על מסלול התנגשות: החרדים נגד הקבליסטים

בקרב בלימה עליו ניצח הגאון רבי יגאל רוזן, הצליחו חברי המועצה החרדים לחסום את הפתעת הבחירות המסתורית מבית 'קבלה לעם' • כל הפרטים על התנועה שמדירה שינה מעיני החרדים

בניין עיריית פתח תקוה. צילום: יותם רונן
בניין עיריית פתח תקוה. צילום: יותם רונן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לקראת הבחירות הקרבות – בהן עמותת 'קבלה לעם' בראשות מיכאל לייטמן עשויה להשפיע דרמטית על הציבור החרדי – יצא 'שטח מוניציפאלי' בעקבות הארגון ומשרטט את השפעתו המקומית.

ההפתעה שנחתה על פתח תקווה במוצאי בחירות שעברו, הייתה בלתי צפויה לחלוטין. משום מקום, הצליחה מפלגה חדשה בשם 'ביחד', לגרוף 13% מקולות המצביעים, לקבל ארבעה מנדטים במועצת העיר ולהפוך לסיעה הגדולה ביותר. עד מהרה התברר כי מאחורי המפלגה החדשה עומדים אנשים המזוהים עם 'בני ברוך – קבלה לעם' בראשות מיכאל לייטמן.

'קבלה לעם' הינו ארגון קבליסטי שהפך במשך השנים לאימפריה של ממש, החולשת על אלפי מאמינים בישראל ובעולם. במרכז הארגון עומד לייטמן, יליד בלארוס ותלמיד האדמו"ר רב"ש מאשלג זצ"ל.

בשלב מסוים, קיבלו אנשי 'קבלה לעם' תיאבון והחליטו לתרגם את ההשפעה שלהם לכוח פוליטי. היעד הראשון שלהם היה עיריית פתח תקווה.

מאות אנשים פשטו על כל רחבי העיר, חרשו את השטח ועברו בית אחר בית, בשכנוע לתנועה החברתית החדשה שמביאה בשורה של ערבות הדדית. מרבית הציבור לא היה מודע לכוח המניע שעומד מאחורי ההתארגנות והיא אכן נחלה הצלחה מסחררת.

לנציגי הציבור החרדי לקח זמן להתעשת ולהבין את הנעשה. הערפל סביב פעילות העמותה, ועצם העובדה ששלושה מתוך ארבעת נציגיה הם דתיים, חובשי כיפה, יצרו בלבול. אלא שחוץ מהצלחה בקלפי – שום דבר לא הצליח למפלגת 'ביחד'.

זה התחיל מהימור כושל על המועמד לראשות העיר. 'קבלה לעם' תמכה בכל כוחה בראש העיר אורי אוהד שהתמודד מול סגנו דאז איציק ברוורמן. לקראת הבחירות השניות, 'חתך' הציבור החרדי מאוהד – בין היתר על רקע ה'דיל' בינו לבין אנשי 'ביחד' – והעביר את תמיכתו לברוורמן, שקטף בסופו של דבר את הראשות.

למרות שתנועת 'ביחד' הכניסה ארבעה נציגים למועצה והייתה לסיעה הגדולה ביותר, הצליחו הנציגים הדתיים והחרדיים בעירייה לחסום אותה מכל עמדות כוח והשפעה ולהותירה באופוזיציה.

לפני כשנתיים – ועל רקע קשיים בהתנהלות הקואליציונית – ניסה ברוורמן שוב לצרפם לקואליציה העירונית, אך גם אז, הטילו הנציגים החרדים ווטו והמהלך נבלם.

מי שזיהה את פוטנציאל הבעייתיות בארגון ועמד מאחורי האולטימטום החרדי לברוורמן, הוא הגאון רבי יגאל רוזן, ראש ישיבת 'אור ישראל' והמנהיג הבלתי רשמי של היהדות החרדית בעיר.

"זה התחיל משיחת טלפון שקיבלתי מאשה שביקשה עזרה להכניס את ילדיה למוסד תורני לאחר שעזבו את המוסדות של לייטמן", מספר ל'קו עיתונות' אחד ממקורבי הרב רוזן, שהיה שותף בסוד העניינים. "היא התחילה לתאר לי מה קורה שם, ואני התחלתי לעקוב. הייתי הולך בלילות, ניסיתי להיכנס, התחלתי לחפור בנושא, ונדהמתי. לא האמנתי שבפתח תקווה יש דבר כזה".

