הגר"ח: אם המו"מ לא יצלח – להתמודד

ב'דגל התורה' קיבלו את הכרעת גדולי ישראל: לנהל מו"מ עם אבוטבול שבסיומו יוחלט אם לתמוך בו או לרוץ בנפרד • חשיפת השיחה המלאה בבית מרן הגר"ח קנייבסקי ורשימת הדרישות

אבוטבול-ומונטג-
אבוטבול-ומונטג-
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ערב שבת קודש האחרון, הכריעו גדולי ישראל מנהיגי 'דגל התורה' את אופן התנהלות הסיעה בבית שמש. כזכור, לפני כשבוע וחצי, לאחר דיון ארוך שנמשך שעה ארוכה במעונו של מרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין יחד עם עם ח"כי 'דגל התורה' ורבני הוועדה המוניציפלית של המפלגה, קיבל הגר"ג החלטה משמעותית בנוגע לבית שמש, אך ביקש מהנוכחים שלא לפרסמה.

ביום שישי שלאחר מכן עלו רבני הוועדה, הגר"נ זוכובסקי והגר"י אפרתי, למעונו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי ושטחו בפניו את הלבטים על התמודדות לראשות העיר מול ראש העיר המכהן, שהכריז על התמודדות נוספת, כשלאחר מכן עלו הרבנים למענו של מרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין והביאו לפניו את דעתו של מרן הגר"ח.

כפי שנחשף לראשונה כאן ב'קו עיתונות', במהלך הדיון בבית מרן הגר"ח, רבני הוועדה טענו כי אבוטבול הוא ספרדי, שאינו יורד לכל צרכי הציבור הליטאי. הגר"ח קנייבסקי שאל: "אז מה אם הוא ספרדי? הוא אינו יכול להיות ראש עיר של כולם?" בהמשך, כאשר הוזכר שמו של מונטג כמי שיכול להביס את אבוטבול, שאל מרן: "אתם יכולים להבטיח שכך יהיה? אין ספק מוציא מידי וודאי. כעת יש ראש עיר שיחסו טוב לציבור בני התורה. פנו אליו ותנהלו עמו משא ומתן בדרישה ברורה לעמוד על צרכי כל הציבור החרדי".

הרבנים שאלו מה עם דגל התורה עצמה, האם אין עניין שבכל מקום יהיה מועמד? הגר"ח השיב, כי "אף פעם אין היקש ממקרה למקרה וכל מקום ומקום לפי העניין. אם יש חשש למחלוקת בכזה מקרה, שב ואל תעשה עדיף". הגר"ח אף דחה את הרעיון להציג מועמדות לצרכי משא ומתן, בהסבירו כי גם זה יכול ליצור מחלוקת, אך הוסיף כי אפשר לומר לאבוטבול בשמו, שאם לא יתחייב לצרכים ש'דגל' דורשת לציבור שלה, אז לא תהיה ברירה ו'דגל' תציב מועמד מטעמה.

מספר ימים קודם שוגר מכתב מטעם כמה מרבני העיר למרן הגר"ח, עליו היו חתומים הגאונים רבי נתן קופשיץ, רבי מרדכי גולדשטיין, רבי אלימלך קורנפלד, רבי שלמה פרטיג, רבי דוד רייכמן ורבי שאול שלום מונק. במכתב ציינו הרבנים כי העיר עברה בשנים האחרונות מהפך רוחני עם כל הנצרך לנהל חיי תורה אמיתיים, כשהכל מתנהל באחווה ושלום. הרבנים ביקשו כי הגר"ח יורה לקברניטי הציבור שיעשו כל אשר ביכולתם בכדי שהמצב המבורך ימשיך הלאה וחלילה לא יביא למחלוקות פנימית בתוך ציבור היראים. במקביל, עלו למעונו של מרן הגר"ג אדלשטיין הגאונים רבי אלימלך קורנפלד ורבי מאיר מאירוביץ, והציגו בפניו את הדברים.

כאמור, על פי הודעת המפלגה, "מרנן גדולי התורה הורו להנהלת 'דגל התורה', לפתוח במו"מ עם משה אבוטבול לגבי הבחירות הקרובות, ולאחר מכן ישובו עם תוצאות המו"מ לגדולי התורה".

ל'קו עיתונות' נודע כי ברשימת הדרישות של 'דגל התורה' יש רוטציה לראשות העיר בקדנציה הבאה, כולל התחייבות מפלגתית של ש"ס בנושא, שני תפקידי סגנים (לעומת אחד בקדנציה הנוכחית), תיקי התכנון והבניה והחינוך, מעורבות בבחירת רב העיר ובמועצה הדתית.

השארת תגובה