם מכך שהיא כוללת ציבורים גדולים בעלי אורחות חיים ואמונות שונות. לא נוכל להתעלם מכך שיש בה 350 אלף פלסטינים ב-28 כפרים בנוסף לעיר עצמה ולא נוכל להתעלם מהיותה מושא לקדושה של שלושת הדתות המונותאיסטיות הגדולות ומושא לשאיפה הלאומית של העם השכן ומושא לעניינו של העולם הערבי והמוסלמי. זו הסיבה שמצבה הבינלאומי והמדיני הוא עדיין פתוח."

לדברי הרצוג, "סוגיית הפתרון המדיני בירושלים היא סוגיה סבוכה ומורכבת, חנוכת השגרירות האמריקאית היום בירושלים מניחה את היסודות להכרה בינלאומית בירושלים כבירת ישראל ואני קורא לעוד ועוד מדינות לעשות כן. הנוסחה שהציב הנשיא טראמפ עצמו כשקבע כי גבולות הריבונות הישראלית בירושלים ייקבעו במשא ומתן בינינו לבין הפלסטינים, היא נוסחה פרגמטית והגיונית."

"אנו נמצאים באחת התקופות המורכבות והמסובכות ביותר ביחסי שני העמים. עברנו היום יום קשה בגבול עזה, בו ראינו כיצד ארגון טרור שולח אזרחים, כולל נוער, למסע של סיכון חיי אדם רק כדי לקבל תמונה וכותרת המעוותות את המציאות. אני אומר למנהיגי המפגינים ושולחיהם – התמונות עצובות גם לנו. אבל בכח, בהתפרעויות ובשפיכות דמים חסרת תכלית לא השגתם, ולא תשיגו דבר. לכו לדרך המשא ומתן, כי זו הדרך היחידה להגיע לביטחון שגשוג ושלום לטובת כל עמי האיזור."

"אנו נמצאים במבוי סתום חמור עם שכנינו הפלסטינאים שיש צורך להתגבר עליו, לפתוח אותו ולנסות בכל דרך ליצור אופק מחודש של תקווה. אנו מקווים כי נשיא ארה"ב והממשל האמריקאי ימשיכו לנסות ולפעול בכל דרך כדי להתניע תהליך מדיני מחודש בינינו לבין הפלסטינאים. מיליוני בני אדם, בני כל הדתות, תלויים בכך ומצפים לכך. השלום הוא לא רק מילת סרק, הוא תפילה משותפת של אבות ואימהות יהודים וערבים, החיים על פני האדמה הזו ומייחלים לו."

השארת תגובה