"מכאן לא תצא בחיים" – חקירת קטין

הקטין כבן ה-15 שהיה מספר ימים בצו מניעת מפגש עם עורכי דינו, אוים בידי החוקרים כחלק מתרגיל חקירה שנעשה לו – חוננו: "שיטות החקירה ממעצרי דומא חוזרות, זכויות אדם נרמסות"

חדר חקירות
חדר חקירות
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

"מכאן לא יוציאו אותך בחיים", "אתה עבריין – אנחנו נפגע בך", במשפטים אלו ובאיומים נוספים ניסו בסוף השבוע האחרון חוקרי ימ"ר ירושלים ומדובבים מטעמם לנסות ולהוציא הודאה בפגיעה ברכוש ערבי מקטין כבן 15 אשר היה מנוע מפגע עם עו"ד, כך עלה היום בדיון בבימ"ש השלום בירושלים שהתקיים בעניינו של הקטין.

המדובבים, אשר אחד מהם הציג עצמו כחולה נפש, איימו על הקטין במשך שעות ארוכות, והטיחו בו כי הוא חשוד בעבירות שונות וכי בכוונתם לפגוע בו, אלא אם כן יספר על עבירות אותם כביכול ביצע וינקה את עצמו מהחשד כי הוא עבריין.

בסמוך לכניסת השבת נלקח הקטין לחקירה ע"י חוקר מימ"ר ירושלים שם אמר לו החקור כי "מכאן לא יוציאו אותך בחיים". רק במוצאי שבת, לאחר מספר ימים הוסר הצו החריג כנגד הקטין והוא הורשה לשוחח עם עורכי דינו.

עורך הדין דוד הלוי מארגון חננו אמר, כי "בית המשפט קבע היום כי החשד הסביר אינו ברמה גבוהה. קביעה זו אך מחזקת את ההתרשמות שלנו כי רשויות האכיפה איבדו כל רסן ומעצור בחקירה זו בניסיון להשיג הודאה בכל מחיר – במהלך הדיון אף התברר כי המשטרה כלל לא ידעה מכוח מה ניתן להוציא צו מניעת מפגש ועשתה "טעות" כאשר הוציאה צו מניעת מפגש שאסור היה לה בתכלית האיסור להוציא כנגד מרשי".

הוא האשים, כי "המשטרה המשיכה, בכך שהיתלה בעורכי הדין וניסתה בכל מחיר למנוע מאתנו לייעץ למרשנו שהוא קטין בן 15 ללא עבר פלילי. ואם לא די בכך, המשטרה אף הגדילה לעשות כאשר בניסיון להצדיק את פעולותיה הבלתי חוקיות נקטה בדרך של פיקציה שעה שהפכה את מרשנו בדיון בבית המשפט ל"חבר בארגון טרור" לא פחות, הגם שמעולם לא נחקר בעבירה זו".

הלוי חשף, כי "במהלך מעצרו הוכנס מרשי עם עצורים בגירים אחד מהם נחזה כחולה נפש ואף אוים על ידם בשיטות שונות כגון האשמתו כי ביצע עבירות מין ולכן אינו מעוניין לשתף בחשד נגדו. מדובר במעשים חמורים כל אחד מהם בפני עצמו ואנו נשקול את צעדינו וננקוט בכל צעד מתבקש כנגד מי שאחראי להתנהלות הזו שצריכה להדאיג כל אדם בישראל החרד לזכויות האזרח. אבוי לנו שהמשטרה בישראל מרשה לעצמה לנקוט בצעדים אלו כלפי קטין, ללא עבר".

בארגון חוננו הוסיפו כי "לצערנו שיטות החקירה ממעצרי דומא חוזרות. זכויות אדם נרמסות, ועל הוראות חוק הנוער אפשר רק לחלום. הכל כדי להוציא הודאה בכל מחיר ובניגוד לרצונו של אדם. כאילו מישהו סימן את המטרה, וכעת כל האמצעים כשרים. מי יעצור את הטרוף?".

השארת תגובה