הרחוב יוחלף? סערת הגזענות של יוספטל

בסדרה מטלטלת, צוטט הפוליטיקאי ממפא"י באמירה נגד עליית יהודי עדות המזרח: "רמה חברתית פחותה ומטען רעיוני דל" • דרישה להחליף את שם הרחוב בבת ים

רחוב יוספטל
רחוב יוספטל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

האם שמו של רחוב יוספטל, המוכר והגדול בעיר בת ים, יתחלף לשם אחר? בעקבות סדרה בה הובא ציטוט גזעני של יוספטל נגד עליית יהודי צפון אפריקה, דורשת חברת מועצה מוועדת השמות העירונית, להחליף את שם הרחוב ל"שם המסמל שוויון".

ד"ר גיורא יוספטל היה פוליטיקאי ישראלי מוכר, וכיהן כחבר כנסת וכשר מטעם מפלגת מפא"י. שמו מתנוסס על רחובות בכמעט כל ערי ישראל, בנוסף לצמתים, כיכרות ותחנות רכבת.

בתקופה האחרונה, משודרת סדרה 'סלאח, פה זה ארץ ישראל', השופכת אור על תקופת עלייתם ארצה של יהודי תימן ועוד. הסדרה מעלה שאלות נוקבות ומעוררת תהיות רבות, על יחסם של אנשי המדינה הציונית לאחיהם העולים מהגולה.

בין היתר, צוטט ד"ר יוספטל כאומר בגזענות: "מדובר בעלייה בעלת משקל מוסרי ירוד, רמה חברתית פחותה ומטען רעיוני דל. הם עלולים להוריד את המדינה למצולות של חברה לבנטינית, בדרגת שפל השווה לזאת של עמי כל האזור".

בעקבות הדברים, פנתה חברת המועצה קטי פיאסצקי מורג (מר"צ) ליו"ר וועדת השמות העירוניים ויקטור טל, בדרישה להחליף את שם רחוב יוספטל בעיר. "לגיורא יוסטפל תרומה רבה לציונות ולמדינת ישראל, אך אין בזה כדי להקל על הדברים הבלתי נסלחים שאמר על עליית יהודי צפון אפריקה", כתבה.

היא הוסיפה: "מדובר בדברים קשים שנאמרו על רקע גזעני. אל לנו כחברה לקבל אמירות בעלת אופי גזעני, תפקידנו למנוע הנצחת אישים המפיצים שנאה וגזענות".

יצוין כי בעיריות רבות החלו לדון בהחלפת שם רחוב יוספטל, הראשונה והנחרצת ביניהן הייתה ראש עיריית נתניה מרים פיירברג שהודיעה כי שם הרחוב יוחלף בהקדם. במגדל העמק שבצפון הוחלט למצוא שם חדש לבית הספר יוספטל.

תגובה אחת
  1. מכפישים שם של מת! איזה יופי

השארת תגובה