לילה של מלחמה בחזית הצפונית

האזעקות שפתחו את הלילה במרחב הגולן העידו על ירי רקטות לעבר ישראל, צה"ל השיב במכת אש ואיראן הבטיחה 'נקמה' שגם היא נתקלה בתגובה ישראלית: תקיפת שדות התעופה

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בסביבות השעה 23:25, נשמעו אזעקות ברחבי הגולן והתושבים מיהרו אל המקלטים.

עד מהרה הגיעו דווחים מכוון השכנות הערביות על ירי טילים אל עבר ישראל בציון יעדים אליהם נורו הטילים כמו עמדות צה"ל ומתקנים אחרים.

חלק מהטילים יורטו בידי מערוכת ההגנה הישראליות, היו גם שנפלו בשטחים פתוחים.

כמחצית השעה חלפה, גם צה"ל דיווח על ירי של 20 רקטות לעבר קו המוצבים הקדמי ברמת הגולן, לא היו נפגעים. הדווחים שהגיעו מכוון סוריה סיפרו על תקיפות ישראליות על עמדות משטר אסד באיזור קונייטרה ועל תשעה לוחמים איראנים שנהרגו במתקפה.

לא היו נפגעים בצד הישראלי, בסביבות השעה 00:12 נשמעו שוב אזעקות ברחבי הגולן והתושבים נקראו להישאר במקלטים.

סוריה דיווחה כי יירטה חלק מהטילים שנורו לעברה משטח ישראל, בצד הישראלי הורשו התושבים לצאת מהמקלטים ולהשאר בקרבתם.

צה"ל המשיך לתקוף בסוריה כשבזירה הסורית התגוונו עם במערכות 'נגד מטוסים'.

קולות שהעירו את שמי צפת הדאיגו במעט את התושבים, אלא שראש העיר הרגיע: "מבדיקה ראשונית הפיצוץ שנשמע לפני שלוש דקות הוא לא נפילה של טיל או כל דבר אחר, אלה ירי של צה"ל מאזורנו. אין הנחיות מיוחדות מעבר למה שהיה עד כה. נמשיך לעדכן במידת הצורך". בכך העיד לכאורה ראש העיר צפת כי נעשה שימוש בטילי פטריוט משטחה של צפת אל עבר המרחב הסורי.

גם ראש מועצת מרום הגליל עידכן את התושבים: "תושבי מרום הגליל היקרים, בוצע ירי תגובה של כוחותינו ובגזרה נשמעו קולות נפץ. כרגע ההנחיות הן שבמידה ונשמעת אזעקה יש להיכנס למרחב מוגן -נעדכנכם במידת הצורך."

קולות התקיפה הישראלית נשמעו גם בקרית שמונה ובפאתי מטולה.

מטוסי צה"ל המשיכו בתקיפות ברחבי סוריה, דווחים שונים טענו כי מדובר בתקיפת אזורים קרובים יותר לבירה דמשק.

סמוך לשעה 03:20, דווחו כלי תקשורת בסוריה כי ישראל תוקפת שדות תעופה צבאיים בשטחה. הבית הלבן בוושינגטון הגיב להתרחשויות: אי אפשר לסמוך על איראן, תומכים בישראל "לישראל זכות מלאה להגן על ריבונותה".

דובר צה"ל פירסם כי ישראל תוקפת יעדים איראניים בסוריה: "חיל האוויר תוקף כעת מטרות איראניות בסוריה. כל נסיון סורי להגיב יענה בתגובה קשה של ישראל".

ברית שמונה הוחלט על פתיחת המקלטים, ללא שהתקבלה הוראה מצה"ל: "למרות שלא קיבלנו הנחיה מפורשת מצה"ל, החלטנו לבצע בשעה האחרונה פתיחה שקטה של כלל המקלטים הציבוריים בקריית שמונה על מנת להעניק תחושת ביטחון לתושבים." פירסמה העירייה.

"חשוב להבהיר כי אין הנחיה להיכנס למקלטים. במהלך השעה האחרונה וגם בדקות אלו נשמעים היטב הדי פיצוצים באזור, אולם אין שינוי בהנחיות המיגון לתושבי קריית שמונה. בשלב זה השיגרה נמשכת."

במטולה, נקראו התושבים להכנס למרחבים המוגנים, בסביבות השעה 04:00.

השארת תגובה