נציגי הסיעות החרדיות סירבו לשתף פעולה עם הכתבה באופן רשמי – מסיבות השמורות עמהם – אך מדברים שאומרים בכירים בסביבתם, עולה כי על הקדנציה האחרונה העיבה הצלחתה של 'ביחד' ורק בשילוב ידיים של כל הגוש הדתי והחרדי, הצליחו להפוך לגוש חוסם ולהדיר את אנשי 'קבלה לעם' מעמדת כוח.

החידה הגדולה שמרחפת בחלל האוויר הפתח תקוואי, היא מה עתידה של המפלגה בבחירות הקרובות. מצד אחד, קשה להעריך את כוונותיה ואת הפוטנציאל שלה, מאחר וגם בבחירות הקודמות היא הגיעה כמעט "משום מקום", אך לא מעט סימנים בשטח מעידים כי ימיה הטובים של המפלגה מאחוריה.

"בתחילת הקדנציה הם היו מאד דומיננטיים בעירייה והפכו לאופוזיציה לוחמנית, אבל בזמן האחרון, עושה רושם שהם די מתפוגגים. הם פחות מורגשים בישיבות מועצה, וגם ברחבי העיר, ברשתות החברתיות, הנוכחות שלהם כמעט ולא מורגשת. אפשר לומר שקולם די נדם", אומר בכיר עירוני.

"למעשה, החרדים ואנשי 'קבלה לעם' הם שתי קבוצות הלחץ הגדולות בעיר. עד היום הצלחנו לקבוע את הטון, הימרנו נכון על ראש העיר וכל כובד המשקל נמצא בידנו, אבל אסור לנו להיות שאננים, מה שלא יהיה ובכל הסכם תמיכה עתידי, נדרוש שהקבוצה הזאת לא תהיה שותפה קואליציונית ותהיה מודרת מכל עמדת השפעה", מוסיף הבכיר.

בשיחה עם 'קו עיתונות', מסרב חבר המועצה והמתמודד לראשות העיר רמי גרינברג, להתייחס לשאלה האם ישב עם אנשי 'ביחד' בקואליציה עתידית, ואומר כי כרגע אין לו קשר עמם. "אני לא יודע באיזו קונסטלציה הם יהיו בבחירות הקרובות, אני לא שומע מהם, לא רואה אותם, בינתיים הם לא פעילים".

נכון לשעה זו, זירת התמודדות עם אנשי 'קבלה לעם' היא מקומית, אך בעתיד הקרוב, תעבור הזירה לפוליטיקה הארצית, בעקבות השתלבותם הצפויה במפלגת השלטון. אנשיה סימנו את מפלגת השלטון כיעד, והם פקדו אלפים לשורותיה. בכנסים שעורכת התנועה, מגיעים להצדיע ללייטמן בין השאר השרים מירי רגב, ישראל כץ, צחי הנגבי, גלעד ארדן ועוד.

האם גם חברי הכנסת החרדים יציבו אולטימטום בפני 'הליכוד' ויבלמו את כוחם של הקבליסטים? ימים יגידו.

מסיעת 'ביחד' נמסר בתגובה: "סיעת ביחד הייתה פעילה במהלך הקדנציה האחרונה במגוון של תחומים ונושאים לטובת תושבי העיר פתח תקוה. הדבר בא לידי ביטוי בישיבות המועצה, ובפעילות אשר תרמה לתושבי העיר. הסיעה מתכוונת להתמודד במשנה מרץ גם בבחירות הקרובות ולהמשיך את תנופת העשייה בה היא נמצאת. הסיעה שמחה לשיתופי פעולה עם כל הסיעות הנוספות במועצה, דתיות חילוניות וחרדיות, ואיננה פוסלת שיתוף פעולה עם איש.

"אין שום קשר בין סיעת ״ביחד״ לבין עמותת בני ברוך-קבלה לעם אשר איננה עוסקת כלל בפוליטיקה. חלק מהחברים בסיעה אכן לומדים במסגרות הלימוד של העמותה, אולם החלטתם להתמודד בבחירות המקומיות היא עצמאית לחלוטין".

השארת תגובה