קרב המשואות: לתפארת מדינת ישראל?

קרב יצרים ואמוציות בין שרת התרבות מירי רגב ובין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין • המשבר שהחל בהקלטות שדלפו, גלש לעימות חזיתי ולגיוס תומכים לשני הצדדים והסתיים בקול ענות חלושה

אדלשטין ונתניהו
אדלשטין ונתניהו
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

את המשואות הבוערות ניסו לכבות, אך הרוחות בחוץ לא אפשרו זאת. כן, בשלהי האביב הגיח לו מאן שהוא משב רוח קצת חורפי, אפוף בטיפות שהפכו לזמן מועט למטר גשם שהרטיב את הסובבים.

אי שם בשיאו של מושב החורף, המזג האפרורי והסגרירי בסיעת הליכוד השתלב בימים הגשומים, בהקלטה מביכה שהתפרסמה וגרמה למתיחות בתוך מסדרונות מפלגת השלטון.

עכשיו שוב, בצירוף מקרים מיוחד, הימים האפרוריים הגיעו יחד עם קרב אגו בין בכירים בליכוד, שכמעט וגרמה לאי הדלקת משואה על ידי יו"ר הכנסת הנכבד יולי אדלשטיין.

בעוד כשבוע, צפויים לחגוג במדינה, את יום העצמאות ה-70 לייסודה. לנו, הציבור החרדי, פחות מדבר העניין הזה, אך אי אפשר להתעלם מוויכוח כל כך סוער שהעסיק את כמה מבאי משכן הכנסת ובית ראש הממשלה.

הוויכוח המדובר, עסק בטקס המשואות שסוגר את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה, ומהווה מעין מעבר לחגיגות יום העצמאות שמגיעות מיד לאחר מכן. בעין הוויכוח ניצבה האפשרות שהועלתה כי ראש הממשלה ידליק אף הוא משואה לרגל חגיגת העצמאות העגולה – שבעים למדינה.

מצד אחד ניצב בוס עיקש, הלא הוא יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שבדרך כלל הוא האישיות המכובדת בטקס זה, ממנו נעדרים במכוון, באופן קבע, נשיאים וראשי ממשלות. מן הצד השני ניצבה אחראית האירוע, הלא היא שרת התרבות והספורט ויו"ר ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים מירי רגב. יריבה קשוחה ולא פחות עקשנית.

האחרונה, שהעלתה את האפשרות כי ראש הממשלה ינאם בטקס לכבוד חגיגות השבעים, בעקבות המלצת חברי ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים – לפיהם ראש הממשלה ינאם בטקס המשואות אחת לעשר שנים – לא התכוונה לוותר על העצמת המעמד עם השתתפותו של ראש הממשלה נתניהו, רעיון אותו יזמה כבר לפני חצי שנה והחלה בקידומו.

מנגד, אדלשטיין טען כי לא יתכן שראש הממשלה ישבור מסורת שלא הופרה מאז קומה של המדינה ועל כן הכריז, כי במקרה ורה"מ יתעקש להשתתף, להדליק משואה ולנאום, אזי הוא, יו"ר הכנסת ונציגי משמר הכנסת, יעדרו מהטקס כאות מחאה.

במכתב ששלח אדלשטיין לחברי הכנסת, עובדי הכנסת, אנשי משמר הכנסת ושאר עובדי המשכן נכתב: "בימים האחרונים עלתה מחדש ההצעה של יו"ר הוועדה לסמלים וטקסים, השרה מירי רגב, לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל. אם אכן הדבר יתממש, תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע ממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש מעט ישראל".

אדלשטיין המשיך וכתב, כי "במידה והכנסת לא תהיה המייצגת היחידה בטקס, לצערי הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק". אדלשטיין גם הסביר מדוע: "כמי שפועלים יחד עמי בבית הזה כבר תקופה ארוכה, אני מרגיש שעלי להסביר לכם את ההחלטה. גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת – כדי שלא ירבו מחלוקות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית. הוא אהוב כל כך דווקא מכיוון שהוא מגלה את מה שלפעמים בלהט היומיום נסתר מעינינו: שהחברה שלנו היא רקמה אנושית אחת, שהישגיה הכבירים נובעים מרוח הלכידות שנושבת בה. לכן דווקא הכנסת, בה מתאספים נציגיהם של כל איש ואשה בישראל, בה מיוצגת החברה הישראלית על כל מגזריה, עדותיה וגווניה, היא זו שבאופן מסורתי הובילה את הטקס המיוחד הזה – באחדות, בכבוד ובממלכתיות.  אין ספק בעיני כי אם ימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד".

