סוער בצה"ל: אין מקום ל'מסורתיים'

חייל חילוני שסירב לגלח את סקנו בשל מנהגי האבל על פטירת תלמידי רבי עקיבא בימי ספירת הועמר – נכלא • שורת רבנים התאגדו במחאה: לשחררו

חייל בימי העומר
חייל בימי העומר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לוחם ביחידת 'כפיר' נענש ב- 20 ימי מחבוש בשל סירובו לגלח את זקנו בימי ספירת העומר.

הלוחם, הבהיר למפקדו כי על אף שאינו דתי הרי שהינו שומר מסורת ומאז ומתמיד לא התגלח בימי העומר.

כבר לפני תקופת ספירת העומר ביקש החייל פטור מתספורת זקן ושיער ונענה בשלילה, בטענה שרק מי שדתי מקבל פטור.

המפקד שוחח עם אביו של החייל שאישר בפניו את הדברים ואף שלח תמונות כהוכחה. לחייל לא ניתנה אפשרות לשוחח עם רב היחידה, כדי שיביע דעתו בעניין.

למרות הכל, מג״ד חרוב החליט להעמיד את החייל לדין ושלח אותו לכלא.

אחיו של החייל פרסם פוסט זועם: "איך קורה שאין מענה לציבור המסורתי בצה"ל? צה"ל כל כך מתחשב באוכלוסיות שונות ובצדק! דוגמא לכך היא טבעונים שדואגים להם לנעליים ללא עור חיה, מגוון הדתות שנשבעות בספר הקדוש להם ואוכל לצמחוניים וטבעוניים בחדרי האוכל".

ודובר צה"ל הגיב: "עפ"י הפקודות חייל המקיים אורח חיים דתי זכאי לגדל זקן בתקופת העומר. במקרה הנ״ל החייל אינו מקיים אורח חיים דתי ולכן לא זכאי לפטור זה".

בעקבות כליאתו, התאחדו רבנים מכל הארץ בקריאה לרמטכ"ל: שחררו את החייל המסורתי לביתו. "לא יעלה על הדעת שחייל יהודי בצבא יהודי יישלח לכלא רק מכיוון שהקפיד על מנהג יהודי של אבות אבותיו. אנו קוראים לצה"ל שלא לפגוע בזכותם של החיילים המסורתיים לשמור את המצוות והמנהגים היהודיים על פי אמונתם – בדיוק כפי שצה"ל נוהג ביחס לחיילים הדתיים. אנו מתנגדים לאפליית החיילים המסורתיים בעניין זה.

אמנם, אין אנו מצפים שהצבא יעניק פטור גורף על כל מנהג שהוא, אך אנו חושבים שמן הראוי שאותם 'פטורים' או התחשבויות שצה"ל מעניק לחיילים המוגדרים על ידו 'דתיים', יינתנו בדיוק באותה מידה לכל חייל שטוען בכנות שהוא פועל מסיבות דתיות/מסורתיות. כל עוד החיל שומר בכנות על מנהגיו, אין למנוע זאת ממנו".

2 תגובות
  1. הדת הורסת את המדינה

  2. קלמנוביץ הורס את המדינה

השארת תגובה