לפיד ולבני השתמשו בביטחון המדינה כתירוץ

בכמה וועדות חבר יאיר לפיד? באיזו ועדה בה הוא חבר, השתתף יאיר לפיד בישיבה אחת בלבד מתוך 34? ובכמה דיונים מתוך 177 שקיימה הוועדה הסודית נטל לפיד חלק? על כל אלו ועוד במאמר שלפניכם

לפיד
לפיד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יוזם 'מאה ימים של שקיפות' העיתונאי תומר אביטל חושף כי יושב ראש 'יש עתיד' חבר הכנסת יאיר לפיד ויושבת ראש 'התנועה' חברת הכנסת לבני שיקרו לציבור כשתירצו את סיבת היעדרותם התכופה מבנין הכנסת ומהוועדות בהם הם חברים בכך שהם עסוקים בנושאים הקשורים לביטחון המדינה.

להלן טורו של אביטל בשינויי עריכה כפי שהתפרסם ב'הארץ':

"מי שמכיר את פעילות הכנסת יודע שרוב פעילותי היא בוועדת חוץ ובטחון ובעיקר בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים אשר מסיבות ברורות ישיבותיה אינן מופיעות ברשומות. אני משקיע מכך מאות ועשרות שעות ומייחס לכך חשיבות מרובה"
(ח"כ יאיר לפיד, 2017)

זו הייתה תגובתו של יו"ר יש עתיד לפיד כשדיווחנו שלפיד הוא הנעדר מספר 1 מהכנסת. לפיד למעשה העמיד אותנו על טעותינו והבהיר בהמשך שהוא נוכח באינספור דיוני ביטחון סודיים מחוץ לכנסת במטות השב"כ והמוסד.

נכון, כשעברנו על כל ישיבות ועדת חוץ ובטחון בשנת 2017 מצאנו כי הוא לא הופיע לישיבות הגלויות לציבור ולו פעם אחת, אבל אולי זו הוועדה הפחות חשובה. מה לגבי ועדות המשנה הסודיות? האם שם מתיימר לפיד לעבוד קשה?

במיזם "מאה ימים של שקיפות" פנו לכנסת בבקשה לקבל לידיהם את רשימת נוכחות החכי"ם בוועדות הסודיות, מאחר ולטעמם, עצם קיומה של ישיבה או דיון הם סודיים הרי נוכחות חברי הכנסת לא צריכה להיות חסויה.

"בוועדות אלו הפרוטוקול לא מתפרסם, ואין פופוליזם. לכן הנוכחות חשובה – והיא למעשה הקריטריון היחיד דרכו ניתן לראות מי בכלל טורח להגיע לדיונים אלו. הכנסת מעולם לא הגיבה למכתב זה", כך אביטל.

לדבריו, "בהמשך דרשנו במסגרת חוק חופש המידע את רשימת הנוכחות בוועדות. גם זה לא היה פשוט ועברה כחצי שנה והרבה נדנודים מצידנו עד שקיבלנו את המסמכים. הסבלנות השתלמה והכנסת העבירה לידנו לאחרונה קובץ מפורט של נוכחות הח"כים בכל הוועדות (למעט אחת סודית במיוחד). כל האמור מתייחס להחל מהשבעת הכנסת באפריל 2015 ועד 25 בספטמבר 2017."

לפיד חבר בוועדת חו"ב ובשתי תתי ועדות:

א. ועדת המשנה למודיעין, שירותים חשאיים ושבויים ונעדרים.

ב. ועדת המשנה למדיניות חוץ והסברה.

מהנתונים שהגיעו לידי המיזם עולה, כי "מתוך 177 ישיבות המליאה של הוועדה לפיד נכח בעשר ישיבות בלבד, כלומר טרח להופיע פעם ב-18 ישיבות. כאמור, זו אולי ועדה פחות חשובה, אז ניגש לבדוק את שאר הוועדות".

"ועדת המשנה היוקרתית למודיעין ושירותים חשאיים: לפיד הגיע ל-32 מתוך 98 ישיבות – הנוכחות הנמוכה ביותר מבין המשתתפים."

