הגיזרה מתחממת: רותם: "יהב לא אנושי"

לקראת מהפך? עינת קליש רותם שממריאה בסקרים וב'דגל התורה' רואים בה אופציה מול יהב : "ביחס לחרדים, חינוך וישיבות, יהב עשה דברים שלא עולים על הדעת ברמה האנושית"

יונה יהב
יונה יהב
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הפוליטיקה החיפאית קיבלה בהפתעה תוצאות סקר חדש המלמד על מגמת התחזקות משמעותית של המתמודדת לראשות העיר, עינת קליש רותם, לאחר שבעבר סיכוייה להעפיל על יונה יהב נראו קלושים. במפלגת 'דגל התורה', שם מחפשים נואשות להביא להפלת יהב, מיהרו לזהות את הפוטנציאל והכניסו את המגעים עם קליש רותם להילוך גבוה, לקראת תמיכה אפשרית.

על פי סקר 'מאגר מוחות' שפורסם ב'ידיעות חיפה', במקרה של ריבוי מועמדים (עציוני, עידו, אבוחצירא, סביון, רבין והאן) מקבלים יהב וקליש רותם אחוזי תמיכה זהים – 20%. בהתמודדות דו ראשית, מקבלת קליש רותם 46% תמיכה לעומת 29% בלבד ליהב.

הסקר מלמד על אחוזי מתלבטים גבוהים ועל כך שרותם קליש תהיה המרוויחה העיקרית מכל פרישה של המתמודדים האזוטריים מהמרוץ. מנגד, סקר חדש של מינה צמח ומנו גבע שיתפרסם בקרוב, צפוי להצביע על התחזקות של יהב.

מי שעוקבת בחדווה אחר הנתונים היא סיעת 'דגל התורה', שעד כה לא איתרה מוצא מהסבך אליו נקלעה מול מול יהב. אנשי הסיעה העלו הילוך במגעים עם קליש רותם ונפגשו אתה לשיחות ממושכות וכפי המסתמן, היא עשויה לקבל את תמיכת המפלגה. יצוין כי מטעמים טקטיים, תמיכת 'דגל' לא צפויה להיות פומבית.

בשיחה עם 'קו עיתונות', מסרבת עינת רותם קליש להתרגש מהסקרים ומפזרת ערפל סביב מגעיה עם נציגי הקהילות החרדיות. "אני יושבת ומדברת עם כל מיני אנשים במפלגות הדתיות, לא ברמה של נציגות רשמית. יש לי קשרים אישיים וחבריים עם רבים באוכלוסייה החרדית בחיפה ואני חושבת שהם צריכים לקבל הכל בדיוק כמו כל התושבים, לא פחות".

את השאלה האם הפגישות הולידו סיכומים, מפנה קליש רותם לפתחה של 'דגל', ואומרת מצידה: "מוקדם מכדי להגיד. יש לנו דיבור טוב". גם השאלה האם ישבה למו"מ עם סיעת ש"ס, נענית בהתחמקות: "אני מכירה גורמים מכל המפלגות החרדיות, מוקדם מכדי לדבר על סגירה".
היא מותחת ביקורת נוקבת על יהב בכל הקשור ליחסו למגזר החרדי. "כל ההתייחסות למוסדות החינוך, לילדים, ישיבות, יש דברים שאי אפשר לתפוס אותם כי הם לא אנושיים, זה משהו שלא יעלה על הדעת, עם כל הכבוד לעמדות פוליטיות, ראש עיר צריך לדאוג לכל הילדים של העיר".

• האם הרגשת שהיותך אישה מהווה מחסום?

"זה בטוח לא מקל, אבל אחרי היכרויות אישיות עם הרבה אנשים, אני לא מרגישה שזה מחסום. בסופו של דבר מסתכלים על האישיות, היכולות והערכים. יש לנו היום מכנים משותפים עמוקים שאני לא חושבת שהאנשים שמדברים איתי רואים גבר או אישה אלא בן אדם".

עינת קליש רותם, אדריכלית במקצועה, התמודדה לראשונה בבחירות האחרונות וקצרה הישג נאה של 3 מנדטים. למרות הצלחתה, היא עדיין נתקלת בזלזול מצד פוליטיקאים מקומיים. "אני נפגשת המון עם תושבים ושם דווקא אין זלזול, שם הם מסתכלים לי בלבן של העיניים, רואים סוף סוף אדם מקצועי, שלא מחפש לעצמו שום דבר ומגיע מתוך שליחות אמיתית. חיפה זו עיר מורכבת, אני לא מאמינה בסקרים, אני מאמינה באנשים".

השארת תגובה