עשרות רבנים נגד מפעלי השחיטה

"אנו מביעים את עמדתנו שאין זו דרכה של תורה ואף לא דרך המוסר האנושי הכללי, יש לחדול לחלוטין מהמשלוחים החיים של צאן ובקר בהם נגרם סבל עצום ומיותר"

222
222
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

60 רבנים חתמו על גילוי דעת הקורא להפסקת המשלוחים החיים של עגלים וטלאים מאוסטרליה ומאירופה לפיטום ושחיטה בישראל: "אין זו דרכה של תורה ואין זה מן המוסר האנושי להתיר צער בעלי-חיים קשה כל-כך". בין החותמים: חברי מועצת הרבנות הראשית הרב יהודה דרעי, הרב רצון ערוסי והרב שמעון אליטוב, חתני פרס ישראל הרב פרופ' דניאל שפרבר, הרב פרופ' אברהם שטיינברג והרב אלי סדן, והרב אלישיב קנוהל זצ"ל

"הזדעזענו לגלות את העובדות הקשות בנוגע לסבל הרב העובר על עגלים וכבשים, ברואי ה', הנשלחים באניות מאוסטרליה ומאירופה כדי להישחט בישראל", כותבים 60 רבנים בגילוי דעת הקורא להפסקת המשלוחים החיים. מדובר בהתגייסות הנרחבת ביותר עד כה של רבנים למען בעלי-חיים, המלכדת דמויות בולטות מזרמים ופלגים שונים, שהתאחדו בזעקה לנוכח צער בעלי החיים. את היוזמה מובילים הרב פרופ' דניאל שפרבר, חתן פרס ישראל במדעי היהדות ונשיא המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר-אילן, ופרופ' יעל שמש מהמחלקה לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן וראש המרכז לחקר האישה ביהדות ע"ש פניה גוטספלד-הלר, בסיוע העמותות אנונימוס לזכויות בעלי-חיים ותנו לחיות לחיות.

בין החותמים שלושה חברי מועצת הרבנות הראשית – הרב יהודה דרעי, רב העיר באר שבע; הרב רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו; והרב שמעון אליטוב, רב מבשרת ציון והמועצה האזורית מטה בנימין. הרב דרעי כתב במכתב לעמותות (מצורף להודעה זו): "אין ספק שתופעה זו מנוגדת לחלוטין לרוח תורתנו הקדושה ועומדת בסתירה גמורה לכמה מצוות עשה ולא תעשה המפורשים בה, וההלכות הרבות שנמשכו מהם בתלמוד ובפוסקים". לדברי הרב דרעי, "ברור ופשוט שהרוכש מבשר זה הרי שהוא שותף ומסייע בידי עוברי עבירה בזדון". הרב ערוסי כתב לעמותות (מצורף להודעה זו): "על הגורמים המוסדיים המנפיקים רישיון עסק לעסק שאינו אוכף מניעת צער בעלי-חיים, לדעת שהם שותפים לדבר עבירה חמורה וגורמים למכשול". עם זאת הדגיש הרב ערוסי כי "אין ולא כלום במאבק הצודק והמתבקש נגד צער בעלי-חיים, כדי לפקפק חלילה בשחיטה הכשרה, ואין האשם על השוחטים וגורמי הכשרות, אלא על המובילים את בעלי החיים ועל מעסיקיהם".

כן הצטרפו לגילוי הדעת שלושה חתני פרס ישראל: הרב שפרבר, הרב אלי סדן, זוכה פרס ישראל למפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, ראש המכינה הקדם-צבאית בני דוד, והרב פרופ' אברהם שטיינברג, חתן פרס ישראל לספרות תורנית ומנהל היחידה לאתיקה רפואית בביה"ח שערי צדק בירושלים. בין המצטרפים גם הרב שמואל רבינוביץ', רב הכותל המערבי; הרב אביגדור נבנצל, רב הרובע היהודי לשעבר ור"מ בישיבת הכותל; הרב ד"ר ישראל מאיר לוינגר, וטרינר ומומחה לכשרות; הרב ד"ר איתמר ורהפטיג, מכון צומת ומכון משפטי ארץ; הרב רונן נויברט, ממייסדי ארגון "בית הלל"; והרב שלמה שפר, רב אוניברסיטת בר-אילן. כמו כן הצטרף גם הרב אלישיב קנוהל זצ"ל, רב כפר עציון ומראשי ארגון "צהר", שהלך לעולמו בשבוע שעבר.

בגילוי הדעת נאמר: "אנו מביעים את עמדתנו שאין זו דרכה של תורה ואין זה מן המוסר האנושי להתיר צער בעלי-חיים קשה כל-כך, שלא לצורך ממשי, ושיש לחדול לחלוטין מהמשלוחים החיים של צאן ובקר שבהם נגרם סבל מיותר, וכבר נאמר 'כל המרחם על הבריות מרחמין עליו מן השמים'".

"אין לי כל ספק שכל מי שרואה את התמונות הללו ייווכח שהמצב הזה הוא אסור בצורה מוחלטת לפי ההלכה", אמר הרב פרופ' שפרבר, מיוזמי גילוי הדעת, לאחר שצפה בצילומים חדשים שנחשפו לאחרונה בתקשורת, המתעדים את התנאים הקשים באוניות המשלוחים החיים מאוסטרליה למזרח התיכון, בהם צפיפות בלתי נתפסת, בעלי-חיים מכוסים בהפרשות וסובלים מחום קיצוני, ועובדים המשליכים גופות כבשים לאוקיינוס. "כאן מדובר בצער בעלי-חיים שאי-אפשר לתאר אותו. זה לא משנה אם זה דאורייתא או דרבנן, הדבר הזה הוא כל-כך מחריד, ודאי שזה אסור בצורה מוחלטת".

רקע
ביולי 2017 הוציא בג"ץ צו על תנאי בעתירה שהגישו עמותות תנו לחיות לחיות ואנונימוס לזכויות בעלי-חיים המבקשת לאסור על המשלוחים החיים. ברקע פסיקת בג"ץ עמדה החלטת הוועדה המייעצת לממשלה בעניין חוק צער בעלי-חיים, שהביעה עמדה עקרונית לפיה "ההובלות הבינלאומיות של בעלי-חיים כרוכות מעצם הווייתן בפגיעה ברווחת בעלי-חיים".

במקביל למחאתן מול שר החקלאות, העמותות פועלות גם מול שר האוצר משה כחלון בקריאה לשינוי המדיניות לפיה יבואני המשלוחים החיים זוכים להטבות מכס נרחבות. המדיניות נותנת פטור גורף ממכס על יבוא עגלים וקובעת מכס נמוך על יבוא טלאים, ומהווה, לטענת העמותות, תמריץ כלכלי להתעללות. לפי נתוני משרד הכלכלה, ישנה חלופה זולה יותר למשלוחים החיים: בשר המיובא בקירור מבתי מטבחיים בחו"ל נמכר במחיר זול יותר. יבוא בשר בקירור כרוך במכס גבוה, למעט מכסה מוגבלת פטורה ממכס. משרד האוצר אישר באוקטובר 2016 תכנית לפיה תוקצה מכסת יבוא בשר בקירור בפטור ממכס שתגיע עד 2020 להיקף של 17.5 אלף טון לשנה (הצריכה השנתית של בשר בקר טרי מוערכת ב-20 אלף טון, כולל בשר מבעלי-חיים ילידי ישראל).

השארת תגובה