צפו בתיעוד: טראמפ תקף בסוריה

בליל שתב תקפו כוחות הברית של ארצות הבירת, בריטניה וצרפת, יעדים בשטחה של סוריה • האמריקאים: פגענו במתקנים הכימיים • הסורים: הפלנו מספר טילים

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שלושה מרכזי מחקר הותקפו בידי צבא ארצות הברית, בניהם מרכז אחד באזור חומס באזור בו בוצעה תקיפה בתחילת השבוע.

משטר אסד בסוריה צפה את מתקפת ארצות הברית ופינה את היעדים מבעוד מועד על פי מידע שקיבל מרוסיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיב לתקיפה, לאחר צאת השבת: "לפני שנה הבהרתי שישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטתו של הנשיא טראמפ להתייצב נגד השימוש וההפצה של נשק כימי. נחישותו של הנשיא טראמפ ותמיכתה של ישראל נותרו בעינן.

הבוקר, בהובלה אמריקנית, ארצות הברית, צרפת ובריטניה הוכיחו שמחויבותן למאבק בנשק כימי אינה מוגבלת להצהרות בלבד.

לנשיא אסד צריך להיות ברור שמאמציו הבלתי אחראיים להשגת נשק להשמדה המונית והשימוש בו, התעלמותו הבוטה מהדין הבינלאומי ונכונותו לאפשר לאיראן ושלוחותיה להתבסס צבאית בסוריה – מסכנים את סוריה".

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי כמה טילים שנורו בתקיפה המשולבת פגעו במרכז המחקרים בשכונת ברזה בדמשק ובמבנה שבו נמצאים מרכז לימודי ומעבדות מדעיות נהרס. הסוכנות דיווחה גם כי הטילים שכוונו לעבר בסיס צבאי בחומס הוסטו ממסלולם ושלושה אזרחים נפצעו מהם.

משרד ההגנה הרוסי טען כי רוב הטילים ששוגרו לעבר שטח סוריה, יורטו על ידי מערכות ההגנה האווירית של המשטר הסורי. הפנטגון מסר בתגובה כי מערכות ההגנה של אסד לא הצליחו להפיל ולו טיל אחד.

ישראל עודכנה מראשי על התקיפה האמריקנית, הצרפתית והבריטית בסוריה, וצה"ל נערך בהתאם והעלה בסוף השבוע את רמת הדריכות שלו בצפון.

לאחר התקיפה בסוריה, נסגר השטח האווירי ברמת הגולן, במרחב שמזרחית לנהר הירדן. חברות התעופה עודכנו כי אסור לטוס באזור מעל לגובה של 5,000 רגל עד סוף החודש.

במחנה הציוני ו'כולנו' הזדרזו להגיב לתקיפת כוחות הברית בסוריה, כבר במהלך השבת:

ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני, אמר: "המתקפה הבין לאומית בהובלת ארה"ב הבוקר על יעדי המשטר בסוריה היא צעד חשוב ויש לגבות אותו.

אסד חצה את כל הקווים האדומים כאשר השתמש בנשק כימי, וחשוב להמשיך את המתקפה עד לחיסול משטרו, משום שהטבח ההמוני בשנים האחרונות מצדיק את הפלתו, ובוודאי לאחר השימוש בנשק כימי.

מדינת ישראל בשנים האחרונות מסייעת על ידי טיפול בפצועים סוריים, ועלינו לגבות את מדינות העולם במהלך שנועד להפסיק את אכזריותו של אסד.

התקפות של מדינות העולם על סוריה כבר התרחשו בעבר, אך לא הביאו לסיום שלטונו המסוכן. עלינו לקרוא להמשך הפעולות עד להשבת הביטחון המקסימלי לגבולנו הצפוני.

על ישראל להיות ערוכה לכל תרחיש, ולגבות כל מהלך שימנע התבססות איראנית ברמת הגולן."

ח״כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), חברת ועדת חוץ ובטחון, אמרה: "טראמפ בכיוון הנכון, אבל הדרך עדיין ארוכה. שבוע שלם של תופי טם טם בטוויטר ואיומים מרחיקי לכת מסתיימים בתגובה נרפית – בדיפלומטיה יקראו לזה ״מידתית״, וחסרת אפקטיביות.

