הצעירה מתה כשהרופאה סירבה לקבלה

תביעה נגד בית החולים בני ציון בחיפה: הרופאה בטיפול נמרץ סירבה בכל תוקף לקבל למחלקתה צעירה עם שוק ספטי – וגרמה למותה

עו"ד רן שפירא, צילום: אפרת
עו"ד רן שפירא, צילום: אפרת

אם לשלושה בשנות ה-30 לחייה, הסובלת ממחלה אוטו-אימונית ומטופלת בסטרואידים, הגיעה למרכז הרפואי בני ציון תוך שהיא סובלת מחום ושיעול מטריד  – אשר לא הגיבו לטיפול בתכשירים ובאנטיביוטיקה.

החולה הועברה למחלקה הפנימית בבית החולים – אך למרות שהושמה במסכת חמצן – מצבה הלך והתדרדר. עקב כך, פנה הרופא התורן במחלקה הפנימית לקולגה שלו – הרופאה התורנית במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים – וביקש להעביר את החולה למחלקתה. חרף הצטרפות מנהל המחלקה הפנימית לבקשתו – סירבה הרופאה התורנית בכל תוקף לקבל את החולה אליה. כעבור מספר שעות נפטרה הצעירה.

בימים אלה הגישו עוה"ד רן שפירא ועוה"ד ספי קלו ממשרד עורכי הדין אלמוג-שפירא – תביעה לפיצויים נגד בית החולים בני-ציון ונגד משרד הבריאות המפעיל אותו – בשם עיזבון המנוחה, בעלה וילדיה – בטענה לרשלנות רפואית חמורה שהובילה למותה ללא עת של אם צעירה – ולהרס משפחתה.

בחוות דעת המצורפת לתביעה, קובע ד"ר ז׳ק אשרוב, מומחה ברפואה פנימית ומנהל לשעבר של המחלקה לרפואה דחופה בביה"ח וולפסון – כי הרופאים בביה"ח בני ציון חרגו בצורה משמעותית מהנורמות הנהוגות ברפואה.

לדבריו, הרופאים טיפלו בחולה במסכת חמצן בלבד – ללא ניטור, ובלי לשים לב כי טיפול זה לא רק שאינו מיטיב עם מצבה, אלא שהיא מפתחת חמצת ושוק ספטי.

ד"ר אשרוב הביע תמיהה על הסירוב להעביר את החולה למחלקת טיפול נמרץ – חרף מצבה הקשה שחייב זאת.

המנוחה אובחנה בשנת 2012 כלוקה בתסמונת גיליאן־ברה Guillaine-Barre)).  מחלה דלקתית ואוטואימונית – ברת החלמה. האישה עברה הליך שיקום הן בביה״ח בני ציון והן בביתה, והצליחה לתפקד בחיי היומיום כאם לשלושה ילדים קטנים ורעיה.

לדברי עוה"ד רן שפירא – עתידה של הצעירה נראה אופטימי, היות ואחוזי התמותה בתסמונת זו נמוכים יחסית – ועומדים על כ-7.5% מהמקרים.

אך כחלק מהטיפול השיקומי במחלתה נטלה המנוחה סטרואידים, אשר החלישו את המערכת החיסונית שלה, והותירו אותה חשופה לזיהומים. בעקבות התפתחות זיהום בגופה, זיהום שלא הגיב לאנטיביוטיקה מסוג זינט ורוליד, היא פנתה לביה"ח בני ציון בחיפה.

על פי הרישומים הרפואיים, בעת הגעתה לחדר המיון סבלה המנוחה מחום גבוה, תת לחץ דם ושיעולים.  בשעות הערב מצבה התדרדר וחום גופה עלה והגיע קרוב ל־40 מעלות. בשעה 21:50 האחיות שטיפלו במנוחה תיעדו החמרה נוספת במצבה וציינו כי היא לא מגיבה, שלחץ הדם שלה ירד, הדופק עלה, ורמת החמצן בדמה צנחה.

