חוק טל ו"הציונים האמתיים"

כל הנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל • "אלו המנהלים מאבקים קולניים נגד השלטון, הם הם הציונים האמתיים, הם לא מפנימים שאנו בגלות, ובגלות הקשה מכולם" • תשס"ב, י"ד אב, אישור חוק טל

רביץ למגזין
רביץ למגזין
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

זכור לי אמרה שאבי זצ"ל ציטט בשם מרן הרב שך זצוק"ל אודות אלו המנהלים מאבקים קולניים נגד השלטון, שהם הם הציונים האמתיים, הם לא מפנימים שאנו בגלות, ובגלות הקשה מכולם, "גלות שלטון הערב רב" זוהי גלות בתוך גלות, שהיא קשה ומרה ומצריכה תחכום רב כדי לצלוח ולשמר את עולם התורה.

זו הסיבה שמרנן גדולי ישראל החל מהחזון איש הורו שעלינו ליטול חלק בבחירות, ולנהל את המאבקים באחריות ובתחכום בזירה הפרלמנטרית ולא להתנזר מהליכה לבחירות.

המאבקים של השנים האחרונות השכיחו מאתנו את מה שהיה לפני 18-20 שנה. כאשר בג"ץ ביטל את מעמד "תורתו אומנותו" ששר הביטחון יכל לתת דיחוי אוטומטי ללומדי התורה, ואז נוצר צורך דחוף לחוקק חוק חדש שיאפשר את המשך ההסדר, וזאת בהתחשב במציאות החדשה שנוצרה, שבג"ץ על פי תפיסת עולמו החילוני לא יאפשר פטור אוטומטי כפי שהיה עד היום.

וכאן נוצר הצורך להפעיל את מירב התחכום ולפעול בזהירות עצומה תוך לקיחה בחשבון את כל התרחישים האפשריים.

זוכרני היטב את אותם הימים בהם אאמו"ר הרב אברהם רביץ זצ"ל היה בקשר יום יומי עם מרנן הגרי"ש אלישיב והגראי"ל שטיינמן זצוק"ל. הם היו מתואמים עד הפרט הקטן ביותר כולל באיזה צורה לדבר בתקשורת, האם לדבר ומה לדבר.

באותם ימים היו חוליגנים רודפי עולם התורה שניסו לעשות הון פוליטי על ידי זעקות "גזרת שמד", הם אלו שהזיקו להתקדמות מציאת הפתרון הרבה יותר ממה שבג"ץ והח"כים מהשמאל הזיקו.

הגרועים שבהם היו מגיעים יום יום ל'תפארת בחורים' ומפגינים נגד מרן רבן של ישראל הגרי"ש אלישיב זצוק"ל, ה' ירחם עליהם. הפחות גרועים שבהם, לא העזו להפנות את כעסם על מרן זצוק"ל, אז היו מגיעים לשכונת בית וגן ליד ביתו של אבי זצ"ל ומפגינים שם. אלו וגם אלו הם הם הציונים האמיתיים, שחושבים שבאנו למנוחה ולנחלה ושאנו שולטים כאילו משיח צדקנו בראשנו, ולא מוכנים לקבל את זה שאנו בגלות תחת שלטון שעוין את התורה, וצריך לפעול באחריות ובזהירות, וכפי שעם ישראל בראשות מנהיגי הדור ידע להתנהל במשך כל הדורות.

לא אלמן ישראל, ובס"ד החוק נחקק ונתן שקט לקרוב ל-20 שנה. ב-20 שנה הללו, עולם התורה פרח ושגשג באופן בלתי רגיל וחסר תקדים. דור של תלמידי חכמים ועשרות אלפי לומדי תורה צמחו, וזה אודות לפיקחותם של מרן הגרי"ש אליישיב ומרן הגראי"ל שטיינמן זצוק"ל.

השיטה שלהם ברורה, אנחנו לא מנהלים את המדינה, אנחנו צריכים לשמור את עולם התורה ולעשות זאת בזהירות ובאחריות תוך הבנה שאנחנו לא השלטון.

מפחיד לחשוב מה היה קורה אילו הציבור החרדי היה נכנע לאותו קומץ שזעקו אז בשם התורה כביכול וניסו להכשיל את חוק טל.

כללו של דבר, כל הנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל. הקב"ה נותן ס"ד מיוחדת לגדולי הדור להנהיג ולנווט את הספינה עד ביאת גואל צדק במהרה בימינו.

השארת תגובה