השגרירות עולה לירושלים: כך זה יראה

יום השנה ה-51 לסיום מלחמת ששת הימים, והיום בו הוכרזה ירושלים כ'משוחררת' • שגרירות ארצות הברית עוברת לעיר שהוכרזה כבירת ישראל – כ'הכרה'

השגרירות האמריקאית בירושלים - הדמיה השגרירות האמריקאית בירושלים - הדמיה
השגרירות האמריקאית בירושלים - הדמיה השגרירות האמריקאית בירושלים - הדמיה

51 שנים חלפו, וישראל זוכה לצעד ראשון ה'מכיר' בירושלים כבירתה. נשיאי ארצות הברית כמו גם שאר מנהיגי עולם, התארחו וביקרו בה. אלא שזו לראשונה מוקמת בה שגרירות מדינה זרה בכוונה להישאר, בהצהרת הכרות בירושלים כבירת ישראל.

אם לא מדובר היה בצעד מרחיק לכת, הרי שהדברים היו מתרחשים כבר קודם לכן.

ברור לכל כי מדובר בתהליך כלל אזורי מרחיק לכת שמטרתו היא הבאת רגיעה והפסקת הלוחמה עד כמה שניתן במזרח התיכון.

הצוותים האחראים על המשא ומתן בין העמים באיזור, כבר סיפרו כי במהלך התהליך ישראל תוותר לטובת הפלסטינים על ארב שכונות ערביות במזרח ירושלים. כך יוכלו גם הפלסטינים להצביע על 'נצחון' בהשגת חלקים מהעיר המקודשת לכל העמים.

נשיא ארצות הברית, סימן את ההכרה בירושלים כבירת ישראל, כצעד בעדיפות עליונה. כמי שדואג לאורך כל הדרך להציג את משנת 'הבטחתי וקיימתי', חתר הנשיא טראמפ להשגת מטרות מעת עלותו על כס הנשיא בבית הלבן בוושינגטון.

לאחר כמה נסיונות של הובלת מהלכים, שנתקלו בחסמים בירוקרטיים. הגיע טראמפ מוכן לצעד הבא, הוא ביקר בישראל ואצל הפלסטינים. שוחח עם הצדדים בעצמו ובאמצעות צוותי משא ומתן. כשהגיע הרגע בו נראתה הדרך 'בטוחה', הכריז טראמפ על הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל.

הרבה קולות נשמעו נגד הכרת ארצות הברית של אמריקה, כירושלים בירת ישראל. אך אף גורם לא יצא בצעד אופרטיבי נגד צעדיה של אמריקה.

בפרק זמן קצר של שבועות ספורים, הכינה את עצמה שגרירות המדינה – אולי הגדולה ביותר בישראל, למעבר כמעט 'בין לילה' אל ירושלים.

מאז הכרזת טראמפ על מעבר השגרירות והכרת ארצות הברית בישראל כבירה, הצהירו מדינות נוספות על העברת מוסדותיהם אל בירת ישראל. חלקם כבר נקטו צעדים בשטח כמו רכישת נכסים ופתיחת תהליכי מעבר.

גם בישראל לא ישבו שלובי זרועות, תהליכים בירוקרטיים המצריכים אישורים והיתרי עבודה ובניה נעלמו – חלקם אף באמצעות חקיקה מיוחדת, הכל, כדי לזרז את תהליך העברת השגרירות לישראל.

גם ארצות הברית רואה בטקס העברת השגרירות כ'יום חג', אם כחג לברית ארוכת השנים בין המדינות ואם כחג להנעת תהליך השלום – שנפתח דווקא בהיענות לדרישותיה של ישראל.

משלחת של מאות אנשי מימשל הגיעו מארצות הברית לחגיגת העברת השגרירות האמריקאית, בראש המשלחת עומדים בתו של הנשיא ובעלה המשמש בתפקיד יועץ מיוחד לחמיו הנשיא טראמפ.

החגיגה עצמה מלווה בכמה טקסים שהחלו כבר אמש, הטקס הראשון היה טקסה של ממשלת ישראל והעומד בראשה בנימין נתניהו. לאחר מכן התקיים טקס נוסף גם הוא בירושלים, בו נשאו דברים הרבנים הראשיים לישראל.

הטקס המרכזי, של שגרירות ארצות הברית ומשלחת המימשל שהגיעה ארצה, יתקיים היום במתחם השגרירות החדש שעוצב וקושט כיאה למעצמה הרואה עצמה מי שמנהיגה מהלכי עולם.

לטקס הוזמנו נציגי שלטון ומממשל ממדינות רבות – חלקם, כאלו שרואים בדברים 'מהלכים חד צדדיים', קראו להחרים את הארוע. באירופה היו מי שביקשו להכריז על הודאת גינוי, אולם ישראל בקשריה הדיפלומטים הצליחה למנוע גם זאת.

כחלק מתהליך המעבר, השגרירות האמריקאית בישראל עצרה את שירותיה לאזרחי ארצות הברית בשגרירות לשבוע ימים.

שינויים בהסדרי תנועה:

החל מהבוקר, נחסמו לתנועה הרחובות סביב השגרירות – דוד פלוסר, כפר עציון, ים המלח, משה אריה קורץ, קלוזנר וזיגפריד מוזס.

למעט תושבי האזור שיורשו לנוע ברחובות אלו.

כמו כן צפויים שיבושי תנועה וחסימות לפרקי זמן קצרים ונקודתיים בצירי התנועה המובילים מאצטדיון טדי לכיוון השגרירות בשל מעבר שיירת משלחת המוזמנים.