טוב עשו המעצמות שפעלו, טוב שהוכיחו יכולות, אבל אסד עדיין חזק מדי ובטוח בעצמו. הגיבוי הרוסי והאיראני הרבה יותר משמעותי ועוצמתי מאשר הגיבוי של המעצמות לנשים וילדים שנטבחים באכזריות ותאוות דמים.

מספיק עם איומים והוצאת כרטיסים צהובים לרודן. הגיעה העת לכרטיס אדום ולכל הפחות לפירוק מיידי של משטר האימים מיכולותיו הלא קונבנציונליות, תוך המשך המאמץ להשאיר את ישראל מחוץ למשוואה."

סגן השר ד"ר מייקל אורן (כולנו), בעבר שגריר ישראל בארה"ב וד"ר בענייני מזרח התיכון, אמר: "התקיפה הבין-לאומית שבוצעה בהובלתה של ארה"ב חיונית לבטחונם של מדינת ישראל, המזרח התיכון והעולם כולו.

זה מוכיח כי הנשיא טראמפ מוכן לעמוד בקו האדום שקבע בעניין השימוש בנשק כימי של הרודן אסד כנגד עמו. זה מהווה מסר חד וברור – ארה"ב לא מתכוונת לאפשר לו להמשיך לנהוג כך.

עצם העובדה שהנשיא טראמפ הצליח לגבש תקיפה מערבית יחד עם בריטניה וצרפת כנגד מטרות הנשק הכימי של אסד מהווה עוד הישג מרשים המחזק את כוחו ואת הלגיטימציה לפעולותיו.

התקיפה המאסיבית הנקודתית איננה צריכה להביא להסלמה – היא מהווה מסר חד משמעי לנחישות המערב לגבי השימוש הפלילי בנשק כימי.

זהו צעד נוסף שמוכיח שיש בוושניגטון נשיא העומד במילתו. דבר המחייב אותנו להתייחס ברצינות למתווה שטראמפ מגבש.

עם זאת, אסור לנו להתעלם מסכנת המעורבות ההולכת וגוברת של איראן בסוריה ומהתבססותה הצבאית. בעניין זה, ישראל מחוייבת לעמוד איתנה מול הקו האדום שלה ולא לאפשר זאת".

אחר צאת השבת, המשיכו לזרום קריאות עידוד מהמערתכ הפוליטית בישראל:

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', וחבר וועדת החוץ והבטחון ח"כ יאיר לפיד אמר: "מברך את הנשיאים טראמפ ומקרון ואת ראש הממשלה תרזה מיי שהובילו את התקיפה הלילה על מתקני הנשק הכימי של באשר אסד.

למרות ההיקף המוגבל של התקיפה אחרי שתיקה ארוכה העולם התרבותי מסמן לאסד שלא ישתוק על רצח ילדים.

המבחן האמיתי הוא ביכולתה של הקואליציה להמשיך את הלחץ הצבאי והמדיני על הרודן מדמשק. ישראל מצידה תמשיך לפעול בכל הדרכים נגד ההתבססות האיראנית בסוריה ולא תקבל תכתיבים מאף גורם באיזור לגבי האינטרסים החיוניים לבטחונה."

אלוף במיל' ח"כ איל בן ראובן,  חבר ועדת חוץ ובטחון, אמר: "‏מתקפה חשובה של קוליציית המערב ומסר ברור לציר המבצע רצח העם בסוריה, לא ניתן לכם להתנהל כאילו אתם לבד בעולם, נשתמש בכל כח כדי למנוע את הטבח באמצעות גז. אסור לעצור! עלינו לצפות להמשכיות, התקיפה היא אינטרס ישראלי לעצירת ההתפשטות האיראנית לעבר גבולנו הצפוני."

ח"כ אורן חזן, אמר: "‏ברכות לארה"ב ולבעלות בריתה על התקיפה בסוריה!

ועם כל הכבוד לכל הפרשנים בגרוש שישר קופצים בראש, נכון שלא לתקיפה הזו פיללנו אבל טראמפ הוכיח שהוא אינו איזה ילד מגודל עם כפתור אדום. מדובר בנשיא שגם מכבד את המילה שלו וגם מגלה אחריות בענייני מלחמה."

השארת תגובה