מלחמת עולם: טראמפ וסין משחיזים סכינים

המדיניות החדשה של ארה"ב להטיל מכסים על מוצרים סיניים גררה תגובת נגד זהה • בינתיים, הנשיא טראמפ מתכוון להטיל מכס גם על מוצרים טכנולוגיים ולתבוע את סין • "במלחמה הזו הפסדנו לפני שנים רבות בגלל אווילים", צייץ הנשיא

טראמפ
טראמפ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

החשש ממלחמת סחר צף ומתפוגג שוב ושוב בשבועות האחרונים והשווקים מגיבים בהתאם. למעשה, די לעקוב אחר התנודות בשוק ההון על מנת להבין את הסערה המתחוללת. תנודות עזות, צניחות וזינוקים תוך שעות ספורות היו מנת חלקם של המשקיעים בשבוע האחרון.

הסיבה לכך ברורה: אף אחד, כולל הנשיא טראמפ עצמו, לא יודע האם אכן תיפתח כאן מלחמת סחר במלוא עוצמתה. כשהמשקיעים חוששים מכך שטראמפ יממש את איומיו ויטיל מכסים על מוצרים המיובאים מסין המניות נופלות, וכשהם חושבים שמדובר באמירה פוליטית שלא תיושם – הן מתאוששות.

בפועל, הממשל האמריקני בעצמו טרם גיבש מדיניות ברורה בנושא ובעוד הוא מאיים במלחמת סחר, זמן קצר לאחר מכן הוא מפרסם הודעת הרגעה כי לא יממש את איומיו – וחוזר חלילה.

קבלו דוגמה קטנה: ביום חמישי נסגר המסחר בוול סטריט בעליות שערים נאות כאשר היה נדמה כי החשש ממלחמת סחר בין ארה"ב לסין מתפוגג. ה-S&P 500 סיים בעלייה של 0.7%, הדאו ג'ונס הוסיף כאחוז והנאסד"ק טיפס בכחצי אחוז. אולם הוראה של טראמפ להטיל מכסים נוספים על מוצרים המיובאים מסין, בהיקף ייבוא של 100 מיליארד דולר בשנה, הביאה לכך שב-2 בלילה (שעון ישראל) החלו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט להיסחר בירידות חדות. לא עבר זמן רב ולקראת פתיחת המסחר (צהרי שישי לפי שעון ישראל) שיגרו בסין הודעה כי יגיבו בכל מחיר והמסחר נפתח בירידות של עד כאחוז.

נקמת הסינים

המאבק בין שתי הכלכלות החזקות התחיל למעשה לפני למעלה מחודש, עם הודעתו של טראמפ על הטלת מכסים בגובה של 25% על מוצרי פלדה מיובאים ומכסים בגובה 15% על מוצרי אלומיניום. אך מה שגרם השבוע לסין לשבור את הכלים הוא המעבר למגזר הטכנולוגי. טראמפ, כך על פי מקורות בבית הלבן, מתכוון להגיש תביעה נגד סין בגין גניבת קניין אינטלקטואלי תחת חוק המסחר האמריקאי מ-1974, בנוסף להטלת מכסים על מוצרים בענף טכנולוגיית המידע, חשמל וטלקום, שעשויים להיות כמאה מוצרים בסכום שוק כולל של כ-50 מיליארד דולר.

בשבוע האחרון החליטה סין כי היא לא תשתוק והודיעה על הטלת מכסים בגובה של עד 25% על 128 מוצרים אמריקנים, שמגיעים לסכום של כשלושה מיליארד דולר. "זאת פעולה לגיטימית לשמירת האינטרסים של סין", הודיע משרד האוצר בבייג'ינג על המכסים שנכנסו לתוקף עם ההכרזה.

"סין וארצות הברית אמנם לא אמרו בפומבי כי הן במלחמת סחר, אך הניצוצות שלה התחילו לעוף", נכתב במאמר של העיתון הנפוץ "גלובל טיימס" שהזהיר כי אם ארצות הברית סברה שסין לא תגיב או תנקוט רק צעדים סמליים, היא יכולה להגיד עתה "להתראות לאשליה הזו".

