"המדינה תוקיר את תרומתם לבניין הארץ"

ועידת הנגב בחסות משרד הנגב והגליל התקיימה בדימונה בסימן ההצדעה לעיירות הפיתוח במעמד ראש הממשלה, שרים, ראשי ערים ובכירים נוספים

ועידה
ועידה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"בכוונתי ליזום ולממן אירוע היסטורי שטרם נעשה בישראל", אמר השבוע השר הרב אריה דרעי בועידת הנגב ה-8 שקיים משרדו בדימונה, "הגיע הזמן שהמדינה תוקיר את פעולתם של היהודים היקרים שעלו מצפון אפריקה ושבזכותם נבנו כל ערי הפריפריה בדרום ובצפון. לשם כך אני יוזם במסגרת תפקידי כשר הנגב והגליל, אירוע 'עליה לרגל' של אלפי עולים ותיקים אלו שיתקיים בחול המועד סוכות. אנחנו נממן את הסעתם לירושלים הבירה, ושם נקיים אירוע הוקרה המוני, בנוכחות ראש הממשלה, נשיא המדינה וכל סגל א' של המדינה, שיכירו ויוקירו את תרומתם הגדולה לבניין הארץ. זה יהיה תחילת התיקון לעוול הגדול שנגרם לאלפי יהודים אלו, שנשלחו בעל כרחם למדבריות ולמקומות רחוקים".

יוזמה זו שהוכרזה בנוכחות ראש הממשלה והשרים, זכתה להדים חיוביים בוועידה זו שעמדה בסימן הצדק ההיסטורי וההוקרה לעולי ארצות המזרח בשנות ה-50. הרב דרעי בחר לקיים השנה את ועידת הנגב דווקא בדימונה, כהצדעה לעיירות הפיתוח ולדור המייסדים, ועסקה בהתפתחויות המשמעותיות שחלו בנגב מקום המדינה ובפרט בשנים האחרונות, עם מבט אל העתיד.

הועידה התקיימה על רקע התנופה האדירה שחלה בנגב בעשורים האחרונים בתחומי התחבורה והתשתיות, התעסוקה, החינוך, התרבות ועוד תחומים נוספים. במהלכה אף חולקו אותות לפעילים ופעילות ברחבי הנגב אשר בלטו בעשייתם לטובת פיתוח המרחב והביאו אותו להצלחה.

יו"ר הועידה, השר הרב דרעי אמר בנאומו: "גל העלייה הגדול של שנות החמישים הביא עמו כמות גדולה של יהודים, מרביתם יוצאי צפון אפריקה שהופנו ישירות לנגב הצחיח ולאחר שנים של דמעות ויזע הפריחו את השממה. בשיח הישראלי ההתייחסות לעליית יהודי המזרח, יהודי צפון אפריקה היא כאל מעמסה, כאל קבוצה שהייתה עול ויצרה מתחים, אבל הסיפור המלא, זה שמספר את העובדה שיהדות צפון אפריקה הייתה זו שאכלסה את השטחים שישראל הייתה זקוקה להם כלכלית וביטחונית, לא מסופר.

שר הפנים התייחס להתפתחות המרשימה של דימונה ואמר: "כשהייתי מנכ"ל משרד הפנים לפני 30 שנה, ביקש ממני ראש עיריית דימונה דאז לסייע לו להרוס 3000 יחידות דיור שלא היו מאוכלסות בגלל ההגירה השלילית. אמרתי כבר אז, תקנו פה דירות. והנה היום חתמנו על הסכם גג לבניית 26 אלף יחידות דיור", סיפר הרב דרעי.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בוועידה התייחס לעניין ואמר: "לפני 70 שנה היו פה קרבות. הנגב היה בידינו ואז התעוררה השאלה מה עושים בו. הרי זה שטח עצום שטומן בחובו פוטנציאל עצום. בעקבות עליית הנושא בתקופה האחרונה, הנחיתי את מזכיר הממשלה לבדוק את הנושא מול ההסתדרות הציונית. הבדיקה העלתה כי המסמכים פתוחים אך אינם נגישים. קיבלתי החלטה והם יהיו נגישים לכל אדם בעולם. נגישים לחלוטין. כפי שעשינו בפרשת ילדי תימן כך נעשה גם פה".

לאחר מכן התקיימה ישיבת ממשלה מיוחדת בעיריית דימונה, בהשתתפות ראש הממשלה והשרים. נתניהו אמר בוועידה: "אנחנו מחויבים לפיתוח הנגב. אנחנו עושים דברים ששום ממשלה לא עשתה. אנחנו משקיעים כאן בארץ כולה עשרות מיליוני שקלים שבסוף יגיעו למיליארדים, במטרה לקדם את הפיתוח הזה ולהמשיך אותו במלוא התנופה. כל מי שנוסע בכבישים, כל מי שמסתובב כאן ברחובות רואה את השינוי והוא בעיצומו".

השארת תגובה