ייבוא: יותר פירות, פחות בשר

בעוד במשרד החקלאות נערכים לייבוא עודף של ביצים, מתברר כי הביקושים בשנה האחרונה העלו את ייבוא הפירות הטריים – והפחיתו את ייבוא הבשר

משלוחים_חיים
משלוחים_חיים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כחלק מהיערכות משרד החקלאות לקראת חג הפסח הקרב ובא, קיימה הנהלת המשרד סדרת ישיבות במטרה לוודא אספקה סדירה של פירות, ירקות, בשר וביצים לקראת החג. מניתוח הנתונים עד כה, עולה כי לא צפוי מחסור בתוצרת טרייה, לרבות: פירות, ירקות, חלב, בשר עוף ובשר בקר. עם זאת, כבבל שנה, קיים צפי למחסור בביצים עקב הביקוש החריג לביצים לקראת פסח. על כן, נערך משרד החקלאות מבעוד מועד, ופתח מכסה לייבוא בהיקף של 160 מיליון ביצים ללא מכס. מכסה בהיקף כזה אינה מהווה מגבלה לייבוא, דבר שיאפשר ליבואני הביצים לייבא ביצים ככל שיידרש.

כמו כן, ההנחה היא שהיבואנים יביאו ביצים רק בהתאם לביקוש המקומי, כפי שקרה בשנים האחרונות. מחירי הביצים באירופה סבירים נכון למועד זה ועיקר הייבוא יהיה של ביצים "חומות", בעקבות המחסור באירופה בביצים "לבנות".

על פי מקרי עבר, נראה כי הציבור בישראל נמנע מקניית ביצים אלו, מסיבה לא ברורה, למרות שמדובר בביצים זהות לביצים ה"לבנות". על כן מבהיר המשרד כי מקור הצבע הינו בזן התרנגולת, כאשר צבע עורה של התרנגולת הוא לבן היא מטילה ביצים "לבנות" וכאשר צבע עורה חום, היא מטילה ביצים "חומות".

יותר דגים, פחות בשר קפוא

בתוך כך, פרסם המרכז לסחר חוץ במשרד החקלאות סקירה ראשונית של נתוני הייבוא והייצוא של תוצרת חקלאית טרייה לשנת 2017 תוך השוואה לשנים 2015 ו-2016. בין הנתונים: יצוא ויבוא של פירות וירקות, יבוא בקר חי וכבשים חיות, בשר טרי גבינות ודגים.

אז מה היה לנו ב-2017 ביחס ל-2016? ייצאנו יותר פירות טריים – בתחום פירות טריים, חלה עלייה של כ- 15,000 טון (19%) ביצוא הפירות הטריים העיקריים וערך היצוא עמד על כ-330 מיליון דולר. בין הפירות שיצואם עלה, ניתן לציין את האבוקדו, התמרים והאפרסמון, לעומת ירידה ביצוא ענבים, רימון ומנגו.

גם הדרים יצאנו יותר לעומת אשתקד – בתחום פירות הדר, חלה עלייה ביצוא של כ- 3 מיליון תיבות הדרים טריים בשנת 2017 לעומת 2016 (34%), וערך היצוא לשנת 2017 עמד על כ-230 מיליון דולר. בין פירות ההדר שיצואם עלה ניתן לציין את הקליפים מזן אור, סוויטי, וכן אשכולית לבנה.

לעומת זאת, ירקות ייצאנו פחות – בתחום הירקות הטריים, חלה ירידה של כ-50,000 טון (10%) בשנת 2017, לעומת שנת 2016, וערך היצוא השנה עמד על כ-360 מיליון דולר. בין הירקות שיצואם עלה ניתן לציין את הפלפל, הצנונית והסלרי, וירידה בייצוא בטטות, גזר ותפוח אדמה.

מניתוח הנתונים עולה כי אירופה ממשיכה להוות את היעד העיקרי ליצוא ובמיוחד בכל האמור לפירות טריים (80% מסך היצוא). זאת, למרות צמצום בסך היצוא לאיחוד האירופאי, הנובע בעיקר מהתחרות בשווקים ומירידת ערך היורו בשנים האחרונות. בנוסף לכך, ההדרים מהווים את מרכיב היצוא העיקרי של תוצרת חקלאית טרייה מישראל ליעדי מזרח-אסיה (דרום קוריאה, יפן וסין). בתחום הירקות הטריים, קיימת עליה ביצוא לרוסיה, ובשנת 2017 הפכה רוסיה ליעד הגדול ביותר ליצוא ירקות טריים מישראל.

אז מה ייבאנו יותר בשנת 2017? בעיקר דגים, גבינות ודבש – בתחום הדגים, נמשכה מגמת הגידול ביבוא מסיבי של דגי פילה אמנון קפוא (מסין) בהיקף של כ-17,000 טון, לעומת כ-11,000 טון בשנים קודמות עקב הורדת המכסים. בנוסף לכך, קיימת עלייה ביבוא גבינות קשות עקב פתיחת מכסות יבוא פטורות ממכס, וכן עלייה ביבוא דבש, עקב מחסור זמני שהתקיים בענף בשנת 2017.

ומה ייבאנו פחות? עגלים חיים ובשר קפוא – בתחום יבוא בקר וצאן חי קיימת ירידה בכמות היבוא בין השנים 2017-2016 ועיקר יבוא הבקר התבצע ממדינות הא"א (הונגריה ופורטוגל) על חשבון המשך הירידה בייבוא מאוסטרליה. כמו כן, נרשמה ירידה של כ-10% ביבוא בשר קפוא ומנגד נרשמת מגמה של עלייה בהיקף הייבוא של בשר בקר טרי, הן עקב פתיחת הייבוא מההיבטים הווטרינריים והן עקב עלייה הדרגתית ומתמשכת במכסות הייבוא של בשר טרי מכל העולם.

גם בצל ומלפפונים ייבאנו פחות – בשנת 2017 נרשמה ירידה משמעותית בייבוא בצל ומלפפונים טריים. מנגד, שום ייבאנו הרבה יותר – בשנת 2017 ניתן לראות עלייה משמעותית ביבוא שום (רובו מסין).

השארת תגובה