חוזרים לסטנדר: רבבות החלו את 'זמן קיץ'

מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי פורש את חסותו על 'עטרת שלמה', הרישום לישיבות הליטאיות הגדולות שהחל מוקדם מהצפוי, הרשמים הבולטים נחשפים, המשב"קים של 'עטרת' התארסו ואלפים בכנס 'לב לאחים'

ישיבת עטרת שלמה
ישיבת עטרת שלמה
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

רבבות בני ישיבות ואברכים פתחו בתחילת השבוע את זמן הקיץ תשע"ח, לאחר חופשת הפסח שנמשכה שלושה שבועות. עם סיום ימי בין הזמנים ביום שישי ער"ח אייר בשעת בוקר מוקדמת התרחשה תאונה קשה בכביש 4 צומת מורשה, בני ישיבות חסידי גור שעשו את דרכם מציון הרשב"י במירון לבני ברק התהפכו עם רכבם לתעלה בצד הדרך, 6 נפצעו באורח קל ופונו לבתי חולים, אך למרבה הטרגדיה מותו של אחד מהם – הבחור החשוב חיים אלתר ז"ל – נקבע במקום על ידי כונני מד"א ואיחוד הצלה. הנפטר הוא בן נין של האדמו"ר האמרי אמת מגור זי"ע, הלווייתו יצאה מביתו בבני ברק להר הזיתים סמוך לחלקת אדמו"רי החסידות, במסע ההלוויה השתתף מרן האדמו"ר מגור. ביום ראשון טרם יצא האדמו"ר לשוויץ, הוא שוחח טלפונית באמצעות איש אמונו הרב אברהם בנימין זילברברג עם אחד הבחורים שנפצעו בתאונה ובירכו ברפואה שלימה.

בתוך כך, הגאון רבי שאול אלתר פרסם מכתב חיזוק בנושא לתלמידו, בו כתב: "העולם מנוהל ע"י המנהיגו בחסד וברחמים יתברך שמו, ואין מקרה והכל בהשגחה ומצודה פרוסה על כל החיים, בעיקר המאורע אמור להַפְנִים בלב שהעולם רק פרוזדור והכנה לטרקלין, בוודאי חשובה כל התעוררות אך צריכים תמיד למַמְשָה בקבלה מעשית, (ודאי תוכל להבחין בעצמך שעכשיו במוצ"ש הנך קצת פחות הַמוּם מהמאורע הטרגי, וכך פוחת והולך בהמשך הזמן), מה לקבל? לֵב יודע מרת נפשו במה חשוב לתקן, ועדיף שהקבלה (בלי נדר) תהא בינו לקונו, לא צריך משהו בומבסטי שבסוף קשה לקיימו, מספיק קבלה קטנה לזמן ממושך, מתוך שיקול דעת אם אפשר יהא לשמור עליה בעקביות מבלי לבטְלָה, והשי"ת יגדור פרצות עמו ישראל ברחמים, ונשמע ונתבשר אך טוב".

ביום ראשון בשעות הערב התקיים מעמד פתיחת הזמן לישיבת עטרת שלמה בראשות הגאון רבי שלום בער סורוצקין במעונו של נשיא הרשת מרן שר התורה הגר״ח קנייבסקי. בכך בעצם עומדת הישיבה באופן רשמי תחת נשיאותו של מרן שר התורה, זאת בהמשך לשנים הרבות שהייתה בנשיאותו של מרן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן זצ"ל. במהלך האירוע התקיים מעמד תפילה מיוחד עבור התורמים כאשר הרב סורוצקין מזכיר בפני מרן כל שם בפרטות. בכינוס השתתפו ראשי הישיבה הגר"ח פיינשטיין והגרח"מ אוזבנד וכן ראשי הכוללים מכל הארץ.

מאז הסתלקותו של מרן ראש הישיבה זצ"ל שרשת הכוללים והישיבות היו בבת עינו ודאג לכל מחסורם הגשמי נטל על עצמו מרן שר התורה הגר״ח קנייבסקי את העול הכלכלי על כל המשמעויות של הדבר. ביוזמת מרן שר התורה פעלה הנהלת עטרת שלמה למרות הקשיים התקציביים העביר לאברכים את הסכומים אשר ניתנים על ידי משרדי הממשלה ובמקביל יזם תכנית מיוחדת לפיה נגידים ייקחו על עצמם לממן קבוצת אברכים או סניף של כולל.

מאחורי הקלעים של עולם התורה מתנהל קרב גדול על הרישום לישיבות גדולות, באופן רשמי עוסקים הרשמים במלאכת הבירורים, אך ל"קו עיתונות" נודע כי ריבוי הישיבות, וישיבות חדשות שהוקמו מביאות לקרב של ממש על הבחורים הטובים, ראשי הישיבות הקטנות לא עומדים בלחץ המאסיבי שמפעילים עליהם הרשמים, כשהבולטים שבהם כבר החלו לבקר בישיבות הקטנות והגדולות לפגישות עם רבני הישיבות.

הרשם הבולט והמוכר בעשור האחרון, הרב אורי זלזניק, משמש השנה באופן מפתיע כרשם של ישיבת 'מיר ברכפלד', במקביל יסייע גם לישיבת 'בית שמואל' כמידי שנה. הרב אליהו קורלנסקי משמש רשם ישיבות 'ברכת יוסף' ו'תפארת ציון', הרב שלמה גליס משמש רשם ישיבות 'נתיב הדעת' (הרב קפלן) וסלבודקה, הרב משה חמד משמש רשם לישיבת 'קפלן החדשה' וישיבות נוספות. הרב אלי ברנשטיין משמש כרשם של ישיבת 'עטרת שלמה', הרב יצחק אדלשטיין משמש רשם לישיבת 'תורה בתפארתה' והרב יעקב מוסקט משמש רשם של ישיבת עוצם.

רשם בכיר אומר ל"קו עיתונות": "יש שמפיצים שמועות שהרישום כבר סגור, זה לא נכון. לא היו מבחנים ומדובר על דיבורים בינתיים. נכון שהמתח גדול ועצום וישיבות חדשות שהוקמו גרמו ללחץ בשוק. צריך לציין שאפילו פוניבז' שבאופן רשמי לא מפעילה רשמים, כבר עסוקה בבירורים אחר בחורים".

מתברר כי ישנו פער עצום בין הנעשה בישיבות היחסית חדשות לישיבות החזקות והוותיקות, למרות שיש ישיבות שהוקמו בעשור האחרון ונחשבות לטובות ומבוקשות, עדיין הן זקוקות לליווי צמוד של רשמים כדי לשרוד את התחרות, לעומת זאת ישיבות פוניבז', חברון, תפרח, מתנהלות בימים אלו ברוגע בכל הנוגע לרישום. אך גם שם החלו בבירורים ובדיקת השטח.

בישיבת חברון בגבעת מרדכי בירושלים, לאחר שיפוץ חדר האוכל של הישיבה בעלות של עשר מיליון שקל, ניצלו את ימי הבין הזמנים וערכו שיפוץ בבית המדרש, לצורך כך פינו את כל הספסלים.

בישיבת 'עטרת ישראל' חגגו לאחרונה את שמחת אירוסי שניים מבני הישיבה ששימשו כמשב"קים אצל ראש הישיבה הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, מדובר בבחורים החשובים משה הררי ושעיה קופמן ששימשו את ראש הישיבה בישיבה עצמה מלבד יד ימינו הרב יעקב גרוסברד ועוזרו הרב אברהם עוזר, לאחר שנודע על השמחות אצל השניים ישנה תכונה בקרב בני הישיבה מי יזכה לשמש מכאן ואילך את הגרב"מ אזרחי.

בישיבת הגר"ח מן ההר נערכים לשנה הבאה עם כמה חידושים, לאחר שהישיבה גדלה באופן משמעותי ומונה למעלה מ-200 בחורים, אשר על כן, עם תחילת זמן קיץ, הצטרף לצוות הישיבה הרה"ג צבי סטפנסקי, תלמידו חביבו של ראש ישיבת חברון הגאון רבי דוד כהן. כן מונה למשיב בישיבה, הרב אריה ליב ליכטשטיין, והצטרף לצוות ההשגחה בישיבה, הרה"ג שלמה פאלק הידוע כאיש חינוך מפורסם. המינויים החדשים, זכו לברכתם של מרנן גדולי ישראל מרנן הגרי"ג אדלשטיין והגרמ"ה הירש. בנוסף לאחר שבזמן חורף, התקיים בקביעות כל מוצ"ש, סדר ד' שעות, לע"נ מרן רשכבה"ג הגראי"ל זצ"ל, הוחלט שבזמן קיץ, יועתק הסדר כצורתו ובמתכונתו המיוחדת, לערש"ק, אחר הצהריים, עד זמן הדלקת נרות.

ר"מ חדש מונה בישיבת "תורת זאב" ברמת שלמה, הגאון רבי שמואל שלנגר, גם בישיבת מיר ברכפלד מונה משיב חדש – הרב ישראל דובינקי.

בתוך כך, אלפים מבני הישיבות והאברכים השתתפו במעמד בכינוס 'לב לאחים' הכינוס הגדול עמד באור משנתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן זצ"ל, מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי, בדברים שנאמרו בשמו ובנוכחותו במעמד על ידי הגר"י אפרתי אמר: "עיקר השמירה צריכה להיות על הילדים שמתחילת דרכם ילמדום תורה בטהרתה לשמה"  מרן ראש הגר"ג אדלשטיין נשא את המשא המרכזי ואמר: "זיכוי הרבים נותן זכויות מיוחדות, מידה כנגד מידה, מי שמזכה אחרים בתורה זוכה לתורה, ומי שמזכה אחרים בירא"ש זוכה לירא"ש, והמזכה אחרים במידות טובות זוכה למידות טובות".

עוד נשאו דברים: הגרב"מ אזרחי, הגר"ד לנדו, הגר"ד כהן, וכמו כן הוקרא מכתבו של הגרמ"ה הירש ונערך שו"ת מיוחד בנושאי קירוב רחוקים עם הגר"י זילברשטיין והגר"ח מישקובסקי.

השארת תגובה