הרגעה: "מדובר במגיפה, לא בהרעלה"

בשבוע האחרון התגלו באזור נחל הירקון פגרי תנים כאשר עלה החשש כי מדובר בהרעלה, כעת מעדכן ה"מכון הווטרינרי בבית דגן" כי מדובר בתמותה כתוצאה ממחלה נדירה

תן
תן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בשבוע האחרון ולאורך מספר ימים, התגלו פגרי תנים באזור נחל הירקון ועלה החשש כי מדובר בהרעלה, כעת מעדכן המכון הווטרינרי בבית דגן, כי מבדיקת פגרי התנים עולה, כי אלו מתו בשל מגיפה ולא כתוצאה מהרעלה.

בהודעת המכון הוגדר המקרה, כ"רצף מקרים חריג יחסית של תמותת תנים".

בהודעה שפרסם המכון נמסר, כי "מהבדיקה מסתמן כי התנים מתו ממחלת הכלבלבת, מחלה נגיפית, מידבקת ביותר, שהינה קטלנית לבעלי חיים. לכלבלבת אין טיפול למעט טיפול תומך בלבד. בתוך כך חשוב לציין כי לכלבלבת אין השלכות על בריאות האדם".

יצוין, כי ברשות הטבע והגנים מסבירים כי הכלבלבת הינה מחלה תלויות צפיפות אוכלוסיית בעלי חיים, שכן מועברת בעיקר במגע והפרשות. מאחר ואוכלוסיית התנים צפופה יחסית באזור בגלל זמינות מזון רב לבעלי חיים שמקורו בפסולת בני האדם, ישנם תנאים באזור המביאים להתפרצותה בקרב בעלי החיים.

בתוך כך במסגרת הבדיקות לא נמצאו סימנים ממשיים להרעלה. קיבות התנים שנבדקו היו ריקות למדי, לא הכילו חומר החשוד כפיתיון מורעל, כפי שקורה לרוב באירועי הרעלה, ולא זוהה גם רעל. בבדיקת חומר שנאסף בשטח ונחשד כפיתיון, נתקבלה תוצאה זהה.

יש לציין שהבדיקה לרעלים נערכת על פאנל קבוע של רעלים וממצאיה מעידים על זיהוי או על העדר חומרים אלה בלבד. על כן, אין בכך לשלול קיום חומר איזוטרי שנוכחותו לא נבדקה.

ברשות מבקשים מהציבור הרחב להקפיד על חיסוני משושה לכלבים באופן שוטף, הכוללים תרכיב לנגיף הכלבלבת. זאת למען בריאות הכלבים והטבע.

השארת תגובה