הצעה: ועדת ציבורית תקבע את שכר ראש הממשלה ונשיא המדינה

הצעת חוק חדשה עשויה להביא סוף למצב שבו חברי הכנסת קובעים את שכרם • היוזם, חבר הכנסת מיקי זוהר: "כלי להשיב את אמון הציבור בנבחריו"

ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יוזמה חדשה של יו"ר ועדת הכנסת ח"כ (ליכוד) מיקי זוהר שהונחה על שולחן הכנסת, מנסה לעשות סדר בסוגיית השכר של עובדי שלוש הרשויות – המחוקקת, המבצעת, והשופטת.

מאז הקמת המדינה נהנים עובדי כל אחת מרשויות השלטון משכר ומתנאי העסקה שונים לחלוטין, שלא אחת עוררו ביקורת ציבורית בעיקר סביב הרעיון שלפיו חברי הכנסת קובעים את שכרם בעצמם.

זוהר מבקש לקבוע ששלושת ראשי הרשויות: ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ונשיא בית־המשפט העליון, יזכו לשכר זהה, ואליהם יצורף גם נשיא המדינה.

הסכום המדויק שאותו ירוויחו הארבעה ייקבע על ידי ועדה ציבורית בלתי תלויה שתכלול שופט לשעבר, דיין לשעבר ואיש אקדמיה בכיר לשעבר, שלהם לא הייתה כל נגיעה פוליטית בשנה האחרונה. לחברי הכנסת וכך גם לחברי שתי הרשויות הנוספות לא תהיה כל יכולת להשפיע על שכרם.

שכרם של הארבעה יוגדר כ־100% משכר עובדי שלוש הרשויות וממנו ייגזרו כל שאר המשכורות. לתוכנית מצורפת טבלה שמפרטת את המשך דירוג השכר. כך לדוגמה ראש האופוזיציה ירוויח שכר של 94%, שר בממשלה, שופט בית־המשפט העליון, והרב הראשי לישראל ירוויחו 88%, שכרם של חבר כנסת ושל שופט בית־משפט מחוזי יעמוד על 76% ואילו שופט בית־משפט השלום יקבל שכר של 64% משכר ראשי הרשויות והנשיא.

"מדובר בהצעת חוק מהפכנית שתביא לכך שלחברי הכנסת לא תהיה יותר כל שליטה על שכרם", אמר ח"כ מיקי זוהר ל"ידיעות" "מיום תחילת כהונתי חרטתי על דגלי להחזיר את הכבוד לכנסת שבשנים האחרונות עוברת הידרדרות מתמשכת ושמה הטוב נפגע מיום ליום. החקיקה הזו היא עוד כלי חשוב על מנת להשיב את אמון הציבור בנבחריו".

השארת תגובה