ביהמ"ש: היזמים לא ייבנו בשטח בית הכנסת

יזמים שרכשו זכויות בשטח בית הכנסת ברחוב טרומפלדור בתל אביב, ביקשו להרוס חלקים ממנו לטובת פרויקט מגורים בשטח הסמוך

בית כנסת ברחוב טרומפלדור בתל אביב
בית כנסת ברחוב טרומפלדור בתל אביב
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע, כי יזמי הבניה שרכשו את הזכויות בשטח בית הכנסת הוותיק ברחוב טרומפלדור בתל אביב, לא יוכלו להרוס חלקים ממבנה בית הכנסת לטובת בנין המגורים שעתיד להיבנות בצמידות.

בית הכנסת אשר נוסד ונבנה בשנת 1946, הוקם על שטח שהיה שייך ל"קרן תורה ועבודה", עם בניית בית הכנסת נחתם הסכם בין ועד בית הכנסת לאנשי הקרן ולפיו יועברו זכויותיה בקרקע לידי ועד בית הכנסת וזאת בכפוף לכך שייבנה במקום בית כנסת ובית מדרש אשר ישכון במקום לנצח.

אלא שלפני כעשור רכשו יזמי הפרויקט מהקרן את זכויותיה בנכס, ובד בבד החלו לקדם היתר בניה שלפיו ייהרס חלק ממבנה בית הכנסת לטובת המבנה בן 3 הקומות שתוכנן להבנות במקום.

במסגרת עתירה שהוגשה על ידי ועד בית הכנסת הוצא על ידי בית המשפט צו מניעה זמני, וכעת עם ההכרעה הסופית הפך השופט דורון חסדאי את צו המניעה, לצו קבוע.

לדבריו, "לא ניתן להתעלם מההסכמים שנחתמו כשבעה עשורים בין הנהלת הקרן לועד בית הכנסת,"מצאתי כי המבקשים הוכיחו זכותם וזכותו של בית הכנסת מטעמו ומכוחו הם פועלים – לאכוף את החיוב שבהסכם".

עו"ד צבי שוב, מומחה בתכנון ובנייה אמר, כי "מדובר במקרה מייצג לבעיה נפוצה של נכסים שהם מצד אחד בבעלות פרטית ומצד שני בייעוד ציבורי, דבר אשר עלול לטרפד קידום בנייה בשטח. יש היום ניסיונות רבים לפתור מקרים מסוג זה, ובהם נכס יוקרתי שיכול היה להיות שווה הרבה כסף, מושבת לחלוטין בגלל מבנה ציבורי שקיים בקרקע".

השארת תגובה