העליון אישר לישראל ביתנו להפיץ את "שארלי הבדו"

בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות, ואפשר את חלוקת ה״שארלי הבדו״ על ידי "ישראל ביתנו" ■ ליברמן: ההחלטה היא מסר חשוב שישראל נשארת מדינה יהודית ודמוקרטית ושלא נכנעים לאיומים ולאלימות של חברי הכנסת הערבים שמנסים להפוך גם את ישראל למדינת דאעש"

שארלי הבדו
שארלי הבדו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ניצחון לליברמן; בית המשפט העליון הפך היום את החלטת יו"ר וועדת הבחירות השופט סלים ג'ובראן. וקבע,כי חלוקת המגזין היא תעמולת בחירות לגיטימית ולא מתנה אסורה. כמו כן, נקבע כי אין לוועדת הבחירות סמכות למנוע את חלוקת הגיליון בשל התכנים שבו.

וועדת הבחירות בראשות ג'ובראן אסרה על מפלגת "ישראל ביתנו" להפיץ את הגיליון המיוחד של המגזין, שבו מוצגת דמות שמזכירה את "הנביא מוחמד". צו המניעה ניתן על ידי הוועדה בעקבות בקשתו של ח"כ אחמד טיבי שעתר נגד כוונתו של ליברמן להפיץ את הגיליון.

בהחלטה שהתקבלה קיבלו שופטי בית המשפט את ערעורה של מפלגת ישראל ביתנו בדעת רוב של שניים מול אחד.השופט נעם סולברג שתמך, ואליו הצטרפה השופטת אסתר חיות, בניגוד לדעתה של נשיאת העליון השופטת מרים נאור שנותרה בדעת מיעוט.

את הבקשה למתן צו מניעה נימק טיבי בשתי סיבות;הראשונה,בכך שמדובר ב"מתנה" אסורה, והשנייה, כי מדובר באקט מתסיס המיועד לפגוע בציבור הערבי בכלל והמוסלמי בפרט, התגרות ברגשותיהם של מיליוני מוסלמים.

השופט סולברג דחה את חששותיו של ח"כ אחמד טיבי שטען כי חלוקת הגיליון תוביל ל-"פגיעה אנושה בסמלי דת וברגשות מיליוני מוסלמים בארץ ובעולם" וכינה אותה "ניסיון פסול ואסור להתגרות"; "הסתה פוגענית ואסורה בציבור רחב"; "הסתה גזענית והתססה"; "סיכון ממשי להפרת שלום הציבור בשל המתיחות הרבה והחמורה שהוא עלול ליצור".

על כך אמר השופט סולברג כי "בהתבטאויות הללו יש משום הפרזה. ראוי לזכור ולהזכיר במה מדובר, באיור של נביא האיסלאם מוחמד". עוד הוסיף השופט סולברג "מניעת חלוקתו תפגע בחופש הביטוי במידה העולה על הנדרש. אין הצדקה להסיג את חופש הביטוי הפוליטי; אדרבה, לעת בחירות כוחו עולה ומשמעותו רבה. אין לסווג את הגיליון המיוחד כ"מתנה", ואין למנוע את חלוקתו" קבע השופט סולברג וקרא לכנסת לעדכן את חוקי תעמולת הבחירות ה"ארכאיים" כהגדרתו.

השופטת חיות שהצטרפה לעמדתו הסבירה, כי "התכלית הדומיננטית של חלוקת המגזין היא בהעברת המסר הטמון בעצם חלוקתו. טול מן האקט התעמולתי האמור את חלוקת המגזין – ונטלת ממנו את כל המסר שביקשו העותרים להעביר. מטעם זה, אני סבורה כי אין מדובר במקרה דנן במתן אסור של מתנה על-פי סעיף 8 לחוק התעמולה".

כזכור הגיליון המיוחד של המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" יצא בעקבות הפיגוע במערכת העיתון בפריז, על ידי טרוריסטים מוסלמים,ובו נרצחו 12 בני אדם, בתוכם שוטרים, עובדי הנהלה וחברי מערכת בעיתון הסאטירי. הסיבה לפיגוע היתה ככל הנראה קריקטורה שפורסמה בו לפני מספר שנים, ואשר בה הופיע הנביא מוחמד בציור פוגעני.

כמו"כ יצויין, כי בעיתון הופיעו לא פעם קריקטורות נגד יהודים בעלות גוון אנטישמי.

השארת תגובה