וְאֵת שֶׁבַע הַנְּעָרוֹת: מוות ב'אי השלום'

ד' אדר שני תשנ"ז, טבח נהריים – שבע נערות מבית ספר דתי בבית שמש נרצחו ב'אי השלום' על גבול ישראל – ירדן

אבוטבול למוסף
אבוטבול למוסף

אחד האירועים הכואבים שנצרבו בשבעים שנות קיומה של המדינה הוא רצח שבע הנערות מבית הספר הדתי 'פירסט' באי השלום בנהריים. מדובר ברצח שזעזע את כל המדינה והביא לאחת ההלוויות הגדולות בעיר בית שמש, שקברה שבע מבנותיה שרק רצו לטייל בנהריים, הגיעו לשם ובתוך אותו גיא ההריגה הגיח מולם חייל ירדני וירה וטבח בהן. קשה מאוד לחזור לאותם רגעים קשים, לטראומה שעברה על תושבי העיר שלא יכלו לראות את דמעות ההורים השכולים.

כיהנתי באותם ימים כסגן ראש עיר בתואר, והתבקשתי לסייע למשפחת בדייב שהבת שלהם לא נקברה כשאר חברותיה בבית העלמין בבית שמש, ואחת נוספת שנקברה בבית העלמין 'ארץ החיים' הסמוך לבית-שמש. היה זה מחזה קשה ביותר לראות את הדמעות של ההורים בהלוויה.

התחושות היו קשות, גם כלפי אותן תלמידות שנותרו בכיתה, האיך הן מתמודדות עם החסר העצום, זה דבר שלא ניתן להבליג עליו. צצו קשיים רבים, איך לארגן את ההלוויה, את השבעה, את השלושים, הייתי צמוד אז לכוחות ההצלה ולשירות הפסיכולוגי בעיר. זכור לכולם ביקורו של מלך ירדן בבית שמש, עת כרע ברך בפני המשפחות וביקש מחילה על מעשיו של אותו חייל. זה היה בושה גדולה לירדן שאז התחילה בתהליך של שלום.

המשכנו ללוות את המשפחות הללו לאורך השנים. היה לי את הזכות כיו"ר ועדת שמות לקרוא למתנ"ס בעיר על שמן – מתנ"ס 'פסגות השבע', וכן שכונת 'פסגות השבע'. אנחנו ממשיכים כל שנה להופיע באתר ההנצחה יחד עם מחוללת האתר הגב' אורנה שמעוני, שלצערנו בנה אסף שמעוני הי"ד נפל במלחמה. אנחנו גם מחלקים מלגות לזכרן, וגם את שם בית הספר 'פירסט' בו למדו שינינו ל'שח"ר עמית' ש'בעת ח'מדות ר'קיע.

מצב המשפחות כיום הוא מעודד, אנחנו מנסים להפיג מהם את הצער והשכול. פרט מרתק הוא שבין המשפחות נוצרו קשרי חיתון, מרגש לראות אימא שבעצם הייתה באותו רצח והיא נושאת ילדים. הכאב הגדול של 'דמי אחיך צועקים אליך מן האדמה' כי לא רק את הבנות הללו הם רצחו אלא את כל זרעם ותולדותיהם אחריהם.

האכזבה שלנו היא מהשלטון הירדני ששחרר את הרוצח והוא מסתובב כיום חופשי. יעזור ה' שעירנו בית שמש ומדינת ישראל ידעו רק טוב ובשורות טובות.

השארת תגובה