'דגל' יוצאת לדרך: הנהלת התנועה התכנסה

ח"כי התנועה ונציגי גדולי ישראל נפגשו עם הגר"י אפרתי והגר"נ זוכובסקי: ויתור על אלעד, ריצה בבית שמש • כל המהלכים שמאחורי הקלעים, הסיכומים וההשלכות בפרסום ראשון

סיעת דגל התורה אצל רבי חיים קניבסקי
סיעת דגל התורה אצל רבי חיים קניבסקי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

את הצעדים המשמעותיים הראשונים בזירה המוניציפאלית, עשתה השבוע 'דגל התורה', כאשר ראשי התנועה התכנסו בליל שלישי בביתו של הגאון רבי נתן זוכובסקי, לדיון ראשון לקראת קבלת הכרעות בנושאי הבחירות ברשויות המקומיות.

במתכנסים: חברי הכנסת משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר לצד נאמני ביתם של גדולי ישראל ר' יעקב קנייבסקי ור' דוד שפירא, כשאליהם חברו רבני התנועה: הגאון רבי נתן זוכובסקי והגאון רבי יוסף אפרתי ומנהל המחלקה המוניציפאלית וסגרה"ע ב"ב מנחם שפירא.

הסוגיה הראשונה שעלתה לדיון הייתה העיר בית שמש, שם נמצאת 'דגל' בפני הכרעה לא קלה, האם לצאת לקרב על ראשות העיר או שמא לסגור על תמיכה מחודשת באבוטבול, בתמורה להטבות בערים אחרות. סוגיה נוספת היא ראשות העיר אלעד, שעל פי ההסכם עם 'שלומי אמונים' שייכת ל'דגל התורה', אך ב'דגל' מעדיפים לוותר לישראל פרוש ולדרוש בתמורה מ'שלומי אמונים' הישגים בערים אחרות.

ל'קו עיתונות' נודע כי בשני המקומות התקבלה עקרונית הכרעה, לפי המסתמן: בבית שמש תרוץ 'דגל התורה' לראשות העיר, כאשר זהות המועמד שיתמודד טרם הוכרעה רשמית אך מדובר ככל הנראה בנציג הבכיר של התנועה בעיר, סגן ראש העיר שמוליק גרינברג, ואילו באלעד מסתמן כי 'דגל' תוותר לפרוש על ראשות העיר, בכפוף לסיכומים שיושגו מול 'שלומי אמונים'.

לצד זאת, הגאון רבי ברוך סולובייצ'יק, יו"ר וועדת הרבנים של 'דגל' בירושלים, עסק בשבועות האחרונים בסוגיה הלוהטת ביותר. כידוע, בעיר נדרשת התנועה להכריע בשאלת השאלות – האם להציג מועמד משלה לראשות, כשהשם הבולט במקרה כזה הוא של סגן ומ"מ ראש העיר יצחק פינדרוס, האם לתמוך בנציג 'אגודת ישראל' שיהיה ככל הנראה סגן ראש העיר יוסי דייטש, או ללכת על האפשרות ה'חילונית', שעשויה להיות תמיכה במשה ליאון, זאב אלקין או שם אחר שיעלה בחודשים הקרובים.

באופן מפתיע, ימים ספורים לפני פסח, הגיע הגר"ב סולובייצ'יק למעונו של מרן האדמו"ר מגור, לפגישה שתוכנה לא פורסם, אך ללא ספק הייתה אבן דרך בהחלטה על שיתוף פעולה של כלל הציבור החרדי ועל הליכה משותפת.

על פי ההחלטה שהתקבלה, התחייבו כל ראשי הסיעות החרדיות; ש"ס, אגודת ישראל ודגל התורה, לתאם ביניהם את זהות המועמד שייתמך על ידי החרדים, מבלי לפצל את הקולות ולפעול חד צדדית.

פגישת המנהיגים

בצהרי שלישי, הגיע מרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין לירושלים, ובאופן מפתיע פתח את מסעו בעיר בביקור בבית מרן האדמו"ר מגור, זאת אחרי שביקר בבית מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי במהלך החג. בפגישת גדולי ישראל נכחו גם שר הבריאות יעקב ליצמן, העסקן מנחם גשייד, נכדו של מרן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל, ר' דוד שפירא, ונכד מרן הגר"ג אדלשטיין, ר' מוטי פלאי.