במענה למכתבו של אדלשטיין כתבה השרה רגב: "מכבסת המילים שלא מצליחה להסיר את כתם ההתנגדות המוזרה לנאום נשיא המדינה וראש הממשלה בטקס חגיגות ה-70. בניגוד לנכתב, לא יהיה כל שינוי מהותי ולא ייפגע בכהוא זה אופיו הלאומי של הטקס. להפך, טקס בו יופיעו נכבדים אלה מחזק את אופיו הממלכתי והלאומי. על איזה שינוי מהותי מלין אדלשטיין במכתבו? נאום ראש הממשלה יפגע בממלכתיות? הרי בכל שנה משודרת בסרטון ברכתו של ראש הממשלה. כנראה שליו"ר הכנסת מפריע נוכחותו הפיזית של ראש הממשלה בטקס ולא נאומו".

רגב סיימה את דבריה באומרה, כי "אני שומעת אזרחיות ואזרחים רבים בימים האחרונים. אף אחד לא מצליח להבין את ההתנגדות, ההתנהלות ומכבסת המילים הזו של אדלשטיין, הטוענת כי בהגעת נשיא המדינה וראש הממשלה, יש פגיעה בממלכתיות ובאחדות הטקס".

עוד קודם לכן במהלך מסיבת עיתונאים אמרה רגב, כי "מאז ומעולם טקס המשואות הוא טקס של הממשלה ולא של הכנסת. מי שמנהל את הטקס הזה היא ממשלת ישראל. אני אחראית על ההצלחה של הטקס וחלילה אם הוא לא יצליח. אין לאף אחד שום אמירה בטקס הזה. הכנסת לא שותפה. הממשלה החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום במהלך הטקס אבל זה לא הופך את הטקס לשלו".

כמו כן הסבירה את עקשנותה לכך שרה"מ ינאם בטקס ואמרה: "אצלי לא יהיו שני אירועים גדולים. יהיה אירוע אחד גדול וינאמו בו נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, ראש הממשלה והמנהיג הבכיר מהמדינות שיגיעו. אני לא מבינה למי מפריע שבאירוע 70 למדינה, אחת ל-10 שנים יופיעו ראש הממשלה, הנשיא ויו"ר הכנסת". לסיום התייחסה לאיומו של אדלשטיין כי יחרים את הטקס ואמרה: "מי שרוצה לנאום, אהלן וסהלן. מי שלא רוצה, שלא יבוא. אני לא אשנה שום החלטה. כל אחד צריך לכבד את החלטת הממשלה ולהגיע. אם אדלשטיין לא יגיע, נקבל החלטה ונפרסם אותה".

תיכון וחזן מתגייסים

לצידו של אדלשטיין מיהר להתייצב יו"ר הכנסת לשעבר דן תיכון, ששימש בתפקיד בשנת 1998, באמצע הקדנציה הראשונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אז חגגו את חגיגות ה-50 – יובל למדינה. תיכון חיזק את עקשנותו של אדלשטיין ואמר, כי בעת כהונתו בתפקיד, נתניהו לא העז לעלות בפניו את האפשרות שידליק משואה מאחר וידע שיסורב.

אך יממה לאחר מכן התברר כי העובדות לא מבלבלות את תיכון, ובתאגיד "כאן" שודרה הסרטה מטקס המשאות דאז, אותו הוציאו מהארכיונים של 'רשות השידור' ז"ל. בהסרטה נראה נתניהו מגיע לטקס, משיא משואה ואפילו נואם לאחר מכן.

רגב מיהרה להגיב ואמרה, כי "הפרסום הזה מכניס את כל הכותרות סביב טקס המשואות לפרופורציות. האמירה כי 'יש לשמור על המסורת כיוון שזה לא היה מעולם, מתבררת כלא נכונה. הנה, זה קרה בחגיגות היובל לעצמאותנו". רגב הוסיפה ואמרה, כי "בוודאי מה שנכון לממלכתיות של אירועי שנת ה-50, נכון גם לממלכתיות של שנת ה-70. מה שלא הפריע ליו"ר הכנסת דאז, בוודאי לא צריך להפריע ליו"ר הכנסת הנוכחי יולי אדלשטיין".

מי שהתגייס להגנתו של נתניהו, היה יריבו המר והוותיק של אדלשטיין, חבר הכנסת אורן חזן שכתב לאדלשטיין: "שימושך בסיסמה השחוקה של פגיעה במעמד הכנסת, בשמה אתה מנסה להכשיר כל שרץ ולעשות ככל העולה על רוחך – עבר כל גבול! הלא אתה עצמך אחראי יותר מכל אחד אחר על השחיקה במעמדה של הכנסת: החל מבזבוז של מיליוני שקלים על קמפיינים חסרי אפקטיביות לשיפור מעמד הכנסת. התבייש לך, חתרן בלתי נלאה שכמותך. אתה מהווה בושה לממלכתיות וכלימה לעם ישראל! מעולם לא נראה יו"ר כנסת מפלג וערמומי המכיש בעת צרה את כור מחצבתו המפלגתי – הליכוד – והעומד בראשו! יש המחסלים באופן גלוי ויש המחסלים בערמומיות רבה מבלי להשאיר עקבות. אתה נמנה עם הסוג השני – הפחדני והמתחבא אך גם המסוכן יותר".

