"לא מתבייש בהיותי אוהב תורה"

בראיון מיוחד חושף ראש העיר יוסי בכר את צפונות ליבו • על היחס מהציבור, תפיסתו השוויונית, האתגרים וההישגים, ועל הקשר לציבור הדתי: "מה שעשינו לטובת הציבור הדתי והחרדי בעיר – אף אחד לא עשה מעולם".

ברנז
ברנז
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"אני יודע בדיוק מה אני עשיתי למען הציבור הדתי בעיר בת ים, שנים רבות לא ספרו את הציבור הדתי בעיר, הכל היה אחיזת עיניים, אני הראשון שהיה לו אומץ למנות לתפקיד מ"מ ראש עיר אדם חרדי, והיום שנתיים אחרי, אני לא מתבייש להגיד שקיבלתי את ההחלטה הטובה ביותר, לא רק לטובת הציבור הדתי אלא לטובת כלל העיר בת ים", במילים אלה, פותח ראש עיריית בת ים יוסי בכר את הראיון המיוחד ל'השבוע בבת ים'.

בכר, שהצליח להפוך תוך ארבע שנים בתפקיד לאחד מאישי הציבור המוכרים והמוערכים בזירה, מחזיק בשותפות אמיצה עם הציבור הדתי והחרדי בעיר, מתוך תפיסה שוויונית ומכבדת, ויתרה מזאת, מתוך הבנה עמוקה כי ככל שהמערכת העירונית תיתן ביטוי לכל מגוון הקהלים והציבורים הבת ימיים – תצליח העיר לנסוק לגבהים ותוכל לצלוח את האתגרים הרבים העומדים בפניה.

בראיון, מתייחס בכר לממלא מקומו ואיש אמונו, רפי ברנז, אומר: "היחסים שלי עם רפאל ברנז הם הרבה יותר מיחסים פוליטיים, אנחנו סומכים אחד על השני בעיניים עצומות".

למרות שהבחירות הבאות נראות כבר באופק ורשימת המתמודדים לתפקיד ראש העיר הולכת ומתארכת, נראה כי בכר רחוק מלעסוק בסוגיה, והריכוז והלהט שלו שמורים בעיקר לכל הנושאים הקשורים בניהול העיר. בכר חדור אמונה באשר למערכת הבחירות ומאמין בכל לב שהציבור יכיר, בסופו של דבר, בעשייתו הברוכה למען העיר ולמען תושביה.

• אתה נחשב לראש עיר ידידותי ביותר לציבור הדתי בעיר, איך זה מרגיש?

"תאמין לי שזה לא בא לי בחסד, וזה ממש לא על רקע פוליטי. מאז שאני זוכר את עצמי בתור ילד קטן, תמיד הייתי מבקר בבתי כנסת, שולחן שבת, חגים, תפילות".

"עם כל הכבוד לכולם אני לא צריך להתבייש שאני אדם מאוד מאמין ואוהב את היהדות, ואני יכול לחדש לך שרוב רובם המוחלט של תושבי העיר בת ים חיים את אותה השקפה בדיוק כמו שלי, ואתה יכול לראות את זה בערבי שבת כשרחובות העיר מלאים באנשים שיוצאים מבתי הכנסת, באירועי שמחת תורה וכו'. שאני נבחרתי לראש העיר החלטתי לתת לציבור הדתי בעיר את מה שמגיע לו באמת".

• עד לכניסתך, הציבור הדתי, לדעתך, לא באמת קיבל את מה שמגיע לו?

"כשאני נבחרתי וסגרתי הסכם קואליציוני עם תנועת ש"ס ומיניתי לממלא מקומי את רפאל ברנז, הוא לא ביקש ממני דבר חוץ משוויוניות, אמרתי לו תכין תוכנית ונלך יחד עד הסוף, אצלי לא יהיה מצב של אפליה או גזענות. רפאל ברנז חזר אלי אחרי חודש עם תוכנית לשנתיים, תוכנית כוללת של פתיחה מחודשת של מתנ"ס עמידר, בניית מתנ"ס תורני נוסף, פתיחת ספרייה תורנית ושיפוץ כל מוסדות החינוך התורניים בעיר".

