פיתוחים טכנולוגיים חדישים לשומרי שבת

קיץ מרענן למהדרין: התקנים מהודרים ביותר למוצרים ומתקנים איכותיים ויוקרתיים מבית היוצר של המכון המדעי טכנולוגי להלכה המאושרים לכתחילה לשימוש בשבתות וימים טובים למהדרין מן המהדרין ללא כל חשש

בדיקת מקרר ע"י רבנים ומהנדסים
בדיקת מקרר ע"י רבנים ומהנדסים
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בפתחה של עונת הקיץ, לקראת ימי השרב הכבד, על כל עומסי החום המעיקים ותחושת הלחות הדביקה, אנו מתבשרים על מגוון של מוצרים ייחודיים לקיץ, שפותחו בשנים האחרונות לפי הוראות והנחיות המכון המדעי טכנולוגי להלכה, בראשות הגאון הגדול רבי לוי יצחק הלפרין שליט"א, ואושרו על ידו לשימוש בשבת למהדרין ללא כל חשש.

זה כמה שנים, ששתי חברות המזגנים הגדולות "תדיראן" ו"אלקטרה" מתהדרות ביחידת פיקוד שבת מיוחדת למערכות מיזוג עיליים או מיני מרכזיים, הן של מזגנים הפועלים בשיטה רגילה והן של מזגנים הפועלים בשיטת האינוורטר, באישור המהודר של המכון המדעי טכנולוגי להלכה. פיקוד השבת הייחודי, שפותח לפי הוראות המכון ובהנחייתו, מבטל את כל ההשפעות הנגרמות למזגן, עקב פתיחת דלתות וחלונות וכתוצאה מעצם הימצאות אנשים בחדר והפרשת חום מגופם, והוא מאפשר את הכניסה לחדרים והשהות בהם לכתחילה בהידור רב.

בשורה זו התקבלה כמובן בברכה רבה בקרב כלל ציבור המהדרין בשמירת שבת כהלכתה, שיכולים מעתה ליהנות בשבתות הקיץ השרביות ממזגנים איכותיים ויעילים, ללא כל השפעה, ישירה או עקיפה, על פעילותו.

לקראת חג הפסח האחרון הגיעה הבשורה הטובה, כי חברת "ברימאג דיגיטל אייג'" המוכרת, הצליחה בשיתוף עם מהנדסי המכון המדעי טכנולוגי להלכה לפתח התקן שבת מהודר לסידרת מקפיאי "באקו" המשווקים על ידה.

כידוע, כי זה שנים שקיימת דרישה גדולה, מצד ציבור שומרי התורה והמצוות, למקפיא שיהיה מאושר לכתחילה לשימוש בשבתות וימים טובים למהדרין מן המהדרין ללא כל חשש.

בעבר הלא רחוק היו השאלות ההלכתיות הכרוכות בפתיחת מקפיא בשבת קלות למדי, והן הסתכמו בהשפעת פתיחת הדלת על הקדמת פעולת המדחס והמנוע. מרבית המקפיאים פעלו ללא הפשרה אוטומטית עם הצטברות קרח (Defrost), וגם כל יתר הפונקציות והאלמנטים החדישים לא היו קיימים עדיין. לעומת זאת כיום נפוצים מאד המקפיאים בעלי ההקפאה היבשה (Nofrost), אשר בהם קיימים גם גופי חימום לוהטים להפשרה אוטומטית ומאוורר לפיזור הקור בצורה שווה. ככל שהמקפיא הוא מתקדם יותר, כך מוטמעים בו עוד פונקציות חדישות, של חיישנים וצגים דיגיטליים מסוגים שונים, להתראות על פתיחת דלת או שינוי טמפרטורה ולאינדיקציות נוספות, המושפעים ישירות או בעקיפין מפתיחת דלת המקפיא וסגירתו.

כל אלו יוצרים שורה של שאלות הלכתיות קשות הכרוכות בפתיחת דלת המקפיא בשבת. כל הפתרונות שהוצעו עד כה היו פתרונות של בדיעבד, אם אלו מגנטים מיוחדים, שסופקו ע"י משוקי המקפיאים, לנעילת מפסקי הדלת, אשר מבטלים רק את ההשפעה הישירה על התאורה שבתוך המקפיא ועל הצגים הדיגיטליים הנראים לעין, ואינם פותרים כלל את בעיית ההשפעה על הפעלת המדחס ועל הפעלת גוף החימום של ההפשרה, ואם אלו פתרונות מאולצים של חיבור המקפיא לשעון שבת או להתקנים חיצוניים אחרים, שאינם יעילים דיים ועלולים לפגוע בתקינות המקפיא.

