שונאים, אנחנו זוכרים בדרכנו

שנאת חרדים בתקשורת הכללית תהיה תמיד, למרות שהמסבירנים מתוכנו עושים עבודה יפה, לכן כדאי להתכונן לדיון על חלקנו בימי הזיכרון הלאומיים גם בשבוע הקרוב • וגם: על המפלגות החרדיות להתעשת במהרה ולבדל את עצמן מראש הממשלה

דוד חכם
דוד חכם

בכל שנה מחדש, בימים הללו של בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ויום העצמאות, נפתח הדיון מחדש על חלקו של הציבור החרדי בימים אלו.

כל דיון, מאמר, סרטון כזה או אחר, אמירה של אישיות חרדית או משהו בסגנון זה הופך לכותרת, מהומה, שערורייה ועוד. כך קרה גם השבוע ומן הסתם יימשך גם בשבוע הבא…

אני לא נכנס לעניין של איך צריך להתנהג ברוח הימים הללו, כי אני באמת חושב שזה נתון להחלטתם של גדולי ישראל, איש איש ורבותיו. עלינו אבל לזכור תמיד שמה שלא יהיה ואיך שננהג ונפעל המציאות לא תשתנה, מכונת ההסתה המשומנת כנגד הציבור החרדי בכלי התקשורת תימשך תמיד.

עדיין לא הצלחתי להבין האם ההסתה כנגד המגזר החרדי נובעת מבורות, או אולי משנאה תמידית שיש בכלי התקשורת למגזר שלם שמוסר את נפשו על חינוך ילדיו בדרכי התורה והיראה. אבל זה ברור, שתמיד מתעורר הצורך בהסברה חרדית שאינה באה לידי ביטוי בעמדות שונות בכלי התקשורת, ולדעתי הסיפור הוא שונה לחלוטין, יש היום בכלי התקשורת מסבירנים חרדים שעושים עבודה מצוינת ואני חושב שבאיזשהו מקום גם מקדשי שם שמיים, אבל, וזה אבל גדול, כמה שאנחנו נביא לידי ביטוי את עמדת הציבור החרדי בכל נושא ועניין – כל זה לא יעזור.

יש לכך הרבה מאוד סיבות ואין כאן המקום להרחיב, אבל בכל זאת, אותם אלו שתמיד מדברים וכותבים יפה ומבטאים את עמדת היהדות החרדית נאמנה – עושים עבודה נפלאה, על אף שכל זה לא מספיק, ועדיין, אחרי הכל, צריך לזכור שמעט מן האור דוחה הרבה מן החושך.

הבידול מנתניהו עכשיו

הסקרים האחרונים לא מנבאים טובות למפלגות החרדיות יהדות התורה וש"ס. אני באופן אישי, לאחר הרבה מאוד עבודת הבנה של איך נעשים סקרים ועל פי מה מפרסמים תוצאה של סקרים, איני מאמין בהם בכלל.

ראינו במערכות בחירות קודמות, שהפער בין תוצאות הסקרים לבין תוצאות האמת היה פער גדול כרחוק מזרח ממערב. ובכל זאת אני רוצה כן לדבר על המגמה המטרידה: אין חולק על כך שהממשלה הנוכחית בראשות בנימין נתניהו היא הטובה ביותר עבור המגזר החרדי, הממשלה הטובה ביותר שהייתה כאן בשנים האחרונות זו הממשלה הנוכחית, אבל יחד עם זאת על המפלגות החרדיות להבליט ובכל הכוח את נחיצותן והצורך של כל אדם ירא השם במפלגות חרדיות חזקות בכנסת הבאה.

לנתניהו, כמי שהפך לנרדף בעקבות החקירות, יש אהדה גדולה היום בקרב ציבור גדול שמעולם לא הצביע הליכוד, יש שאומרים שאם היום יהיו בחירות הליכוד יביא באזור ה40 מנדטים, זה אמור להטריד את בנט בעיקר ואת כחלון וגם את ליברמן, אבל כדי שזה לא יטריד את המפלגות החרדיות חייבים נבחרי הציבור שלנו לתת ביטוי והבלטה מיוחדת וחריגה גם במחיר של מעט אי נעימות מביבי.

על נבחרי הציבור להזכיר לציבור כל הזמן מה היה לנו כאן בממשלת נתניהו לפיד בנט, עם כל האהבה שיש לראש הממשלה – עלינו תמיד להבליט את הצורך במפלגות החרדיות, שאין מישהו שידאג לעולם התורה זולתן.

אם הם יתעוררו בזמן, יהיה אפשר לשמור על הכוח החרדי ואולי אף להגדיל את כוחו בכנסת הבאה. אך אם חלילה לא יתעוררו בזמן, עוד עשויה להיות אפשרות שבנימין נתניהו אמנם יהיה ראש הממשלה גם אחרי הבחירות הבאות אבל כוחן של המפלגות החרדיות ירד ואז נצעק בקול גדול אוי וחבל.

ככל שיקדימו חברי הכנסת החרדים מצד אחד להביע הערכה לנתניהו, אבל מהצד השני להבליט כמה שרק אפשר את הבידול שלהם מנתניהו – הרווח לכולנו, הציבור החרדי – יהיה גדול יותר.

השארת תגובה