נתניהו מצהיר: לא תקום ממשלת אחדות

ממשלת ימין וחרדים או ממשלת אחדות? נתניהו: "לא תהיה ממשלת אחדות, תהום פעורה ביני לבינם" ■ בכירים בליכוד: "סביר מאוד שתוקם ממשלת אחדות" ■ בנט: "הבחירות הן בין ממשלת נתניהו שמאל לממשל נתניהו ימין".

בנימין נתניהו. במעון ראה"מ
בנימין נתניהו. במעון ראה"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

על רקע הדיווחים בימים האחרונים סביב אופציית הקמת ממשלת אחדות בשיתוף הליכוד והמחנה הציוני כתב נתניהו בחשבון הפייסבוק שלו כי "לא תוקם ממשלת אחדות ביני ובין ציפי ובוז'י. זה לא יקרה, מפני שתהום אידיאולוגית עמוקה פעורה ביני לבינם. אני בעד ירושלים מאוחדת, הם נגד. אני נגד ויתור על יו"ש, הם בעד. אני עומד איתן מול לחצים בינ"ל, הם נכנעים ומוותרים ומתקפלים ונסוגים".

נתניהו הוסיף "ברצוני להקים ממשלה לאומית רחבה, שתמשיך לעמוד איתנה וחזקה, יחד עם השותפות הטבעיות שלנו ובראשן "הבית היהודי".

את בנט הדברים הללו לא שכנעו, ונראה כי גם בליכוד לא כולם מאמינים להם. כשאמש הודה שר בכיר בליכוד כי ממשלת אחדות עם המחנה הציוני היא אפשרות "סבירה מאוד" ביום שאחרי הבחירות. בשיחה הסביר השר הבכיר כי "זה יהיה הדבר הנכון לישראל בזירה הבינלאומית, שם מצפים לנו אתגרים מאוד לא פשוטים". למותר לציין כי דבריו של השר סותרים את דברי ראש הממשלה, שאמר מפורשות שאופציה כזו לא נמצאת על השולחן.

דבריו של השר מהליכוד מחזקים את חששותיו של יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שאמר רק בסוף השבוע האחרון כי הליכוד מתכנן לאחר הבחירות להקים ממשלה יחד עם המחנה הציוני, כדי להדוף לחצים בינלאומיים על ישראל.

עם זאת, השר הבכיר הבהיר כי המהלך "יעבוד רק אם אנחנו נהיה גדולים יותר מהם (המחנה הציוני) באופן משמעותי. אם יהיה לנו יתרון של שלושה-ארבעה מנדטים, נוכל לקבוע את הקווים המדיניים של הממשלה בצורה אחראית. ככל שהפער יהיה קטן יותר, יהיה לנו קשה יותר להכתיב זאת". לגבי השותפים האחרים בממשלה כזו, השר הבכיר סירב לפרט מי יהיו המועמדים המועדפים לקחת חלק בממשלה מסוג זה.

גם יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת זאב אלקין, הביע דברים ברוח דומה. "יש סכנה של כ-50% להקמת ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה בראשות הרצוג", הודה אלקין בשיחה שקיים עם תלמידי ישיבת עתניאל ופורסמה לראשונה באתר NRG.

חבר כנסת נוסף מהליכוד אמר בשיחה עם וואלה חדשות כי האפשרות של ממשלת אחדות היא הריאלית ביותר לדעתו. "אם לא נרכיב ממשלת אחדות", אמר חבר הכנסת, "נהיה בבעיה". לדבריו, על פי כל הסקרים, קואליציה שתכלול את הליכוד, הבית היהודי, החרדים, ליברמן וכחלון תמנה 70-60 מנדטים. "במצב כזה", אמר, "נהיה תלויים בכל גחמה של אלי ישי, אחרת תתפרק הממשלה". אותו חבר כנסת גם הביע חשש ממשי מכך שתיק הביטחון יימסר לליברמן: "אמנם על פי הסקרים יש לו רק שישה מנדטים, אבל הוא יוכל לומר בפשטות לנתניהו 'או תיק ביטחון, או שאני הולך עם הרצוג', ולא תהיה לנו ברירה".

מהליכוד נמסר בתגובה: "הדברים אינם נכונים. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במפורש כי תהום פעורה בין הליכוד בראשותו לבין מפלגת העבודה כיום, הכוללת נציגים בולטים התומכים בסרבנות לשרת בצה"ל ומסתייגים מהציונות. ראשי המפלגה, ציפי ובוז'י, הודו כי יסכימו לחלוקת ירושלים – דבר שאין להעלות על הדעת בממשלת ליכוד.

תגובה אחת
  1. אין מקום לדאגה. האף של נתניהו לא התארך משמעותית לאחר ההצהרה הזו וגם אם כן, כמו ששרה למדה אותנו בסדרת הצילומים ל"את" – הכל אפשר לתקן עם פוטושופ.

השארת תגובה