המעסיק סירב לשלם לגבר עבור 'חופשת לידה'

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: אשתי ילדה ויש לי מקום עבודה במשרה חלקית. במשך שבוע וחצי לאחר הלידה לא הגעתי לעבודה (ע"פ בקשתי לא שובצתי למשמרת) והבאתי למעסיק אישור לידה, אך הוא לא שילם לי עבור שבוע הלידה, מה מגיע לי ע"פ החוק?

תשובה: חשוב לציין, שהדין שונה לגבי לידות שחלו לאחר יום ה-02.04.2017 בו נכנס לתוקף תיקון החוק אשר נתן יותר זכויות לאישה יולדת ולבן זוגה בעת לידה. מאז התיקון קובע החוק שיש לראות ביום הלידה ובשבוע לאחר מכן, כימים בהם בן הזוג של היולדת יכול להחשיב את ימי ההיעדרות כימי מחלה לפי דין ולקבל בהם בכפוף לזכאותו לימי מחלה, דמי מחלה.

עם זאת, עליך לברר האם צברת זכות למספר ימי המחלה הנדרש, שכן החוק מקנה זכות ליום וחצי מחלה לכל עובד, בעבור חודש וותק בעבודה. ובכל מקרה, היעדרותך מהעבודה בימים שלא ייחשבו ימי מחלה, נעשית על פי דין והיא תחשב כחופשה ללא תשלום.

שאלה: אנחנו  כ-200 גימלאי משרד החינוך מתל אביב והסביבה לומדים במכללה בתל אביב במשך שנים רבות, מ9 עד 12 בבוקר, בשתי הרצאות עם הפסקה ביניהן. התשלום הוא 660 ש"ח לשנה והוא נגבה מראש ב3 תשלומים. בשבוע שעבר בעקבות הרישום לשנת הלימודים הבעל"ט, הרכזת הודיעה שבשנה הבאה היא תיתן הוראה לסגור את הדלתות בפני המאחרים .שאלתי, האם העניין חוקי?

תשובה: מלבד המאחרים, בטוחני שמגיעים גם רבים מהמשתתפים בזמן וניכר שהם זכאים להשתתף בהרצאות ללא הפרעות העלולות להיגרם מאיחורים וכניסות שעלולות להפסיק את רצף ההרצאה. לדעתי הודעת הרכזת הינה לגיטימית, בעיקר כאשר הודעה זו ניתנה לכם מבעוד מועד ולא בדיעבד. בכדי להמשיך בלימודים מסתמן שהפתרון הטוב ביותר יהיה פשוט להגיע בזמן.

שאלה: מה זה 'חילוט רכוש'?

תשובה: לפי החוק בישראל ובעיקר במסגרת המלחמה בפשיעה הכלכלית ניתנת למדינה הזכות לדרוש לתפוס ולהחרים כספים ונכסים של עבריינים ובני משפחותיהם, ככל שרכוש זה הושג באמצעות עבירה. לפי הפרסומים חילטה המדינה סכום של מיליארד ושלוש מאות מיליון ₪ מעבריינים ובני משפחותיהם במהלך שנת 2017 בלבד.

הטיפ המשפטי ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה