אבות ובנים: כך נולד הרעיון

עשרה בטבת תשנ"ט, ייסוד תכנית הלימוד 'אבות ובנים' בישראל – העיקר שיהיה 'ושננתם לבניך'

בלוי למוסף
בלוי למוסף

כידוע ישנה מצוות עשה מהתורה 'ושננתם לבניך' שיהודי מצווה ללמד את בנו תורה, אבל במהלך הדורות הדבר לא הסתייע כי לא כל אב יודע את מלאכת הדידקטיקה ואיך ללמד, ונוצר העניין של חיידרים עוד מתקופת רבי יהושע בן גמלא שאלמלי הוא השתכחה תורה מישראל, וכך במהלך הדורות בכל העדות והקהילות היו חיידרים ללמד את ילדי ישראל תורה והאבא היה קצת בסוף השבוע לומד ובוחן את הילד.

כמה מרתק היה בימי ראשון כשהייתי עוד מלמד לקבל פתקים מההורים 'למדתי עם הילד והוא יודע מצוין', הייתי מזהה לעיתים בין השורות שזה לא מדויק והאב נאלץ לכתוב לילד… עד שלפני קרוב לעשרים שנה ומעט יותר, התחיל מחדש קיום המצווה הזו הלכה למעשה, שעה אחת שבועית עם הילד.

בעצם הרעיון הלכאורה פשטני הזה התחיל על ידי אחד מראשי ישיבת גייטסהד הרה"ג יחיאל כהן ועוד עסקנים בעיירה היהודית המרתקת הזו, לתת שעה בשבוע 'אבות ובנים', כמו שיש חברת תהילים, ישיבת המתמידים. זה התחיל שם בשנת תשנ"ח ועבר גם לכמה קהילות בארה"ב, התחילו בימי שבת ארוכים עם שעון הקיץ.

עד שהגיע היום, באו ודפקו על דלתי בצהרי עשרה בטבת תשנ"ט, בחור צעיר אנרגטי חדור תחושת שליחות קודש מאנגליה שלומד בארץ (היום אברך חשוב במיר – הרב דוד הרשקוביץ) ועוד יהודי בשם הרב ג'וספסון, היות ואני עוסק ב'תודעה' ובעוד נושאים של הפצת תורה לילדי ישראל, סיפרו לי בקצרה על הרעיון ושיש בבית וגן סניף שהוקם על ידי הרב ישראל כהן (האב של הרב מגייטסהד) ובעוד כמה שכונות בירושלים והנה באו להציע לי שאפשר לפרוץ בלי גבול ולפתח את זה.

כמובן שמיד נדלקתי… הם הביאו קצת ממתקים ופרסים לחלוקה בפעמים הראשונות, על אתר עדכנתי את שותפי הנאמן העסקן הנודע הרב אליעזר יוטקובסקי (יו"ר הארגון) שהתלהב ביותר והחל להפעיל את מנוע הטורבו שלו, מיד יצאנו לדרך עם עוד כמה אברכים חשובים. התחלנו בכלים מכלים שונים להגיע עם הבשורה החדשה לקהילות הקודש להמוני בית ישראל, לקחנו בחשבון שהארגון הזה הוא א-פוליטי, לא שייך לשום חוג או מפלגה או קבוצה, אלא לכל כלל ישראל.

יצקנו תכנים ורעיונות והתחלנו לעשות תעמולה בטלפונים מפה לאוזן בכל מיני שידורים וראיונות ותוך ממש זמן קצר עד סוף אותו החורף כבר היו כמה מאות סניפים בארץ, זה התפשט בס"ד ממש כאש בשדה קוצים. התייעצנו עם גדולי הפוסקים בשאלות הלכתיות, למשל חלוקת קלפים, הגרלות בשבת וכד', העיקר שעמד לנגד עינינו איך 'לסחוב' את הילד לבוא ללמוד עם האב בבית המדרש, לשעת איכות בלי טלפון ושאר מפריעים.

במהלך השנים התייעצנו בנושאים חינוכיים עם מרן רשכבה"ג הגראי"ל שטיינמן זצ"ל שאף הסכים לשמש כנשיא הארגון, רבינו נתן לנו גם רעיון איך לרענן אחרי כמה שנות פעילות, קראנו למסגרת הכללית לימודי אבות ובנים – 'אנחנו וצאצאינו' האבא והבן, ראש הישיבה שמר עלינו שלא נשנה בשום אופן את המתכונת-שינון וחזרה האב והבן על מה שלמדים בת"ת. כמ"כ שאלנו את מרן ראש הישיבה כל שאלות שנתקלנו בהם, למשל אם יש לאבא כמה ילדים, איך לחלק את השעה הזו ועוד מגוון דילמות שעלו.

