הקבלנים: "חיים כץ הוא שר הקנסות"

בצל הגברת אכיפת הבטיחות באתרי הבניה בשל ריבוי האסונות בשנים האחרונות, מאשימים ארגוני הקבלנים את שר הרווחה בהגברת הבירוקרטיה לשווא, "פקחים משגרים קנסות מבלי שיבקרו בכלל באתר"

חיים כץ
חיים כץ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ארגוני הקבלנים מאיימים לפתוח במאבק נגד שר הרווחה חיים כץ בשל טענות לפתרונות 'פופוליסטיים' שמבקש השר ליישם בניסיונו להיאבק באסונות הפוקדים את הענף בשנים האחרונות.

נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק האשים היום את שר הרווחה כי ידו קלה על ההדק בגיוס פקחי בניה ובמתן קנסות ללא חשבון. לדבריו, "השר בחר בפיתרון פופוליסטי לטיפול בבעיה של תאונות עבודה באתרי הבנייה, הפיתרון של ענישה וקנסות הוא פיתרון נח וקל מידי, שלא צריך להתאמץ להשקיע בו, ועם הפיתרון הזה השר חיים כץ בטוח בעצמו, והוא חוזר הביתה לישון כשנח לו".

"במקום לגייס קבוצה גדולה של פקחים, ולהכשיר אותם בנושא בטיחות בענף הבנייה, במקום להגדיר יעדים מרחיקי לכת בתחום הכשרה מקצועית לנושא הבטיחות, השר חיים כץ המציא תפקיד חדש מינואר 2018 שנקרא 'ממונה עיצומים'. ועם התפקיד הזה שר הקנסות הולך במסדרונות הכנסת מאושר. מאושר אחרי שהוא העביר את הפקחים שלו מענף התעשייה לענף הבנייה".

לדברי בריק, "הפקחים מחלקים בכל יום קנסות מופרכים מבלי שנכנסו בכלל לאתרי הבנייה".

"אני אומר לך השר כץ, שקנסות לא ישפיעו על נושא הבטיחות וחלק גדול מהקנסות מצוץ מהאצבע. קבלנים מכל הארץ מדווחים על פקחים שמצלמים מהקרקע קומות גבוהות ומדווחים על חוסר ציוד שבחיים לא היו יכולים לקרות מהקרקע. קבלן שלח אליי קנס שקיבל מפקח על נעלי עבודה לא תקינים של פועל בקומה 10. איזה אדם יכול לראות מקומת קרקע איזה נעליים יש לפועל בקומה 10? אני מקבל דיווחים וצילומים בגינם פקחים נותנים קנסות כשהם בכלל לא נכנסו לאתר. השר חיים כץ מתגאה בעשייה שלו, שאין בה דבר לקידום נושא הבטיחות, ואני מודיע לו שאנחנו לא מתרגשים". בתי המשפט יהיו מפוצצים בתביעות משפטיות, ולא יעמדו בעומס".

במשרד הרווחה הגיבו לטענות, "בתחילת הדרך כאשר החליט השר לייסד תקנות, אמר בריק שהשר כץ מקשקש בזנב, ועכשיו במקום לקחת אחריות לכאוס באתרי הבניה, בריק בורח שוב ושוב מהאחריות הבסיסית לשלום העובדים".

"הקנסות לא נועדו לענישה, אלא ליצירת ההרתעה המתבקשת בענף הבנייה והתקנה כפי שאושרה בכנסת היא להטיל קנסות על הפרות משמעותיות בלבד. האחריות לחיי העובדים מוטלת על הקבלנים והיזמים וכדאי לו לבריק להפנים שהמציאות השתנתה ויש מי שמפקח על הרשלנות הפושעת באתרי הבנייה. היזמים והקבלנים ימשיכו לשלם מכיסם עד שיפנימו שלא משתלם להתרשל״.

השארת תגובה