השגרירות הגיעה – ערך הנדל"ן עולה

באסטה ב-2 מיליון שקל: זינוק של 300% במחירי הנכסים בשוק מחנה יהודה בירושלים • ניר שמול מנכ"ל חברה שניר: "למעבר של שגרירות ארה"ב לירושלים היום, תהיינה משמעויות נדל"ניות כבדות משקל על מחירי הנדל"ן בירושלים בשנים הקרובות"

ניר שמול- מנכל חברת שניר. צילום תומר פדר
ניר שמול- מנכל חברת שניר. צילום תומר פדר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לדברי ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר – בית לשיווק נדל"ן למגורים ולמסחר, בארץ ובחו"ל, למעבר היום של שגרירות ארה"ב לירושלים, ולהכרזה הדרמטית של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ על ירושלים כבית ישראל, תהינה משמעויות נדל"ניות כבדות משקל במחירי הנדל"ן בעיר ירושלים בשנים הקרובות.

לדברי ניר שמול: "המעבר של שגרירות ארה"ב היום לירושלים, והכרה בירושלים על-ידי ארה"ב שעד לאחרונה נמנעה מלהכיר בעיר כבירתה של מדינת ישראל, תתן תוקף משפטי משמעותי להיותה עיר בירה של מדינת ישראל. כלומר, מדינות וארגונים בינלאומיים נוספים צפויים גם להכיר גם הם במעמדה של ירושלים כבירתה של מדינת ישראל, ועל-כן להעביר בחודשים, ובשנים הקרובות עשרות רבות של שגרירויות ומוסדות בינלאומיים, וכבר עתה אנחנו רואים מדינות נוספות שכבר עשו זאת. כל זה יביא בהכרח לעליה משמעותית בביקושים לנכסי נדל"ן עבור השגרירויות ומוסדות בינלאומיים, ובכך לעליה משמעותית ולעליה דרמטית במחירי הנדל"ן.

לפיכך, אני צופה שכבר בשנה הקרובה אנו נהיה עדים לעליה של לפחות 10% במחירי הדירות, ולעליה של למעלה מ – 20% במחירי הקרקעות, ומבנים היכולים לשמש שגרירויות ומוסדות בינלאומיים".

הדברים מתחברים לסקר השמאית מוריה רבני שגילה לאחרונה כי הנכסים בשוק הירושלמי 'מחנה יהודה' זינקו בערכם.

יחד עם הפיכת השוק הירושלמי לאחד המתחמים התוססים בעיר זינקו גם מחירי הנכסים בהתאם. התשואה לנכס בשוק עומדת על 7.7% לשנה.

שוק מחנה יהודה בירושלים נחשב לאחד השווקים הפופולאריים בישראל והגדול שבהם. בשנים האחרונות השוק הפך לאחד המתחמים התוססים בירושלים גם בשעות הערב. מבדיקה שערכה שמאית המקרקעין, מוריה רבני עבור לשכת שמאי המקרקעין עולה, כי בשמונה השנים האחרונות חל זינוק של 300% במחירי הבאסטות בשוק.

לדברי מוריה רבני, "מחירי הנכסים בשוק הינם מהגבוהים ביותר בירושלים. רק לאחרונה נחתמו 2 הסכמים לרכישת חנויות. לדוגמא, חנות ברחוב עץ חיים בשטח של 9 מ"ר נמכרה תמורת 2,250,000 מיליון שקל שהם כ-250 אלף שקל למ"ר. חנות ברחוב מחנה יהודה בשטח של 12 מ"ר נמכרה תמורת 2.8 מיליון שקל שהם 235 אלף שקל למ"ר. החנות מושכרת תמורת 18 אלף שקל לחודש. מדובר על תשואה של 7.7% לשנה". לשם השוואה, בשנת 2010 דווחו עסקאות לחנויות בשטח של כ-20 מ"ר תמורת 650 עד 800 אלף שקל כך שמדובר כאמור בעלייה של 300% תוך שמונה שנים.

שוק מחנה יהודה הוקם בסוף המאה ה-19 ובשנות ה-30 של המאה הקודמת נבנה השוק הקבוע. השוק ממוקם בין הרחובות יפו ואגריפס, כאשר הרחובות המרכזיים בשוק הינם מחנה יהודה ועץ חיים, ביניהם ניצבים מספר רחובות קטנים כגון התפוח, האפרסק, השזיף. בתחילת דרכו ובמשך שנים רבות כלל השוק בעיקר חנויות פירות וירקות, אולם בשנים האחרונות השוק מהווה אזור מסחרי שוקק וכולל חנויות בוטיק, חנויות בגדים ושלל מסעדות.

עוד עולה מהבדיקה שנעשתה עבור לשכת שמאי המקרקעין, כי חנות בשטח של כ-60 מ"ר מושכרת תמורת 50 אלף שקל לחודש בתוספת מע"מ שהם 850 שקל למ"ר. חנות בשטח של 22 מ"ר מושכרת תמורת 18 אלף שקל בתוספת מע"מ – 800 שקל למ"ר.

השארת תגובה