חזן סיים את המכתב באומרו, כי "בתור חבר כנסת, אינני מוכן בשום אופן כי תאמר בשמי כי הכנסת ואנשיה לא ייקחו חלק באירוע. אדרבא, בהזדמנות זו הריני מצהיר כי בכוונתי לקחת חלק באירוע – במיוחד אם בסופו של דבר יוחלט כי ראש הממשלה יישא בו דברים".

בפרצוף חמוץ

הקרב השקט-רעשני שמנהל אדלשטיין כלפי נתניהו אינו חדש. לפני כחודשיים וחצי חשף העיתונאי מיכאל שמש בתאגיד 'כאן', מספר הקלטות מתוך מפגש סגור של אדלשטיין עם אנשי הציונות הדתית ומספר עיתונאים נוספים. האחרון נשמע מתרעם נגד נתניהו באומרו כי "יכול להיות שהאמירה של טראמפ, שאם יירה במישהו בשדרה החמישית זה רק יוסיף לו קולות, השפיעה על נתניהו".

בהמשך נשמע אדלשטיין תוקף את ראש הממשלה על 'נאום החמוצים' אותו נשא בפתיחת מושב החורף נגד ח"כי האופוזיציה ועל התקפותיו נגד התקשורת: "במקום לקום, כמו שהיה לפני שבועיים בהרמת הכוסית ולדבר כמו ראש ממשלה, הוא החליט לדבר על המשטרה ועל משה נוסבאום. זה חבל. זו התנהלות שאני מודה שהיא קצת בעייתית. כשנתניהו מדבר כראש ממשלה איש לא מפריע לו, יש כבוד. ברגע שזה הופך ל'אתם חמוצים', אז מתחיל כל הבלאגן. חבל שזה ככה".

במהלך המפגש אף טען כי נתניהו חש תסכול מיחס התקשורת כלפי הישגים שלו בתחום החוץ: "התסכול שלו בנושא של יחסי החוץ של מדינת ישראל. דברים שקורים מחוץ למדינת ישראל לא מעניינים אף אחד, אלא אם זה נאום נתניהו בקונגרס או באו"ם. כשאתה נמצא בפנים ואתה רואה מה שאתה עשית ואת ההישגים ואת התגובות, אתה אומר 'תראו, עושים דברים גדולים למדינת ישראל'. אז הוא במובן הזה השתגע, כי הוא דמות בינלאומית מאוד פופולרית, אך לא זוכה להכרה שהוא ראוי לה".

באחת ההקלטות נשמע אדלשטיין מתרברב על כך שהצליח להכניע את נתניהו וביטל את נאומו בטקס הדלקת המשואות: "שנים היה לנתניהו חלום לנאום בטקס כזה. זה לא נושא חדש. ברגע שנבחרתי ליו"ר הכנסת ב-2013, פנו אלי אנשי נתניהו ואמרו לי, 'תשמע, ראש הממשלה שואל אם הוא יכול לנאום, אולי לעשות וידאו או משהו". אדלשטיין טען בפני הנוכחים כי הטיל וטו על המהלך: "הסברתי להם כמה שזה לא נכון ולא ראוי ולא צריך לקרות, ועד כמה זה יהפוך אותי בכנסת לברווז צולע, אם אני דבר ראשון אאשר משהו כזה".

בעקבות ההקלטות, נתניהו החליט שחוזר בו מוויתורו ותוך ימים מפרסום ההקלטות זימן אליו את השרה מירי רגב והורה לה לקדם את האפשרות שידליק משואה בטקס. התכנון העיקרי היה של השרה רגב, שנימקה את היוזמה בכוונתה להזמין לאירוע, את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ  וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראשי מדינות נוספים מרחבי העולם, ובהתאם לכך סברה השרה רגב, כי ראוי שבמעמד כזה ינאם גם ראש הממשלה.

אולם תוך שבועות ספורים הודיע ראש הממשלה כי החליט לוותר על היוזמה לנאום בטקס הדלקת המשואות, לאחר שהתברר כי במקרה ויגיעו ראשי מדינות לאירוע, האבטחה תקשה על אלפי המבקרים לעלות להר הרצל ביום הזיכרון. וכך נראה שהסאגה הגיעה לסיומה בראשיתה. אך כאמור היא פרצה שוב, לאחר התרברבות אדלשטיין שפורסמה וגרמה לנתניהו לחזור בו ולהתעקש על הדלקת משואה.

בסופו של דבר, קרב ה'חמוצים' הסתיים בפגישה שנערכה בראשית השבוע החולף, בין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לראש הממשלה בנימין נתניהו, במהלכו הגיעו השניים להבנות וסיכומים. המתווה שסוכם יאושר במסגרת החלטת ממשלה וכחלק מתקנון ועדת הסמלים והטקסים וייקבע, כי ראש הממשלה יתכבד בהדלקת משואה בכל חגיגות עשור בשם ממשלות ישראל, אך לא יישא נאום מיוחד, אלא יוסיף מילות ברכה בהדלקת המשואה.

השארת תגובה