השופט: "חבל שאתה מראיין אותי אם אינך חושב כמוני"

"מדוע בהתנתקות לא הגנתם על המיעוט"? נשאל מצא והשיב, "משום שהרוב תמך בשרון" – השופט בדימוס אליהו מצא הובך בשידור על 'פסקת ההתגברות' וחתר לסיום הראיון

השופט בדימוס, אליהו מצא השופט בדימוס, אליהו מצא
השופט בדימוס, אליהו מצא השופט בדימוס, אליהו מצא
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

השופט בדימוס אליהו מצא הובך היום בשידור כאשר ביקש להסביר את הסכנה לדמוקרטיה במידה ויחוקק חוק המגביל את סמכותו של בג"צ.

מצא התראיין בתוכנית 'קלמן ליברמן' ברשת ב' ובדבריו עלו סתירות ותמיהות רבות אותן העדפנו להגיש באמצעות הפוסט של 'אדם גולד' העושה סדר בדברים.


מאחורי הקלעים של שלטון בג"ץ

1. ממליץ בחום לשמוע את הראיון – הכמעט פארודי – עם החניך התורן של האוליגרכיה המשפטית, השופט בדימוס אליהו מצא. הראיון רצוף בכל כך הרבה סתירות לוגיות, הטעיות וחוסר מודעות שמכאיב לאוזניים – עד שבנקודה מסוימת נדמה שמדובר בפרודיה.
2. כבר בפתיחת הראיון הסביר מצא למראיינים ובני התמותה המאזינים עד כמה מגוחך לעשות בישראל פסקת התגברות ומצהיר כי "קנדה זו המדינה היחידה שאני מכיר שיש סעיף התגברות..ושם יש איפוק ויש הבנה".
המדינה היחידה?
כבודו אולי מכיר מדינה נידחת ושמה ישראל? בצירוף מקרים מצא 'שכח' במקרה את סעיף 8(א) בחוק יסוד חופש העיסוק ("תוקפו של חוק חורג") המכונה בפי העם סעיף ההתגברות.
האם הרמוניה חקיקתית היא פגיעה בבית המשפט העליון?
האם השלמת המהלך של אהרן ברק, ממשלת רבין ושולמית פאקינג אלוני הן לשיטתו ההיסטרית של מצא "מות הדמוקרטיה"?

3. ואגב נבואות הזעם על שימוש דורסני וחוסר איפוק ומות הדמוקרטיה, מישהו רוצה לנחש כמה פעמים עשתה הכנסת כמה פעמים עשתה הכנסת שימוש בסעיף ההתגברות *הקיים* – שמצא איכשהו שכח – לאחר בגץ מיטראל?
נכון מאוד, אפס פעמים.
אל תפריעו לכבודו.

4. אבל השיא היה, כמובן, כשבעיצומו של הראיון הסביר תהה ליבסקינד איך זה שדווקא בהתנתקות בג"ץ פתאום סירב לבחון את הפגיעה בזכויות אדם. מצא השובב לא התבלבל והזכיר כי באותה נקודה "רוב חלקי הציבור תמך במהלך של אריאל שרון".
רגע, אבל הרי זו מלאכתו הקדושה של בגץ, לא? להגן על המיעוט?
ובכן, לתדהמת המראיינים (אסף ליברמן כמעט נחנק) מצא הסביר כי הייתה ציפייה' פוליטית' שיגיע בהמשך "הסדר מתקבל על הדעת עם הפלסטינים" ולכן החליטו החבר'ה לא לבדוק "את העניין של האינדיבידואל".
זו הרמה, חברים.

5. וכשליבסקינד המשיך להקשות על הסלקטיביות של בגץ בהתערבות פוליטית, עבר הראיון לשלב הפארסה כשמצא החל לתקוף את קלמן בחמת זעם פלורליסטית וברגע עצוב הפטיר –
״חבל שפנית אליי אם זו העמדה שלך״.

הטיפוסים המביכים האלה כל כך התרגלו לזרוק סיסמאות על מות הדמוקרטיה עד שהתמודדות קצרה עם עמדה מנומקת – שמפריכה בקלות את טענתם – פשוט מערערת את קיומם.
זו הרמה, חברים. זו הרמה.

6. אז אחרי הקשקושים של מצא, נשארנו עם כיפופי ידיים של משא ומתן.
כמו בבזאר טורקי, 'המשפחה' שואפת "להתפשר" על התגברות בלתי אפשרית של 65 חברי כנסת. כשהשופטים מבינים היטב פשרה אומללה כזו תהפוך באופן רשמי את בית המשפט העליון לממשלת העל של מדינת ישראל.
.

תגובה אחת
  1. שופט א.מ. צריך להתאשפז באברבנל והממשלה הבאה חייבת להנמיך את בגצ אין מנוס אחרת עוד סבבים רבים של בחירות לא יבירו הכרעה. תגובות אומללות שך שופט

השארת תגובה