מומלץ להתעדכן באפליקציית WAZE בדבר חסימות ועומסי התנועה.

ניתן להתעדכן בדבר שינויים בהסדרי התנועה גם באמצעות מוקד המידע הארצי של המשטרה שמספרו 110.

אלפי שוטרים, לוחמי מג״ב ומתנדבים ייפרסו החל משעות הבוקר על מנת לאבטח, לשמור על הסדר הציבורי ולהכווין את התנועה במהלך הטקס ולוודא מהלכו התקין.

היערכות המשטרה לאבטחת טקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, הינו מבצע מורכב ומשולב עם גופי ביטחון נוספים, המבצע הינו בפיקוד משטרתי אשר מתוכלל ומנוהל בהובלת מחוז ירושלים.

היערכות המשטרה תתמקד במספר מוקדים ברחבי ירושלים ככלל, וסביב השגרירות בפרט והצירים המובילים אליה.

בנוסף לפריסת הכוחות בשטח, תפעיל המשטרה מרכז שליטה נרחב על מנת להבטיח פיקוד ושליטה אפקטיביים במהלך המבצע בכלל הגזרות בירושלים, ומטרתו מתן מענה מהיר, ממוקד ומקצועי בכל אירוע.

טקס העברת השגרירות הינו בעל חשיבות לאומית ובינלאומית והמשטרה נערכה לו בהתאם לאורך החודשים האחרונים. במסגרת היערכות זו בוצעו פעילויות גלויות וסמויות כנגד כל גורם שמתכוון להפר את הסדר ו\או לפגוע במהלכו התקין של הטקס.

משטרת ישראל תפעל בנחישות כנגד כל ניסיון להפר את הסדר או מהלכו התקין של הטקס בכל שלב.

בכל מהלך הביקור חל איסור מוחלט להעלאת כל כלי טייס (לרבות רחפנים) למרחב האווירי של אזור השגרירות והסביבה.

המשטרה מבקשת מהציבור להימנע מהגעה לאזור השגרירות לפני ובזמן הטקס בשל החסימות ועומסי התנועה הצפויים באזור.

שינויים בהסדרי התנועה הצפויים יעודכנו באמצעות כלי התקשורת השונים.

כמו כן מומלץ להתעדכן באפליקציית WAZE בדבר חסימות ועומסי התנועה.

תגובה אחת
 1. בס"ד

  מצד טראמפ מדובר ללא ספק במחווה גדולה ומעשה גדול שזכה לו
  מצד ישראל, אנחנו לא יודעים לאיפה זה ייקח רוחנית וגשמית.
  מ"מ לא נשכח כי דור שלא נבנה בית המקדש בימיו כאלו נחרב בימיו.
  וזה לשון הפלא יועץ:

  חרבן בית המקדש צריך להיות לזכרון בין עינינו, כדכתיב (תהלים קלז ה) אם אשכחך ירושלים וכו'. ובפרט לעת האכל זכור יזכר ותשוח עליו נפשו על כי שלחנו מלא דשן ושלחן אבינו שבשמים ריקם זה כמה מאות שנים בעוונותינו הרבים. וכן בלילה לראש אשמורות יאמר סדר תקון חצות בקול בכיה תאניה ואניה יותר ממי שמתו מטל לפניו, כי כן ראוי למי שיש לו לב ועינים לראות, אלא שבעוותינו הרבים חשכו עינינו מראות ברע אשר גרמנו מה למעלה, וכל אדם אשר בכחו לעשות יעשה, וכמו שכתבתי בערך אבלות על חרבן בית המקדש עין שם:

  וכמה דברים אסרו רבותינו ז"ל משום חרבן בית המקדש, כגון מה שאמרו (ברכות לא, א) אסור לאדם שימלא שחוק פינו בעולם הזה. ואמרו גם כן (גיטין ז א) זמרא אסור, דכתיב (הושע ט א) אל תשמח אל גיל כעמים. ועוד אמרו בש"ס (סוטה מח, א) אדנא דשמע זמרא תעקר. ואמרו (שם) זמרא בביתא חרבא בסיפא. וראוי לגדולי הדור שבכל עיר ועיר לגדר גדר, ולאסר אסור ובפרט בשירי העכו"ם שיש אסור מוסיף שרבן דברי נבלות ולצנות, לו בכח יגבר איש לבטל המנהג הרע הזה, כי אמרו בש"ס (שם) רב הונא בטל זמרא, קם מאה אוזי בזוזא ומאה סאה חטי בזוזא ולא אבעין. אתא רב חסדא זלזל בה, אבעי אוזא בזוזא ולא אשתכח. צא ולמד חמר שבו ואיך מקפידין על זה מן השמים ואזר כגבר חלציך לאפרושי רבים מאסורא, וידבר למאה, ואם לא לאחד, ועל כל פנים לא יבצר שיהיה בידו למחות באנשי ביתו ולא ישמע בפיהם שום שיר משירי עכו"ם, רק בעדן חדוה ישירו שיר ושבחה להקדוש ברוך הוא ובזה ישמח ישראל בעושיו וישמח ה' במעשיו. וביותר צריך לזהר בשבת לזכר בסעדותיו חרבן בית המקדש מאחר שאומר בברכת המזון ואף על פי שאכלנו ושתינו חרבן ביתך הגדול והקדוש לא שכחנו, ואם לא יזכר ולא יעלה על לב חרבן בית המקדש אפלו בשעה שאומר אלו התבות הרי זה מעיד עדות שקר בעצמו לפני קונו ונשא עוונו, אבל המעלה את ירושלים בזכרונו יזכה ויראה בבנינו:

השארת תגובה