ירידה בתיקי ההוצאה לפועל

עשור להקמת רשות האכיפה והגביה, מסכמים ברשות את הנתונים • ירידה במלאי התיקים, לעומת גידול בסכום הראשוני של החובות עליהן נפתח תיק • וגם: כמות החייבים הצטמצמה דרסטית

משלם בצק
משלם בצק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עשור להקמת רשות האכיפה והגביה ולשכות ההוצאה לפועל, מסכמת הרשות את העשור בנתונים שגורמים לה לחייך. בין הנתונים הבולטים שפורסמו אמש (ג) בכנס העשור של הרשות, ניכרת ירידה במלאי התיקים במערכת ההוצאה לפועל, כאשר עת הוקמה הרשות היו 3.5 מיליון תיקים פתוחים בהוצאה לפועל לעומת 2,429,408 בשנת 2017.

נתון נוסף ומעניין הוא סכום החובות במועד הפתיחה. מחצית מהחובות הנפתחים בהוצאה לפועל אינם חובות גבוהים אם כי חלה עלייה עם השנים. בשנת 2009 מחצית מהחובות שנפתחו היו נמוכים מ–5,000 ₪. בשנת 2017 במחצית מהחובות הסכום בפתיחה היה 6,579 ₪.

כמות החייבים הלכה ופחתה עם השנים. בשנת 2009, עם הקמת הרשות, מספר החייבים היה כ 1.3 מיליון, ואילו בשנת 2017 ירד מספרם ל 665 אלף חייבים. מספר החייבים הפרטיים שאינם חברות הוא הגדול ביותר, ובמשך השנים היה כ–90% מסך החייבים. בשנת 2017 מתוך 665,279 חייבים בתיקי המלאי, מספר החייבים הפרטיים שאינם חברות היה 593,340.

גם כמות הזוכים ירדה עם השנים בתיקי המלאי, ירידה זו נובעת אף היא מהצמצום במלאי התיקים ובטיוב הנתונים שנעשה בתיקים במשך שנים.

השינוי הגדול שהתחיל עם תיקון 29 להוצאה לפועל ונכנס לתוקפו בשנת 2009 אפשר הטלת הגבלות על החייבים ואפשר לקבל מידע על נכסי החייב והכנסותיו, וזאת כדי לכפות על החייב להגיע להסדר חובותיו. שינוי זה צמצם משמעותית את כמות הבקשות להליכים מבצעיים כמו עיקולי מטלטלין, בשל העובדה כי בדרך כלל המכירה של המעוקלים אינה עוזרת לצמצם את החוב.

בראיון שהעניק לאחרונה ל'קו עיתונות' הפתיע ראש הרשות, עו"ד תומר מוסקוביץ', כשחשף כי "באופן מדהים דווקא המגזר החרדי הוא זה שנמצא בהכי פחות הליכי הוצל"פ". לדבריו, "בשנה האחרונה פילחנו את התיקים לפי רשויות. בדרך כלל, כמה שהישוב עני יותר כך גם כמות התיקים הפתוחים בה גדל. עם זאת, בניגוד לכל הציפיות, דווקא בני ברק הענייה היא הרשות עם הכי מעט תיקים פתוחים ביחס לכמות האוכלוסייה שבה. רק 3.5% מהאוכלוסייה נמצאים בהליכי הוצאה לפועל".

מוסקוביץ' נימק את הנתון במסגרות הקהילתיות והגמ"חים החרדים. "ישנם מספר גורמים המביאים לתוצאה", אמר. "הבולט שבהם הינה ההתנהלות הכלכלית האחראית במגזר החרדי, שלמד לחסוך כספים לשעת הצורך ובעצם מתנהל כלכלית הכי נכון. מעבר לכך, יש גם את הגמ"חים וארגוני הסיוע הקהילתיים שמונעים את קריסתם הכלכלית של החרדים. אך במגזר הערבי אכן קיימים מספר התיקים הפתוחים וההליכים המתבצעים הגבוה ביותר".

השארת תגובה