על אף ההתפתחויות החריגות בקרב הכלכלי הגלובלי, מבהירים בממשל טראמפ כי התקפלות לבייג'ינג כלל איננה אופציה. "ייתכן שנגרם לנו קצת סבל בטווח הקצר, אך אין ספק שבטווח הארוך אנו ננחל הצלחה. אנו מתמקדים בעקרונות כלכליים בטווח הארוך ואנו מוודאים שתוסיף להיות לנו כלכלה חזקה ויציבה", אמרה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס.

במקביל, מיהר טראמפ לצייץ בחשבון הטוויטר והוסיף התבטאות קשה נוספת, שלבטח לא הועילה לטובה. "אין לנו מלחמת סחר עם סין… במלחמה הזו הפסדנו כבר לפני שנים רבות בגלל אווילים או חסרי יכולות שייצגו את ארה"ב", כתב. טראמפ הוסיף לתקוף את סין וכתב כי "עתה יש לנו גרעון סחר בשווי 500 מיליארד דולר בשנה, וגזל קניין רוחני בשווי עוד 300 מיליארד דולר. איננו יכולים להתיר לכך להימשך. כאשר אתה כבר נמצא בפיגור של 500 מיליארד דולר, אין לך מה להפסיד".

"ארה"ב עלולה להיגרר למיתון"

בתוך כך, בראיון שהעניק השבוע נגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' יעקב פרנקל, המכהן כיו"ר החטיבה הבינלאומית של בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס, לרשת CNBC, הוא אמר כי "הסיכון הגדול ביותר לכלכלת העולם הוא מלחמת סחר בין ארה"ב לסין ולעוד מדינות. אנחנו עדיין לא שם אבל צריך להיזהר מהידרדרות שתוביל אותנו לשם". לדבריו, "גם ב-1931 היו לקובעי המדיניות בארה"ב כוונות טובות כי הם רצו לשפר את מצב התעסוקה והכלכלה ונקטו במדיניות של פרוטקציוניזם. בסופו של דבר זה הוביל למיתון הגדול. עלינו להימנע מכך בכל מחיר". פרנקל הוסיף וציין כי היא לא תפגע רק בסין וארצות הברית, שכן היום כל הכלכלות מחוברות אחת לשנייה והגלובליזציה פועלת היטב. "כולם תלויים בכולם היום ואם תהיה מדיניות של עין תחת עין יהיו בסופו של דבר הרבה אנשים עיוורים".

בראיון לאותה רשת אמר חתן פרס נובל לכלכלה, הכלכלן הנודע רוברט שילר כי "הדבר המיידי יהיה משבר כלכלי שכן הארגונים הללו בנויים על תכנון לטווח ארוך. הרי הם הכשירו כוח עבודה מיומן ופיתחו צורה מסוימת של עבודה. אחרי הקיצוץ ביבוא מכל מדינה – אנחנו נצטרך לגלות מחדש את הדברים האלה. לגבי גודל האפקט על הכלכלה, אני חושב שהרבה מזה מיוחס לגורם הפסיכולוגי מאשר אופן ישיר – אלא אם באמת הם יכו במחירים. הגישה של 'נחכה ונראה' זוהי הגישה שמביאה למיתון".

שילר הוסיף ומתח ביקורת חריפה נגד הנשיא טראמפ, בטענה כי הוא "מחזיק בפילוסופיה לפיה אם אתה רוצה להישאר על הסוס (מפורסם) אתה תמיד חייב לייצר חדשות באופן עקבי" ולכן בחר כעת לצאת למלחמה, שכן כשבוחנים את נתוני הצמיחה של השנה האחרונה לא רואים כל סיבה לקלוט את העצבנות הקשורה למלחמת סחר.