"מדובר על תוכניות שעולות עשרות מליוני שקלים, רפי ידע להביא כסף ממשרדי הממשלה השונים, אני ידעתי להקצות כסף מתקציב העירייה, והיום כל ילד רואה את השינוי. מוסדות החינוך התורניים שופצו ובכל גני הילדים יש דשא סינטטי עם מתקני חצר חדשים, בתי הספר נתיבות רבקה, האיש משה, ישועות יעקב ובני ציון שופצו בסכומי עתק, הספרייה התורנית בשכונת עמידר משגשגת, היו כאן אירועי תרבות תורנית שלא היו אף פעם".

"יש לנו תוכניות שממתינות לאישורי משרדי הממשלה השונים בנוגע לבניית המתנ"ס התורני החדש והעתקת החוף הנפרד, רפי ברנז עובד ימים ולילות על מנת לסייע ולענות לכל תושב, יש לו ממני גיבוי מלא, ואני מאמין שהציבור רואה את העבודה ואת העשייה ומעריך זאת".

• אתה בטוח שתזכה לקבל את תמיכת הציבור הדתי בבחירות הקרובות?

"אני בטוח בדבר אחד, שהקב"ה ורק הוא יקבע מה יהיה. אני כן יכול להגיד בלב שלם שאני שומע את השיחות ברחוב הדתי, אני עצמי יושב עם רפאל ברנז כל יום בפגישות עבודה, הציבור יודע, רואה ומעריך את מה שעשינו בקדנציה האחרונה. אין לי ספק שהציבור הדתי יתמוך בנו בכל הכח בבחירות הקרובות. היום בניגוד לשנים שעברו, הציבור הדתי מאוחד, אין את הפוליטיקה הזולה שעשו עליהם במשך שנים, אין מחלוקות".

"רק שבוע שעבר הייתי באזכרה, בא אלי אחד הרבנים החשובים בעיר, אמר לי שהוא שמח שהיום כל הציבור הדתי מאוחד, זה לא מילים שלי ולא הרגשה אישית, זאת מציאות. אני כאדם פרטי וגם כראש עיר לא צריך להוכיח לציבור שאני אוהב תורה, או שהדת קרובה לליבי, אני גם לעולם לא אשתמש בדת שלנו כדי לקדם פעילות פוליטית, כל מי שמכיר את יוסי בכר יודע שמדובר על אדם שלא מדבר אחד בפה ואחד בלב".

• אז, אפשר כבר לתכנן את הקדנציה הבאה?

"אנחנו לא מתכננים כלום, אנחנו עובדים כל יום כדי לעשות טוב, ואם נזכה בעזרת השם להמשיך ולשרת את הציבור נשתדל לעשות זאת על הצד הטוב ביותר".

• אחרי הבחירות תרצה לעשות שינויים בקואליציה?

"היום יש לנו את הקואליציה הטובה ביותר, נציגי ציבור מכל המגזרים, חילונים, דתיים ועולים חדשים. תמיד אמרתי, מי שמעוניין לעשות טוב לציבור ומסוגל להיות שליח ציבור ולא פוליטיקאי, מוזמן להצטרף לקואליציה. מי שמעוניין לשחק בפוליטיקה שימשיך לעשות זאת מספסלי האופוזיציה, אין לנו זמן למשחקים, יש לנו לנהל עיר ולשרת את התושבים".

• איזו בשורה תוכל לתת לקוראי העיתון, הציבור הדתי בעיר בת ים?

"אני רוצה רק להגיד לציבור שאני יחד עם השותפים שלי נעשה הכל על מנת להמשיך ולתת להם את השירות הטוב ביותר. שיסתכלו מה יש להם היום ומה היה להם לפני שלוש וארבע שנים, שיראו את ההבדלים. אנחנו באמת עובדים מאוד קשה על מנת להעניק לציבור את מה שמגיע להם לקבל. אנחנו נמצאים בשיאה של עשייה ציבורית ברוכה כשחלק עיקרי בעשייה קשור לציבור הדתי. צריך לזכור שמה שלא עשו לציבור הדתי בעשרות שנים אנחנו הצלחנו לעשות בשלוש שנים, נתפלל שנזכה להמשיך לשרת את הציבור באמונה ובאהבה".

השארת תגובה