הידרדרות: ילד נשכח ברכב ונפטר

אחרי שאשתקד נרשמה ירידה דרסטית במספר הילדים שנספו לאחר שנשכחו ברכב, השנה כבר נפטרו שני ילדים • ישראל אלמסי, מנכ"ל ידידים, מסביר מדוע לקח את הפרויקט באופן אישי

ילד נעול ברכב
ילד נעול ברכב
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נריה טייאר ז"ל, היה אמור לחגוג ממש בימים אלה את יום הולדתו השנתיים, אך בטרגדיה קשה ומזעזעת, נלקח הילד לעולם שכולו טוב. נריה, נשכח ברכב אביו למשך שעות ולדאבון כולנו, נפטר. ביתו אשר בעיר החרדית רכסים, נמצא בסמיכות לגן בו לומד נריה ז"ל, ובדרך כלל עושים בני המשפחה את דרכם אל הגן ברגל ולא על ידי רכב, אולם באופן חד פעמי, נלקח הילד על ידי אביו ונשכח ברכב.

אחותו של נריה, פקדה את הגן בשעות הצהרים, אך נאמר לה כי הילד כלל לא הגיע אל הגן באותו היום. הילדה התקשרה אל אביה ושאלה אודות המקרה המוזר ובדרך זו התוודע האב לכך שבנו האהוב ברכבו. הוא אץ אל הרכב, אך היה מאוחר מלתקן. נריה ז"ל, בן למשפחה חרדית תושבת רכסים, הוא הילד השני שנהרג בדרך קשה זו מתחילת השנה. הלווייתו התקיימה ביום שלישי השבוע, ללא הספדים.

נריה זכור כילד פיקח וחינני: "לא סתם קרא לו אביו נריה", אמרו בני המשפחה, "הוא היה הנר של המשפחה, הוא היה קשור אל אביו". עוד סיפרו החברים כי "כל פעם שהוא מגיע הביתה הוא היה קופץ על אבא שלו, וכשהיה רואה אותו ברכב הילד היה מוציא אליו ראש מהחלון"

האבא היה אמור לגשת לדואר אמש, אז הוא אמר לבנות 'בואו, אקח אתכן ברכב ואת הילד אקח לגן'. לאחר שהסיע את בנותיו ללימודים, הרגיש שנגמר המסלול ואפילו בסופו של דבר גם לא הלך לדואר. האבא חזר לביתו ואחר כך הלך לכולל, הוא היה אמור לנסוע מאוחר יותר במהלך היום לקופת החולים בחיפה, וגם על נסיעה זו וויתר. הרב טאייר סיפר כי "זה משהו מאד מוזר לו. הוא הרגיש כאילו יש משהו מכוון כזה שלא להגיע לאוטו בחזרה". כך מספרים מכריו על נריה ועל היום הקשה והמר למשפחה.

כפי שאמרנו, זהו הילד השני השנה שנהרג, אומנם יחסית לשנים עברו מדובר בירידה, אבל ישנה עליה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אנו כיהודים מאמינים בני מאמינים, יודעים שהכל מעת השם, אולם חובת ההשתדלות אינה סרה מאתנו וחובה עלינו לעשות בכל המישורים ככל שבידינו כדי למנוע את האסון הבא. שוחחנו עם ישראל אלמסי, מנכ"ל ידידים, שבאמתחתו ניסיון וידע רב בתחום.

• כמה מקרי חילוץ כאלה אתה מכיר?

"קודם כל אזכיר נקודה כואבת: לפני שנתיים נפטרו בקיץ 13 ילדים שנשכחו ברכב. שנה שעברה מרגע שהבנתי שזה המפעל חיים שלי והיעד האישי שלי, גם להעלות את המודעות וגם להיות זה שבא ראשון ומחלץ את אותו ילד שנשכח, נפטרו שלושה ילדים שנשכחו ברכב. והשנה לצערי הרב אנחנו עומדים על שני מקרים – אחד לפני חודש והמקרה השני הוא לצערי השבוע. בשנת 2017 חילצנו לא פחות מ-697 ילדים שננעלו ברכב. מתחילת 2018 חילצנו למעלה מ400 ילדים".

"מה שקורה היום, זה בעצם בגלל הנעילות האוטומטיות, אין מודעות לכך שהרכב ננעל כל כך במהירות. הנהגים לא יודעים שאם הם לא פותחים את דלת הנהג הם שמים את התינוק מאחורה והם שנייה אחת מוצאים את המפתח או משהו כזה, או שהם יוצאים שנייה לפגז' והופס, הילד נעול בפנים ומה שנקרא החוסר אונים משתלט. היום אנחנו 8500 מתנדבים ומתנדבות והמטרה היא באמת להגיע לזה שלכל אחת מהם תהיה ערכת פריצה כדי להיות שם ברגעים האלה".

