הציוץ ששווה למעלה ממיליארד דולר

"לקראת פשיטת רגל"? הציוץ שהקפיץ בלמעלה ממיליארד דולר את שווי השוק של חברת 'טסלה'

טוויטר
טוויטר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מספר שנים עברו מאז העולם החל להתלהב מהרכבים האוטונומיים ואט אט החלו רבים להבין כי לא מדובר בלהיט היסטרי. בטח לא בשלב הייצור.

לאחרונה צוטטו ברשת cnbc האמריקנית מספר מרואיינים אנונימיים בעלי תפקידים נחשבים במערך הייצור של מכונית הדגל האוטונומית העתידית של 'טסלה' – מודל 3.

בין היתר, טענו המרואיינים כי 40% מהרכיבים שמיוצרים או מתקבלים במפעל בפרימונט דורשים עבודה נוספת כדי לתקן אותם. מה שגרם לעיכובים נוספים בייצור הרכב המשפחתי שאמור היה כבר לצאת לשיווק.

מרואיין אחר טען לאותה הרשת כי שיעור הרכיבים הפגומים גבוה עד כדי כך שהדבר מקשה לעמוד ביעדי הייצור, וגורם לתסכול רב בקרב העובדים.

לאחרונה אף דווח כי מנכ"ל החברה, אילון מאסק, חזר לישון במפעל החברה כדי שיוכל לטפל בכל בעיה במערך הייצור מיד לאחר שהיא צצה. זאת, זמן קצר לאחר הדיווחים כי החברה נאלצה להפסיק זמנית את ייצור המשפחתית 'מודל 3', שסבל בחודשים האחרונים משורה של בעיות ועיכובים, על מנת להכניס שיפורים בקו הייצור.

צרותיו של מאסק לא מסתכמות בדיווחים בתקשורת ובמערך ייצור כושל, אלא גם בגזרה הפיננסית.

בחודש שעבר חתכה חברת דירוג האשראי מודי'ס את דירוג האשראי של טסלה ל"זבל", לצד הערכה כי היא תאלץ לצאת עוד השנה לסבב גיוס נוסף של 2 מיליארד שקלים.

בפוסט שפרסם ג'ון תומפסון, מייסד ומנכ"ל קרן הגידור וילאס קפיטל מנג'מנט, הוא הזהיר כי טסלה תגיע לפשיטת רגל בתוך ארבעה חודשים – אלא אם מאסק "ישלוף שפן מהכובע" כלשון דבריו.

במייל שכתב בשבוע האחרון תומפסון למשקיעים, הוא טען כי החברה תתקשה לגייס מימון נוסף לאור העיכובים באספקת מודל 3, ירידה בביקוש לדגמי מודל S ו-X, הערכת שווי מנופחת והורדות דירוג אשראי.

ובכל זאת, את השבוע הנוכחי יכול מאסק לפתוח בחיוך. זאת, בשל ציוץ עוקצני בטוויטר שהגדיל את שווי השוק של החברה בכ-2%, שהם למעלה ממיליארד דולר.

זה התחיל בדיווח של שבועון הכלכלה העולמי "אקונומיסט", שציטט אנליסטים של בנק ההשקעות ג'פריס שטענו כי טסלה תצטרך לגייס השנה הון נוסף בהיקף של 2.5-3 מיליארד דולר. על פי הדיווח, הסכום המדובר ייועד למימון הרחבת מערך הייצור של מודל 3 – המכונית הראשונה של 'טסלה' לייצור המוני, שנמכרת במחיר זול יחסית של 35 אלף דולר.

בתגובה, צייץ מאסק בחשבון הטוויטר שלו, אחריו עוקבים למעלה מ-21 מיליון משתמשים, כי "אקונומיסט היה פעם משעמם, אבל חכם ובעל תובנות יבשושיות מרושעות. עכשיו הוא רק משעמם (אנחה)". מאסק הוסיף להכחיש את הדיווח וטען כי "טסלה תהיה רווחית ובעלת תזרים מזומנים חיובי ברבעון השלישי והרביעי, אז ברור שלא יהיה צורך לגייס כסף", לשון דבריו.

כאמור, לא עבר זמן רב ונראה כי הציוץ עשה את שלו – כששווי השוק של החברה רשם זינוק מדהים, באורח די מפתיע.

השארת תגובה