"מדיניות חוץ והסברה: מתוך 34 ישיבות לפיד הגיע רק לישיבה אחת. למעשה, לפיד כלל לא ידע שהוא חבר בה. נאלצנו לוודא זאת מול הכנסת (כן לפיד, אתה חבר בה)".

מודאגים? גם אנחנו. קשה להגיד מה גרוע יותר – העובדה שלפיד משקר או שבאמת אינו יודע זאת? בעוד שח"כים מלינים שהם חברים בכמה ועדות במקביל (ואכן צריך להגדיל את מספר הח"כים), כאן הסיפור שונה. לפיד חבר אך ורק בוועדת חוץ וביטחון ואף שיקר לגבי הנוכחות בה.

בנוסף, לא לחינם הוועדות האלו חסויות. התוכן שלהן חשוב ומהותי לבטחון המדינה, וללפיד כחבר בעבר בקבינט – יש מה לתרום. אבל דווקא אליהן לא הגיע.

מלפיד נמסר בתגובה: "למי שמפרסם נתון כזה פשוט אין מושג איך פועלת ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים. מי שנתן לו את הנתון לעומתו יודע בדיוק איך פועלת הוועדה מול אמ״ן, המוסד והשב״כ וגורם במודע נזק לוועדה ולבטחון ישראל מסיבות פוליטיות. מעבר לזה פעילות ועדת המשנה למודיעין היא חסויה ואין לנו כוונה להתייחס לפרטים. נציין רק שכחבר לשעבר בקבינט המדיני-בטחוני וכחבר פעיל ומרכזי מאוד בוועדה היום, הידע והמעורבות של לפיד זוכים להערכה גורפת אצל כל גורמי הבטחון".

וכעת נעבור לחברת הכנסת ציפי לבני שבחרה מסיבותיה שלא להגיב.

חברת כנסת נוספת שסיקרנו באופן צמוד, וגם היא הסתתרה מאחורי חברות בוועדת חוץ וביטחון ובוועדות המשנה שלה.

לבני בדיון של ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת ב-2016. כמו לפיד, גם היא הסתתרה מאחורי חברות בוועדת חוץ וביטחוןצילום: אוליבייה פיטוסיעוד כותרות בנושאאחת ולתמיד: האם ציפי לבני אחראית לחובות קדימה האבודים?ומה ציפי לבני עשתה עד עכשיו בכנסת ה-20? נסעה לחו"ל

כמה הגיעה? מתוך 177 דיונים של ועדת חוץ וביטחון לבני נכחה ב-22 דיונים בלבד. בוועדה המשנה ליחסי חוץ והסברה לא נכחה באף דיון מתוך 34 דיונים. בוועדת המשנה ללוחמה משפטית נכחה בשניים מתוך שני הדיונים שהתקיימו. בוועדת המשנה לענייני עו"ש – שניים מתוך 43 דיונים. בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים – נכחה 39 דיונים, ונעדרה מ-59 דיונים. ואם זה לא מספיק, בוועדת המשנה "לבניין הכוח" לבני נעדרה מכלל הדיונים (42 ישיבות).

סך הכל לבני נכחה בכ-20% מהדיונים בוועדות המשנה (ללא ועדת חוץ וביטחון): 43 הגעות למול 176 חיסורים. זו לא התנהגות ראויה לנבחרי ציבור, במיוחד כאלו שמרבים לעסוק בסוגיות מדיניות.

"100 ימים של שקיפות" הוא מיזם שהוקם על ידי העיתונאי תומר אביטל ופועל לקידום שקיפות וצמצום שחיתות במסגרת פעילות הרשות המחוקקת והרשות המבצעת בישראל. עבודת המיזם מתמקדת בביצוע תחקירים והפעלת חוקרים פרטיים על מנת לקדם שקיפות, לחשוף אינטרסים סמויים וקשרי הון-שלטון. המיזם מפרסם מידע על חברי הכנסת מכל קצות הקשת הפוליטית.

השארת תגובה