הקהילה נקרעת: מפלגה חדשה או ברית ישנה

הרוחות בקהילת חב"ד בלוד סוערות לאחר שוותיקי הקהילה יוזמים ריצה עצמאית לראשונה, לעומת קבוצת צעירים שמסכלת את המהלך, הפניות ל'יהדות התורה' וש"ס, הפוטנציאל של אחיסמך וההכרעה של המרא דאתרא כל הפרטים

עיריית לוד | צילום: יח"צ
עיריית לוד | צילום: יח"צ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

האם חסידות חב"ד בלוד תצא למהלך דרמטי של ריצה עצמאית או שקבוצת צעירים דומיננטית תצליח לבלום את המהלך? הסוגיה הרגישה הזאת מסעירה את אנשי החסידות בעיר ומאיימת לקרוע – על שלל השלכותיה וגרורותיה – את ההרמוניה בתוך הקהילה. אל קלחת הפוליטיקה המקומית הוכנסו באחרונה גם מפלגות ש"ס ו'יהדות התורה' הארציות והדברים ממתינים להכרעת המרא דאתרא, הרב ברוך יורקוביץ'.

את העיר לוד מפארת קהילה גדולה של חב"ד המוערכת בכ-700 משפחות. בבחירות האחרונות תמכו מרבית אנשי הקהילה במפלגת 'הבית היהודי' שזכתה לשני מנדטים ושפרסה חסות על צרכי הקהילה.

לקראת הבחירות הקרבות, נחלקת הקהילה בשאלת המשך דרכה הפוליטית. גורמים מרכזיים באד בקהילה – רובם נמנים על וותיקי ונכבדי הקהילה – מגבשים מהלך להקמת מפלגה חב"דית חדשה ופועלים לריצה עצמאית. לטענתם, הקהילה לא קיבלה את חלקה הראוי לה בעוגה העירונית ואין כל סיבה לתת את קולם לרשימות אחרות.

מי שמדובר בו נכבדות לעמוד בראש המפלגה החדשה הוא חיים גלינסקי, דמות מוכרת ואהודה בעיר, הן מתפקידיו בוועד הקהילה והן משלל פעולות התנדבות ומעורבות בחיים הציבוריים בעיר. על פי התכנית, גלינסקי יעמוד בראש הרשימה שלא תזוהה באופן רשמי עם החסידות ותבקש לאחד סביבה קהלים נרחבים. בין היתר, בונים מקימי המפלגה על קולותיהם של ראשוני המתיישבים החרדיים ביישוב אחיסמך שעל פי התכנית, צפויה לאכלס בקרוב 100 משפחות חדשות.

מאידך, קבוצת צעירים מקומית יוצאת למלחמת חורמה ביוזמה ומאיימים לחרבה. לטענתם, הברית עם 'הבית היהודי' הוכיחה את עצמה ואין כל צורך בריצה עצמאית. מעבר לטענות עקרוניות, על חילוקי הדעות מרחפים שאלות של הקצאות משאבים ויחסי כוחות פנימיים.

כחלק מניסיון לקבוע מהלכים בשטח, ניסו וותיקי החסידים – המצדדים בריצה עצמאית – לחבור למפלגת ש"ס (המחזיקה כיום בשני מנדטים) תמורת מקום ריאלי לגלינסקי. לדברי גורמים מעורים, אנשי ש"ס לא קיבלו אותם בזרועות והאפשרות ירדה מהפרק.

במקביל, פנו אותם גורמים ליו"ר 'שלומי אמונים', סגן השר מאיר פרוש וביקשו ממנו לפרוש חסות על המפלגה החדשה ולאפשר לה להשתמש ב'טיקט' של 'יהדות התורה'. פרוש הביע נכונות לתת כתף אך ממתין לגיבוש כל הקהילה ולהכרעת המרא דאתרא.

מי שהדברים מתנקזים אל שולחנו הוא, כאמור, הרב יורקוביץ', שבימים הקרובים יכנס סביב שולחן אחד את כל הצדדים ויקבל הכרעה. בינתיים, מפעילים כל הצדדים את מיטב יכולותיהם ומגייסים מנופי לחץ והשפעה על מנת שההכרעה תהיה תואמת לאינטרס שלהם.

מרבית הגורמים המעורים אישרו את מלוא הפרטים אך התעקשו על עילום שמם, בשל הרגישות והתסיסה שהפרשה מעוררת בתוך הקהילה. לאן הדברים יובילו? ימים יגידו.

השארת תגובה