מי רוצה? סיכת 'הדף היומי'

במכירה המעניינת שתיערך בקרוב בבית המכירות CollecTodo יימכר פריט מרתק: סיכת הדף היומי מועידת וינה תרפ"ג במכירה פומבית

סיכת הדף היומי סיכת הדף היומי
סיכת הדף היומי סיכת הדף היומי

מדובר על שתי סיכות שעוצבו בעקבות הכנסייה הגדולה של "אגודת ישראל א"י" שבה הוכרז על מפעל הדף היומי ההיסטורי. על הסמלים נכתב "כנסיה גדולה" "וינה תר"פג" "ד' אלול" ועוד.

הכנסייה של אגודת ישראל בתרפ"ג (1923) הייתה ועידה היסטורית , הרב מאיר שפירא ראש ישיבת חכמי לובלין וחבר בסים הפולני, הגה את הרעיון של הדף היומי, דהיינו כל היהודים בכל העולם לומדים את אותו הדף בגמרא (תלמוד) וכל 2711 ימים (כשבע שנים) מסיימים את כל הש"ס. עכשיו נמצאים במחזור ה -14של לימוד הדף היומי.

עשרות אלפי יהודים ברחבי העולם לומדים את "הדף היומי" שמבוסס על הרעיון שאותו הגה רבי מאיר שפירא מלובלין בשנת 1923. לדבריו במקום שכל ישיבה וכל אחד יעסקו בסוגיה אחרת, צריך שיהיה מצב שכולם ילמדו את אותו דף גמרא ואת אותה סוגיה בכל יום. ולכן כאשר 2 יהודים יפגשו ברכבת יהיה להם על מה לדבר. "האם אתה מעלה בדעתך ש'יקה' מפרנקפורט וחסיד גור מוורשה, יהודי מקזבלנקה והסוחר היהודי מניו יורק ילמדו כולם את אותו דף גמרא? לדעתי כן", אמר הרב בכינוס שבו הכריז על היוזמה בעיר לובלין בפולין לפני המלחמה.

סיום הש"ס הראשון נערך בשנת 1930 לאחר 7 וחצי שנים ואחרי לימוד של 2711 דפים שמקיף את כל מסכתות התלמוד הבבלי. הסיום הראשון שנערך בישיבת חכמי לובלין היה חגיגי במיוחד והוא היה בהשתתפות הרב שפירא ובו השתתפו 6000 איש. הסיום השני ב1938 היה מצומצם: בפולין ובגרמניה בגלל מאורעות השואה ובארץ בגלל העוצר של הבריטים ומעצר לוחמי בית"ר. לפני 6 שנים בשנת 2012 נערך סיום הש"ס בפעם ה12 והשתתפו בו עשרות אלפי יהודים בסיומים שונים בארץ ובעולם. בארץ נערך אירוע גדול בבנייני האומה ובאצטדיון טדי. הסיום הבא יהיה בשנת 2019. על שם המיזם ישנם גם רחובות בירושלים ובבני ברק.

במסגרת המכירה ימכרו גם סמלים נוספים וכך גם עבודת אומנות יודאיקה ייחודית. שתי צלחות פרנסה שעליהן כתותב "ZEIT GEZOOND" -זייט געזונד."
תחומי האספנות בבית המכירות CollecTodo מגוונים – אמנות, תרבות, בידור, קולינריה, מדע ועוד. המיזם מעודד שיתוף, החלפות, למידה והרחבת הידע בנושאים ממוקדים, יצירת מעגלים חברתיים בעלי עניין אספני משותף, חנויות ווירטואליות, תערוכות, הרצאות וארועי תוכן.

תגובה אחת
  1. אפרופו פריטי אספנות, רוב האנשים לא יודעים, אבל הרוב המוחלט של פריטי האספנות היקרים ביותר החלו את דרכם בפינוי תכולת דירה ונקנו בפרומיל משווים האמיתי. אם יש לכם פריט אספנות כמו ספר קודש ישן, פריט יודאיקה, מסמכים, או כל פריט ישראלי משנות החמישים, יש מצב שהם שווים לא מעט כסף. אם אתם רוצים לבדוק באופן עצמאי את השווי של הפריטים הישנים שלכם, חפשו בגוגל "פינוי דירה יוסף האוסף" וגלו מה הערך של הפריטים שבידכם.

השארת תגובה