מי עומד מאחורי מפלגה דתית חדשה?

בשורה חגיגית על מפלגה חדשה בתמיכת הרב דוד חי הכהן והרב ישראל לוגאסי, הפכה לסימן שאלה גדול, לאחר שאלה מכחישים כל קשר • הערכה: המפלגה נועדה להעביר את קולות הדתיים מאיש האופוזיציה

כהן צמח עם יוסי בכר
כהן צמח עם יוסי בכר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בתי הכנסת של בת ים מלאו בפסח מפרוספקטים חגיגיים, בהם הופצה בשורה על הקמת מפלגה דתית חדשה ש'צפויה' להכניס ארבעה-חמשה מנדטים. בחוברת התנוססו דמויותיהם של שני רבנים בכירים בעיר, אלא שמבדיקת 'השבוע בבת ים' עולה כי שמם שורבב ללא ידיעתם. על פי הערכה, מי שעומד מאחורי המפלגה החדשה הוא ראש העיר.

הדמות הרשמית שניצבת בחזית הרשימה החדשה הוא עו"ד אורן גיאת, העומד בראש ארגון חסד מקומי. בדבריו, טוען גיאת כי המפלגה הוקמה כמענה לדרישת תושבים ורבנים. באופן לא רשמי, מי שמתחזק את המפלגה החדשה בפועל הוא הרב דורון כהן צמח, איש חינוך ועובד עירייה, המעורב בעשייה המקומית.

בחוברת, הנושאת אופי פוליטי מובהק, מופיע שו"ת עם הגאון רבי דוד חי הכהן, ראש קהילת 'אורות התורה', המונה מאות משפחות מהציבור הדתי לאומי. בדברים שנשא הרב בחול המועד בפני קהילתו, הכחיש הרב כל קשר למפלגה, ואמר: "רק בשבוע האחרון ראיתי חוברת שמדברת על מפלגה חדשה בבת ים ובסוף הדפיסו תמונה שלי עם תשובות, כאילו אני שייך לזה, ברור שלא".

רב נוסף שמוצג כתומך במפלגה הוא הרב ישראל לוגאסי, בעל השפעה כבירה בעיר, הפועל בקרב בני הנוער ובעלי תשובה. בשיחה עם 'השבוע בבת ים', מכחיש גם הוא קשר עם המפלגה, ואומר כי "שורבב שמי שם. אני מכיר היטב את אורן ודורון, יודע שהולכת לקום מפלגה, מברך עליה אבל ממש לא עומד מאחוריה. אני לא מזדהה פוליטית עם אף אחד, תומך נטו ביוסי בכר, מפלגות לא מעניינות אותי, מה גם שצריך לשמוע מה יחליטו גדולי התורה".

לאורך כל החוברת, מובעת תמיכה חד משמעית בראש העיר יוסי בכר ומודגש כי הוא בירך על הקמת המפלגה וכי המפלגה תיקח חלק בקואליציה בראשותו.

נכון להיום, המפלגה המזוהה עם הציבור הדתי לאומי בבת ים, היא מפלגתו של חבר המועצה אורי בוסקילה, יריבו המר של בכר שאף יתמודד מולו לראשות העיר.

על פי הערכה, המפלגה החדשה נולדה כמהלך אסטרטגי של בכר, ונועדה להעביר את קולות הציבור הדתי לאומי ממפלגתו של בוסקילה לטובת מפלגה דתית שתהיה שותפה קואליציונית נוחה. תגובת לשכת ראש העיר: "יוסי בכר עומד בראש רשימת 'בת ים בראש מורם'".

השארת תגובה