מיד לאחר הביקור, המשיך הגר"ג אדלשטיין למסע חיזוק בירושלים, בו נשא משאות בפני אלפים. במהלך המסע, מסר ראש הישיבה שיחה בישיבת 'אמרי משה' בראשות הגר"א דיסקין והגר"י מישקובסקי. בהמשך, נשא דברים בישיבת 'בית שמואל' בפני אלפי תושבי שכונות הצפון.

במסגרת המסע, הגיע ראש הישיבה לשאת את המשא המרכזי בכינוס שע"י 'לב שומע' שנערך באולמי תמיר. בדבריו, העניק ראש הישיבה עצות והדרכות למאות מחנכים ומשגיחים.

מלבד ראשי הישיבות והמחנכים, נכחו בכינוס הגרב"ד פוברסקי והגר"ד לנדו. מאישי הציבור נכחו במקום מנכ"ל החינוך העצמאי אליעזר סורוצקין, מ"מ ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין, סגן ראש העיר בני ברק מנחם שפירא, וחברי מועצת העיר ירושלים יצחק פינדרוס, ישראל קלרמן ואליעזר ראוכברגר.

מאחורי הקלעים

זמן רב ניסו ב'דגל' לדחוק את קץ הבחירות המוניציפאליות, אך כשנקודת הזמן שהוצבה "אחרי פסח", הגיעה, קיבלו בתנועה החלטה להתחיל ולהיערך ברצינות לבאות.

לא מעט דברים עומדים על הפרק, אך ללא צל של ספק, ה'פיל הלבן' שעמד בחדר הישיבה, היא עיר התורה והחסידות בני ברק. למרבה האירוניה, דווקא העובדה שראש העיר הבא יהיה בוודאות משורות 'דגל', גורמת למתח פנימי ולאי וודאות.

מצד אחד ניצב הרב אברהם רובינשטיין, מ"מ ראש עיריית בני ברק ומזכיר מועצת חכמי התורה של 'דגל', ומולו ניצב מנחם שפירא, סגן ראש העיר ומנהל המחלקה המוניציפלית של התנועה. אם תרצו, ההתמודדות בין השניים היא גם זירת הקרב על יחסי הכוחות הפנימיים ועל עתיד המפלגה.

בכל הקשור לקרב על בני ברק, כל צד יכול לרשום לעצמו הישגים. רובינשטיין יכול להתעודד מעצם היותו מזכ"ל ה'מועצת' דרכה עוברת כל החלטה, וכמו גם מההבנה כי מרן שר התורה הגר,ח קנייבסקי רואה בו מועמד מועדף.

לעומתו, מנחם שפירא רושם סוג של הישג ברוב מניין חברי הוועדה. שהלא, ככל שההחלטה תיפול על ידי יותר אנשים ב'דגל' – סיכוייו גבוהים יותר, באשר הוא נתמך על ידי מרבית ראשי התנועה ופעיליה.

חשוב לציין כי עד כה, עדיין ניטש סוג וויכוח ללא קול, מה בדיוק הסטטוס של הכינוס המוניציפאלי. יש שמיהרו להכריז כי 'הוקמה וועדה', רשמית, כזו שכל החלטה תתקבל על ידה. ויש הטוענים כי מדובר בכלל בכינוס היערכות ראשוני, אך לא מעבר לכך. בהתאם לכך גם חברותו של מנחם שפירא תלויה בהגדרה זו.

כך או אחרת, הסוסים כבר נרתמו לעגלה, אף אחד מהצדדים לא יוכל עוד להסתתר בכסות של 'הבחירות עדיין רחוקות', זמן הפשלת שרוולים קרב, עת הכרעה הגיע.

תגובה אחת
  1. דגל התורה יכולים לקחת את אלעד בקלות
    אבי שטרן הענק כוכב עולה !!!
    חבל שדגל ייאבדו גם את בית שמש וגם את אלעד
    דגל תהיו חכמים ותממשו את ההסכמים

השארת תגובה