היום בס"ד אנו פעילים ביותר מאלף ומאתים סניפים בכל קהילות הקודש בארץ, חסידים וליטאים, בני עדות המזרח ודתי לאומי, בכל מיני מקומות, בעיר בכפר במושבה ובחצר החסידית, בכל רחבי הארץ, בימות הקיץ הלימוד מתקיים בשבת אחה"צ או בימי שישי הארוכים ובימות החורף במוצאי השבתות הארוכים. תענוג להיכנס לבית המדרש מלא ולראות איך המצווה הזו של 'ושננתם לבניך' חזרה להתקיים בפועל ממש.

אנו ב'אנחנו וצאצאינו' שמפעיל את אבות ובנים מאז אותו יום שוקדים לחדש לרענן ולמשוך, לעידוד ההגעה ללימוד הו"ל למעלה מתריסר אלבומי חורף חינוכיים, הילדים אוספים מדבקות או בקיץ מנפיקים כרטיסים מרתקים עם חידות בהלכה ובאגדה הכוללים פרסים בעשרות אלפי שקלים, מערכת טלמסר שילדים יכולים לענות שם תשובות ועוד הרבה דברים.

הארגון בעידודו של מרן ראש הישיבה זצוק"ל, כהמשך לפעילות השבועית, נותן גם מענה ליומי דפגרא – בין הזמנים, הארגון מפיק ומפיץ 4 פעמים בשנה עשרות אלפי דיסקים (גדוש בעשרות שעות בגרסת MP3) וחוברות לימוד של דברי תורה, מוסר והלכה ועוד, כן מקיימים ימי פעילות בשטח כגון פארק מצוות או שמחות בית השואבה מרכזיות.

ראוי לציין שמתוך הארגון נולד אחרי כשנה גם הרעיון של "ישיבת מרדכי הצדיק" – לימוד אב ובן בעצם יום הפורים המנוהל על ידי ידיד נפשי הרב נפתלי מאיר פאלק מירושלים.

כן אנו עושים פעילויות שונות כל הזמן לחזק את הלימוד הזה ושיהיה מעניין, כי כל דבר שהופך להיות רוטינה הוא מתקרר עד שיורד. אנחנו מרעננים ומחדשים כל הזמן ממציאים רעיונות יצירתיים איך 'לשווק' את תכנית הלימוד הזו, דרך הילדים לגרום להורים העמוסים והעסוקים לבוא לבית המדרש פשוט לשבת וללמוד עם הצאצאים.

גם מוצאים פתרונות בכל סניף ומקום לילדים שאין מי שילמד אתם מסיבה כזו או אחרת, או כי האבא ז"ל רח"ל או כי האבא לא מגיע ללימוד מסיבה כלשהי, תמיד דואגים שיהיה מי שילמד עם הילד שמגיע לבית המדרש. מרגש לראות הרבה פעמים אנחנו רואים סבא בא ללמוד עם הנכדים.

הארגון הזה מקיף היום בלעה"ר כ-60 אלף ילדים בגילאים השונים, יש כבר אבות שהשתתפו כשהיו בנים ועכשיו הם לומדים עם ילדיהם. אנחנו כבר בשנה ה20 וב"ה לא הפסקנו יום אחד לתפעל ולדחוף ולעודד. אנו מקבלים תמידין כסדרן חיזוק מגדולי ישראל מכל החוגים והעדות, אין ספק שזו 'המצאת המאה', עכשיו כשהרב'ה מקבל ביום ראשון פתק מהאב 'למדתי עם הילד באבות ובנים' זה מריח ונשמע אחרת.

חשוב להדגיש הארגון הזה מתקיים בעיקר מתרומות, מהתנדבות של רכז מקומי שלוקח על עצמו את המימון של הממתק או המדבקות,  ומיהודים טובים בארץ ובעולם, חשוב לציין לסיום שהארגון הזה בקשר עם כל הארגונים של 'אבות ובנים' בעולם. "ונהיה אנחנו וצאצאינו וצאצאי עמך בית ישראל כולנו יודעי שמך ולומדי תורתך לשמה"…

איך אמר לנו תדיר מרן ראש הישיבה זצ"ל, לא מתפללים על אף מצווה כזה דבר ונהיה אנחנו וצאצאינו מניחי תפילין וכד', רק בלימוד תורה, כי זה היסוד והבסיס, לימוד מאב לבן מדור לדור… זה סוד הקיום שלנו מאז מעמד הר סיני שילדנו הם הערבים שלנו. אסאך יידישע נחת לכולם אמן כי"ר.

תגובה אחת
  1. חוצפה שלוקח לעצמו קרדיט, מתי "אנחנו וצאצינו" התחיל? מתי?
    מה הקשר בין "אבות ובנים" אליהם, חוץ מזה שהם נתנו להם את הרעיון.
    ומה הקשר לישיבת מרדכי הצדיק שגם לא התחילה ממנו?

השארת תגובה