מי יהיה נגיד בנק ישראל הבא?

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בשונה מקודמיה לתפקיד, כהונתה של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג שתסתיים בקרוב לא תוארך ושר האוצר משה כחלון וראש הממשלה נתניהו הודיעו על הקמתה של ועדת איתור נגיד חדש לבנק המרכזי בימים אלו.

בורסת השמות הגדולה של המועמדים העסיקה השבוע רבות את כלי התקשורת הכלכלית, כאשר בין היתר הוגשו לועדת טירקל הצעות למנות את פרופ' מריו בלכר, נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה לשעבר, פרופ' צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, ויקטור מדינה, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל מזרחי-טפחות, ומיכל עבאדי, החשבת הכללית במשרד האוצר.

עוד דווח, כי יועצו הכלכלי של נתניהו, המכהן כראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, סירב לבקשת רה"מ נתניהו לכהן בתפקיד. גם פרופ' מנואל טרכטנברג ופרופ' ליאו ליידרמן הודיעו לנתניהו ולכחלון על הסרת מועמדותם לתפקיד.

גורמים בסביבת הנגידה ביקרו את השר כחלון על אי הארכת כהונתה של פלוג וטענו כי מדובר בצעד נואש שנועד לאפשר למערכת הפוליטית לשלוט בבנק ישראלי, אחד הגופים המקצועיים היחידים שאינם תלויים במערכת הפוליטית. זאת, בשל הדו"ח שפרסם לאחרונה בנק ישראל שהעלה טענות נגד תכנית מחיר למשתכן והוותמ"לים, ונכללה בו אזהרה מהמשך מדיניות הורדות המסים.