התקני השבת הללו של המקפיאים החדשים, המאושרים לשימוש ע"י המכון המדעי טכנולוגי להלכה, פותרים את כל החששות הקיימות בשימוש במקפיאים בשבת. הם מבטלים לחלוטין כל השפעה של פתיחת הדלת על כל מערכות המקפיא, ללא יוצא מן הכלל, וגורמים להם לעבוד באורח עצמאי במחזוריות קבועה ללא שום קשר למצב הדלת או הטמפרטורה, כך שהשימוש במקפיאים אלו בשבתות ובחגים מותר לכתחילה ללא כל חשש ופקפוק.

סידרת המקפיאים הללו מצטרפת לקרוב למאה דגמי מקררים, מכמה וכמה סוגים ובגדלים שונים, מתוצרתן של כעשר חברות יוקרתיות מן הידועות בעולם, הזוכים לאישור ההלכתי המהודר של המכון המדעי טכנולוגי להלכה, בראשותו של הגאון הגדול רבי לוי יצחק הלפרין שליט"א, כאשר המכנה המשותף לכל פיקודי והתקני השבת של המקררים שבאישור המכון הוא כי הם מובנים מלכתחילה בתוך כרטיס הפיקוד של המקררים, והם מותאמים מראש ע"י היצרנים – בהתאם להוראות המכון והנחיותיו – לכל פונקציה ולכל אלמנט הקיימים במערכות המקרר. באופן זה מקבלים הלקוחות, ללא כל תוספת תשלום, מקרר עם פיקוד שבת מושלם ומותאם, שאינו גורם שום נזק למערכות המקרר ואינו מקצר את אורך חייו, ואשר ניתן להשתמש בו בשבתות ובחגים ללא כל הגבלה וללא כל חשש למהדרין מן המהדרין

מן המכון המדעי טכנולוגי להלכה נמסר כי סידרת המקפיאים החדשה, המאושרת על ידם לשימוש למהדרין בשבתות ובחגים, שיצאה זה עתה לשוק, היא הסנונית הראשונה, ובעקבותיה צפויים בקרוב לצאת לשוק עוד סדרות של מקפיאים שונים, מתוצרתן של חברות ידועות, אשר נמצאים כרגע בין כותלי המכון בשלבי בדיקה אחרונים, ולכשיאושרו סופית, לאחר השלמת כל הבדיקות הקפדניות על ביצוע ויישום הוראות המכון והנחיותיו, יזכו לאישור ההלכתי המהודר.

יחד עם זאת, עומדים במכון בשלבי בדיקה ואישור שונים של כמה דגמי מקררים יוקרתיים ביותר, אשר למרות מורכבות מערכותיהם וריבוי הפונקציות הקיימים בהם נמצאה ע"י מהנדסי המכון הדרך המהודרת ביותר לבטל לחלוטין כל השפעה, ישירה או עקיפה, כתוצאה מפתיחת דלת המקרר או סגירתו, ולאפשר את השימוש בהם למהדרין מן המהדרין לפי כל השיטות המחמירות ביותר.

לצידם של כל אלו נמצאים גם מתקני המיני בר למים קרים ולמים חמים מזוקקים וטעימים, שהולכים והופכים להיות מוצר חובה בכל בית ובכל משרד. בעבר אושרו ע"י המכון אך ורק מיני ברים למים קרים של חברות שונות, אשר פועלים בשבת לפי פיקוד מיוחד, שנבנה בהתאם להנחיות המכון, בעוד שברז יציאת המים החמים ננעל אוטומטית עם המעבר למצב "שבת". במהלך השנים האחרונות אושר ע"י המכון מיני בר ייחודי בשם "נועם 1", שמאפשר שימוש למהדרין בשבת גם במים החמים, ללא שום השפעה על כניסת מים קרים או על הפעלות חשמליות כל שהן, כשבמקביל ניתנה בו תשומת לב קפדנית לפתרון שאלות הלכתיות נוספות המתעוררות בעקבות השימוש במיני בר, כגון חיוב טבילה, או חשש "בורר" בשימוש בשבת בסננים.

מלבדם קיימים גם קולרים ומתקני מים קרים, מסוגים שונים, הן למטבח הביתי והן למוסדות, משרדים, ישיבות ובתי כנסת, אשר היצרנים או המשווקים מרכיבים להם בצורה פרטנית פיקודי שבת מתאימים, שתוכננו, נבדקו ואושרו ע"י המכון המדעי טכנולוגי להלכה.

כל הפיתוחים המתקדמים והמתוחכמים הללו מאפשרים לכולנו לעבור את ימי הקיץ הלוהטים בצורה מרעננת ונעימה, כשרה לכתחילה למהדרין מן המהדרין, ללא כל חשש חילול שבת ח"ו.

השארת תגובה