מהפכה צרפתית: מריצים מפלגות חדשות

כאב ראש למפלגות הדתיות-חרדיות? תנועה פוליטית חדשה מגבשת רשימות מקומיות של עולי צרפת • הפוטנציאל, הדמויות שמושכות בחוטים, הערים בהן צפויה התנגשות עם מפלגות חרדיות וגם: רשימה מלאה של הערים והנציגים

כיכר ספרא
כיכר ספרא
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שחקנים חדשים בזירה הפוליטית-מקומית: רשימות של עולים מצרפת יתמודדו לראשונה בבחירות הקרובות, וינסו להפוך למקבילה של המפלגות המזוהות עם העלייה הרוסית. מאחורי הקמת המפלגות עומדת תנועת 'עלינו'. המפלגות החדשות צפויות להתחרות בערים מסוימות במפלגות הדתיות והחרדיות ועשויות לנגוס בקולות המצביעים המסורתיים.

מי שעומד מאחורי ההתארגנות החדשה הוא עו"ד יום טוב כלפון, צעיר דתי לאומי, בוגר 'בני עקיבא' שעשה את שירותו הצבאי בגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי. בעבר כיהן כיועצו הפרלמנטרי של ח"כ יוני שטבון, יחד עמו הקים את ה'שדולה למען עולי צרפת ודוברי הצרפתית בישראל', בכנסת.

לפני שנה וחצי, הקים כלפון יחד עם עמיתו אריה אביטבול את תנועת 'עלינו', שמטרתה לחולל מהפכה מקומית, והכנסת כמה שיותר נציגים דוברי צרפתית לרשויות המקומיות. "לכל מגזר יש נוכחות פוליטית, כל שבט מנסה למשוך לכיוונו, אבל לקהילת עולי צרפת, למרות גודלה, אין שום ייצוג", מסביר עו"ד כלפון ל'קו עיתונות'.

לשאלה מדוע צריכים מפלגת נישה חדשה, עונה כלפון בהשוואה לעלייה הרוסית. "בכל עיר יש וועדת קליטה ויש לה יו"ר, תמיד התיק מוחזק בידי העלייה הרוסית. למרות שהקהילה הכי גדולה היא רוסייה, הקהילה הראשונה מבחינת עולים היא צרפת, ולמה זה? כי העלייה הרוסית מאורגנת פוליטית, כשיהיה חבר מועצה דובר צרפתית, הוא יחזיק את תיק הקליטה ויבין יותר את הקהילה". כלפון מותח גם ביקורת על שרת הקליטה סופה לנדבר, ש"לא סופרת את כל מי שמתעסק בעלייה מצרפת".

על פי הערכה, בישראל מתגוררים כ-100,000-150,000 עולי צרפת. אם מוסיפים אליהם עולים דוברי צרפתית מבלגיה, שוויץ וספרד, מספרם יכול להאמיר לכ-200,000, כאשר למאגר גדול זה לוטשת התנועה עיניים.

למעשה, התנועה החדשה מהווה מעין 'ארגון גג', שמאגד תחתיו קבוצות של עולי צרפת, ומכין אותם להתמודדות. בחודשים האחרונים, עשו אנשי התנועה חריש עמוק בכל הארץ, והצליחו לאחד בין גורמים ואישים בתוך הקהילה הצרפתית כמו גם לאתר מועמדים ראויים לאיוש הרשימות.

לפחות על פי הקו המנחה, התנועה לא תתערב בצביון או תתווה מדיניות, אלא תפעל רק לבחירת צרפתים, כאשר בכל עיר מצע המפלגה יותאם למצב המקומי. אלא שלמרות ה'ניטראליות', בפועל, מרבית הנציגים יהיו דתיים, והאוריינטציה תהיה מסורתית ודתית, בשל האופי של יהודי צרפת.

לאחר תקופה ארוכה בה הדברים היו בשלבי גיבוש והתנהלו מתחת לרדאר, נחשפת לראשונה רשימת המפלגות החדשה שתתמודד בבחירות הקרובות. בחלק מהמקומות טרם הוחלט אם התנועה תתמודד עצמאית או תחבור לתנועות קיימות בתמורה למקום ריאלי.

אשדוד – אוחדו מספר רב של ראשי קהילות, עמותות ואישים עם רקע ציבורי, לקראת ריצה משותפת. בין השמות המעורבים: נילי פיצ'ון – מי שהוצבה במקום רביעי ברשימת לסרי, מריאל נבט – מספר 2 ברשימת איש האופוזיציה ליאון בן לולו, וגד בוקובזה – פעיל מקומי ומקורב לראש העיר.

בת ים – רשימה חדשה תרוץ בראשות בנימין פלוס, דתי, בוגר אוניברסיטאות נחשבות בעולם, סגן מנהל תיכון בתל אביב, ועובד לשעבר במשרדי החוץ והביטחון. בבת ים קהילת פנסיונרים שעלו מצרפת עוד לפני העלייה הגדולה, כמו גם משפחות צעירות שהיגרו מתל אביב, בשל יוקר המחייה. בנוסף, ישנם עולים מטורקיה ודוברי לאדינו, שהמפלגה תבקש את אמונם וקולם.

גבעת שמואל – בראשות הרשימה תעמוד עו"ד מוריה חדד-רודריג, עולה מבלגיה. המפלגה בעיר כבר צוברת תאוצה, והיא זוכה לאהדה גם מקהל אמריקאי.

נתניה – דווקא בריכוז הצרפתים הגדול בישראל, ככל הנראה התנועה לא תתמודד, ותחבור למתמודד לראשות העיר יוני שטבון, איש העלייה הצרפתית, שבעצמו, אגב, נולד בישראל, שבועות ספורים לאחר שהוריו עלו לחנון את עפרה.

רעננה – רשימה חדשה יצאה לדרך, בהובלת ד"ר מיכאל וולף, רופא ילדים, רשל טוויטו, יוסף סלאמה, עולה מספרד, ד"ר דוד טיבי, רופא שיניים, וד"ר דפנה שטרן, עולה מספרד, במקור מאורגוואי.

בית שמש – המפלגה תרוץ עצמאית, בראשות שני תושבים חרדים; אליהו הרמה, תושב רמה ג', ושרה לבקוביץ. השניים שכרו באחרונה משרדים במרומי הקומה השביעית של מרכז 'ביג', שישמשו כמטה המפלגה.

ירושלים – "סימן שאלה גדול", כך מכנים בתנועה, וטוענים כי "קיבלנו פניות כמעט מכל הרשימות הגדולות, אנחנו עדיין בדיונים פנימיים".

# הנה, יש לך נציג 'צרפתי' ברשימת ש"ס הירושלמית, חבר המועצה שמואל מרציאנו, מה רע בו?

כלפון: "הבעיה עם מרציאנו שדתי לאומי מהר חומה בחיים לא יצביע ש"ס, לעומת זאת, דובר צרפתית עם כיפה שחורה מבית וגן כן יכול להצביע ל'עלינו'. אנחנו לא מתחרים, מי שתמיד הצביע ש"ס בהוראת הרב שלו – ימשיך, אנחנו תומכים במרציאנו, אנחנו לא נגדו, אם שמואל יגיד לי 'אל תעשה קמפיין בבית וגן כי שם הציבור שלי' – לא תהיה לי שום בעיה עם זה".

השארת תגובה