המנוחה הועברה להמשך טיפול במחלקה הפנימית, שם איבדה הכרה, ספיגת החמצן בדמה צנחה והיא הועברה להנשמה מלאכותית. לדברי עו"ד שפירא, לאורך כל שהייתה בבית החולים  – המנוחה טופלה אך ורק במסכת חמצן.

בשעה 23:50, קיים הרופא התורן במחלקה הפנימית שיחת ייעוץ עם הרופאה התורנית ביחידה לטיפול נמרץ של בית החולים, במהלכה ביקש ממנה להעביר את החולה למחלקתה עקב התדרדרות מצבה. אך הרופאה התורנית סירבה לקבל את המנוחה למחלקתה, למרות שלבקשתו של הרופא הצטרפו גם מנהל המחלקה הפנימית והנוירולוג התורן.

לדברי עו"ד שפירא, הרופאה בטיפול נמרץ שקלה לטפל בצעירה באמצעות ביקרבונט, להורדת עודף של פחמן דו חמצני בדמה (חמצת) – אך מסיבה לא ברורה, טיפול זה לא ניתן בסוף.

הצעירה הושארה במחלקה הפנימית, וההתדרדרות במצבה נמשכה. לקראת השעה 03:00 בלילה היא עברה מוות קליני  – ולאחר 45 דק' של ניסיונות החייאה שלא צלחו – נקבע מותה.

ד"ר ז׳ק אשרוב, מומחה ברפואה פנימית וברפואה דחופה ולשעבר מנהל המחלקה לרפואה דחופה בביה"ח וולפסון, צירף את חוות דעתו לתביעה. על פי חוות דעתו הניסיונות לייצב את החמצן בדמה באמצעות מסכת חמצן לא הספיקו, בלשון המעטה. לדבריו, הצוות היה אמור לשקול מתן ביקרבונט על מנת למנוע חמצת, והיה אמור לבצע בדיקה אשר תשלול תסחיף ריאתי.

עוד מוסיף ד"ר אשרוב כי אילו הייתה החולה מנוטרת כנדרש היה הצוות הרפואי מאבחן בקלות את החמצת בה היא לוקה – והיה יכול להתערב ולמנוע את ההתדרדרות במצבה.

לדבריו, החום המתמשך והירידה בלחץ הדם מהם סבלה הצביעו על הסתברות גבוהה למצב של שוק ספטי – אלח דם מסוכן העלול להוביל להתמוטטות מערכות כללית אם הוא לא מטופל באופן דחוף. היות והמנוחה סבלה גם ממדדי דלקת גבוהים הדבר חייב, לדברי ד"ר אשרוב את אשפוזה ביחידה לטיפול נמרץ – יחידה המצוידת בצורה נאותה ופועל בה צוות המיומן לטפל במצבים קשים שכאלה.

ד"ר אשרוב מביע פליאה בחוות דעתו, מדוע הרופאה התורנית הביעה סירוב לאשפז את החולה ביחידה לטיפול נמרץ. לדבריו, ההימנעות מהעברת חולה במצב שכזה מהווה חריגה מהסטנדרט הרפואי הסביר – וכי מצב החמצת בגופה של המנוחה היה יכול להיווצר רק לאורך פרק זמן ארוך – שבו הצעירה לא טופלה, ובכך נחרץ גורלה.

עו"ד שפירא הגיש בימים אלה תביעה נזיקית נגד בית החולים בני ציון בחיפה – בשם עיזבונה של המנוחה, בעלה וילדיהם.

במסגרת התביעה טוען עו"ד שפירא כי צוות בית החולים סיפק למנוחה טיפול לקוי, ולא פעל למניעת ההתדרדרות הטראגית במצבה, ובכך הביא למותה בטרם עת – ולהרס משפחתה.

התביעה הוגשה לבית משפט השלום בתל אביב. טרם הוגש כתב הגנה.

עו"ד רן שפירא https://www.rlaw.co.il   הנו שותף מייסד במשרד עורכי הדין אלמוגשפירא, המתמחה בביטוח, נזיקין ורשלנות רפואית.

השארת תגובה