גם שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, אמר השבוע כי "יש רמה של סיכון" שסכסוך המכסים בין ארה"ב וסין יתפרץ לכדי מלחמת סחר בהיקף מלא. "זה אורגן היטב. האסטרטגיה שלנו מאוד ברורה", אמר מנוצ'ין, שציין כי הוא "חש אופטימיות זהירה שנוכל לפתור את הבעיה. מצד אחד, אנחנו מוכנים להמשיך במו"מ. מצד שני, הנשיא נכון להגן על האינטרסים שלנו במלואם".

המסר הסיני: ”מחזירים מתקפה“

הסינים, שכבר מורגלים בסכסוכים עם מדינות אחרות (עם דרום קוריאה על הצבת סוללות הגנה נגד טילים, מול הפיליפינים על ים סין הדרומי, ואף עם נורווגיה בגין מתן פרס נובל לשלום למתנגד המשטר ליו שיאובו), לא נותרו חייבים והעם בחר שלא לשתוק. הטוקבקיסטים ברשתות החברתיות פתחו במאבק רשתי אדיר שכלל קריאות נגד רכישת סחורה אמריקאית, לצד אמירות ציניות. ”מי שמשתמש בסלולרי של אפל שלא יעז בכלל להגיב“, כותב טוקבקיסט סיני אחד. אחר הגיב: ”אני גמרתי עם דיבורים. מחר אני מתכוון לרסק את מכונית הפורד של הקולגה שלי לעבודה“. גולש אחר כתב בהומור כי ”זה בדיוק הזמן שאני צריך להתחיל דיאטה“.

”אל תפחדו!“ כתב גולש בתגובה לידיעה שפרסמה סוכנות הידיעות הסינית הממשלתית שינחואה. ”אנחנו הסינים יודעים לשרוד קשיים“. גולש אחר הוסיף כי ”תופי המלחמה כבר הולמים. בואו נילחם עד הסוף!“ הגולשים אף הביעו תרעומת על כך שהממשל הסיני חיכה זמן רב יחסית עד לפרסום תגובת הנגד. ”סוף סוף לא עוד הודעת גינוי חריפה אלא יש גם דם!“ כתב גולש אחד. ”למה רק מעל 100 מוצרים?“ תהתה גולשת. ”הרשימה שלהם כוללת מעל 1,000 מוצרים“.

ולא מדובר רק בעם, שנראה כי מבחינתו מלחמת הסחר כבר בעיצומו. כלי התקשורת הסיניים מעבירים כל הזמן מסר לפיו סין אינה חפצה במלחמת סחר עם ארה“ב, אבל עליה להגיב כאשר היא מותקפת. תגית שפרסמה סוכנות הידיעות שינחואה, שכותרתה ”מחזירים מתקפה במלחמת המסחר“ כבר הביאה למיליארדי צפיות בפוסטים שהכילו אותה. "חייבים להילחם בחזרה, אנחנו מבינים שתהיה עליית מחירים אבל מוכנים להקריב למען המדינה“, הגיב אחד הגולשים. אך היו גם מי שהביעו חשש: ”בכמה יעלו המחירים, האם ב-10 יואן, ב-50 יואן או ב-100 יואן? האם המשכורת שלכם גבוהה מספיק כדי לעמוד בכך?“ תהה אחד המבקרים באתר.

בליגה הצעירה של המפלגה הקומוניסטית הוסיפו ללבות את האש ופרסמו מאמר שאומר כי ניסיונות לפייס את התוקף אינם יעילים, כפי שהוכח בעבר בימי התוקפנות היפנית נגד סין ובכניעה של ראש ממשלת בריטניה נוויל צ‘מברלין לגרמניה הנאצית לפני מלחמת העולם השנייה. לפי המאמר, מלחמת הסחר כמו גם התמרונים שעורכת ארה“ב בים סין הדרומי והידוק הקשרים בין ארה“ב לטאיוואן נובעים כולם מהפחד האמריקאי מהכוח הכלכלי הגדל של סין והתפקיד המתרחב שלה בקהילה הבינלאומית.

השארת תגובה