ברק מציע: 'פיצויים' לתושבי תל אביב

נשיא בית המשפט לשעבר שוחח בפני הסטודנטים החרדים בקרית אונו והביע תמיכה בחוק ההתגברות -בהסתייגות: להמתין מעט עם קידומו "משום שאסור לחוקק את השינוי תחת לחץ"

אהרון ברק
אהרון ברק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נשיא בית המשפט לשעבר השופט אהרון ברק סבור כי על המדינה להעניק פיצויים לתושבי דרום תל אביב בגין הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מנוכחותם של הפליטים ומהגרי העבודה שהשתלטו להם על האזור.

במפגש עם סטודנטים חרדים בקריה האקדמית אונו נשאל ברק על יחסו לפסקת ההתגברות והשיב כי באופן עקרוני אין הוא מתנגד ליוזמה בכפוף לתנאים מסוימים, אלא שעם זאת הוא סבור כי בנסיבות השיח הציבורי הלעומתי והעוין שנוצר כלפי בית המשפט, יש מקום להמתין עם התיקון לחוק. "משום שאסור לחוקק את השינוי תחת לחץ".

ברק הזכיר, כי "בוועדת נאמן המליצו שעל מנת לתקן חוק יסוד צריך רוב של 70 חברי כנסת, אז הייתי כבר הנשיא, הלכתי לכנסת ואמרתי שאני מסכים לזה, ל-70 חברי כנסת."

באשר לניסיונות קידום החוק בימים אלה אמר, כי "הבעיה העיקרית שמונחת ביסוד ההצעה, זה שהיא מבוססת על תיקון חוקתי ברוב קואליציוני, וזה נוגד תפיסה חוקתית בסיסית. הרע מתחיל לא בפסקת ההתגברות, אלא בזה שפסקת ההתגברות היא בעצם תיקון חוקתי נקודתי… זה דומה לתיקון לחוק הייסוד בעניין X".

בהמשך נדרש ברק להתערבות ברק בסוגיית המסתננים מה שהוביל בעצם להעלאת השיח הציבורי סביב סמכויות בג"צ על סדר היום והשיב, כי "לכלל החוקים הללו יש מכנה משותף אחד. כל ההצעות האלה הן הצעות שנעשות תחת לחץ של צרכי שעה מידיים. בעיית הפליטים חדלה מלהיות בעיה משפטית אקוטית, משום שבמאסר הם כבר לא יכולים להיות, וצריך לפתור את הבעיה של דרום תל-אביב. אני חושב שכל אחד מהתושבים בדרום תל אביב יש זכות חוקתית לפיצויים על הנזק שנגרם לו".

השארת תגובה