• מאיפה זה בא לאנשים שהם שוכחים את הילדים שלהם? אפשר לדון בכלל אנשים כאלה?

"תראה, אני חייב להגיד לך משהו: זה יכול לקרות לכל אחד. לי אישית יש חבר טוב, חבר ילדות אבא ל-4 ילדים, אדם רציני מאוד שאני מכיר אותו אישית ששכח את הילד שלו ברכב ולצערי הוא נפטר. הוא באמת אמר לי בשעה שביקשתי הסבר 'לי אין לי הסבר אני פשוט לא יכול לענות אני לא זוכר מה היה בכלל באותו בוקר, היה לי בלאק אאוט, אני לא יודע להגיד, פשוט לקחתי את הבת הגדולה לפני ותמיד אני לוקח אותו ראשון ומסיים את סיבוב עם הילדה הגדולה ומה שקרה זה ששמתי את הילדה הגדולה לפני וכאילו נסעתי הביתה ושכחתי לשים אותו'. העונש שההורה מקבל זה עונש לכל החיים.  אי אפשר לתאר אותו. ראינו גם מנהל בית ספר ששכח את הילד שלו ברכב שנה שעברה – אנשי חינוך, אנשים נורמטיביים, אנשים בעלי משפחות ולאו דווקא מהמגזר החרדי או הדתי ששכחו את הילד שלהם ברכב והגיעו לאסון הטרגי הזה, שאי אפשר בכלל לתאר אותו. מה שאני אומר שזה יכול לקרוא לכל אחד שאף אחד לא יגיד 'לי זה לא יקרה' אלף עיניים תמיד לפקוח עוד ועוד עיניים כי זה יכול לקרוא לכל אחד".

• הרשויות עושות משהו בשביל למנוע את זה?

"אני באופן אישי לא מכיר, אבל יש את ווייז ששמו התראה על ילד ברכב, ואנחנו רואים שיש ערנות יותר גבוהה. לדוגמא שבוע שעבר בבית וגן בזכות עובר אורח-אדם ערני שראה ילד בתוך רכב בשעה 9 בבוקר, ובאמת המתנדבים שלנו באו ופתחו את הרכב ולקח לאתר את האבא 15 דקות. זאת אומרת שאם לא היה את אותו אדם ערני ששם לב לילד בתוך הרכב, מסתבר מאוד שהייתה לנו עוד טרגדיה השנה וזה מעיד על סוג של ערנות מצד האנשים. גם היום ברכסים מי שראה את הילד היה עובר אורח. לצערנו הוא ראה את הילד מאוחר מידי, 5 שעות מאוחר מידי".

• אתה מדגיש שמעבר לערנות ההורים גם אנחנו כעוברי אורח צריכים להיות ערניים לנושא?

"נכון מאוד לחלוטין. יש ירידה משמעותית. זאת אומרת אם בקיץ לפני שנתיים היו שלשה עשר ילדים, ובשנה שעברה שלושה ילדים שזה ירידה דרסטית. משלושה עשר לשלוש זה ירידה מאוד מאוד משמעותית, לצערי הרב לא הצלחנו לשמור על אחוזים גבוהים השנה כי אנחנו כבר אוחזים לצערנו הרב על שני ילדים שנפטרו אבל אנחנו כן נילחם כדי שהמקרה הבא לא יקרה שוב".

• איזה פתרונות יש חוץ מוויז, כי הרעיונות כמו לשים תיק מאחורה מחזיקים בערך יום וחצי?

"הפתרון הכי טוב מבחינתנו זאת המודעות. זאת אומרת לשנן כל הזמן כל הזמן מה, איפה, כמה, למה. אני יש לי תזכורת בטלפון כל יום בשעה 8:30, שזו השעה שאני בדרך כלל נוהג לשים את הילדים, יש לי את השעון שמצלצל ואני צריך להשתיק אותו. זה מציק לי אבל אני יודע שזה מבחינתי מבטיח לי שכל הילדים שלי נמצאים במקומות הלימוד כי כמו שאמרתי זה יכול לקרות לכל אחד".

אלמסי מסיים ומבקש לציין כי בתחילת השבוע, הארגון יוצא בקמפיין גיוס המוני שהמטרה הסופים לתת תיק ציוד ובעיקר שלכל מתנדב יהיה תיק פריצה בכדי למנוע את האסון הבא כחלק ממלחמתם בתופעה מחרידה זו. מטרתם כי לארגן שבכל מקום ללא יוצא מן הכלל, תהיה מערכת פריצה שכזו.

בנוסף, תוכלו לחפש במרחבי הרשת ותמצאו פתרונות יצירתיים לנושא זה פרי מחשבתם של המוח הישראלי שמיהר לפתח את הנושא. אומנם זה בתשלום וככל שעולה איכות הבטיחות, כך גם המחיר. אבל תחשבו כאילו מדובר בחייהם של ילדיכם.

השארת תגובה