נִצְּחוּ אֶרְאֶלִּים • האדמו"ר מויזנ'יץ מונסי

בערב שבת קודש, נפטר ונטמן זקן אדמור"י בית ויזנ'יץ, מזקני הדאמו"רים בדור והוא בן 96 • בניו ישמשו בהנהגה תחתיו • סקירה מלאה

הלוויית האדמור מויזניץ מונסי
הלוויית האדמור מויזניץ מונסי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אבל כבד בעולם התורה והחסידות בעקבות הסתלקותו לגנזי מרומים של זקן האדמו"רים כ״ק מרן האדמור מויז'ניץ ממונסי זצ"ל. האדמו״ר בן ה-96 אושפז בשנים האחרונות מספר פעמים, כשהפעם הקודמת היתה לאחר חגי תשרי, זאת בעקבות חולשה כללית וחום גבוה. לפני שבוע אושפז הרבי הישיש שוב בשל ההידרדרות הקשה במצבו הרפואי, ולמרות מאמצי הרופאים השיב את נשמתו ליוצרה.

האדמו"ר, רבי מרדכי הגר, נולד בגרוסוורדיין בי"ח בתמוז תרפ"ב לאביו כ"ק מרן האדמו"ר בעל ה'אמרי חיים' מויז׳ניץ זצ"ל ורעייתו הרבנית מרגליא, בתו של כ"ק מרן האדמו"ר רבי זאב מרחמסטריווקא זצ"ל.

מילדותו היה דבוק בסבו, האדמו"ר בעל ה'אהבת ישראל' מויז'ניץ, אצלו הוא למד עם אחיו שהתפרסם לימים כבעל ה'ישועות משה' וזכו יחד לקרבתו הרבה, תוך ששמם יצא כבר אז כ"שני האחים הלמדנים". בגיל צעיר הוא עזב את בית אביו והלך ללמוד תקופה קצרה אצל האדמו"ר בעל ה'ויואל משה' מסאטמר זצ"ל. לאורך שנות חייו החשיב האדמו"ר כרבותיו, את רבי יואל ואת רבי יוסף גרינוולד מפאפא.

בהגיעו לפרקו נשא הרבי את הרבנית פיגא מלכה, בתו של האדמו"ר רבי יעקב יוסף מסקווירא, ולאחר שנפטרה בלי ילדים נישא לאחותה הצעירה הרבנית סימא מירל ונולדו להם 14 ילדים.

לאחר השואה הגיע לארצות הברית יחד עם חמיו, והחל לשמש כרבם של חסידי ויז'ניץ בארצות הברית, תחילה בבורו פארק ולאחר מכן בויליאמסבורג. לאחר פרק זמן קצר בחר הרבי למושב לו את העיירה השקטה מונסי, ושם הקים את מרכז החסידות בארה"ב. לאחר פטירת אביו בשנת תשל"ב, הוא הוכתר לאדמו"רות, לצד אחיו רבי משה יהושע הגר. האחרון שימש אדמו"ר מויז'ניץ בישראל, ורבי מרדכי – בארצות הברית. את דברי תורתו בטישים ובאירועים שונים נהג לתבל בחישובי גימטריאות, כדרך אבותיו.

האדמור מויז׳ניץ ממונסי נחשב לבעל השקפת עולם שמרנית, הדומה לסאטמר, ובטישים בסעודה שלישית הוא נוהג למחות על פרצות בדת. עם זאת, מפני כבוד אביו הוא לא תקף את אגודת ישראל. יצויין, כי בנוגע להשתתפות בבחירות לכנסת הוא אינו מביע דעה.

כשעמדו עניינים ציבוריים על הפרק, בארצות הברית, אף טרח האדמו"ר להיפגש עם נשיא ארצות הברית דאז ג'ימי קרטר, יחד עם האדמו"ר מבאבוב והאדמו"ר ה'ברך משה' מסאטמר. כאשר גורמים מחסידות סאטמאר ו"העדה החרדית" ניסו להחתימו על כרוזים להפגנות ומחאות נגד גזירות ארץ ישראל כמו גזירת הגיוס, סירב לחתום ושלחם לאחיו הישועות משה מויזניץ זצ"ל ולאחר מכן לאחיינו הרבי מויז'ניץ שליט"א באומרו כי אינו מתערב בעניני ארץ ישראל, "האדמו"ר עצמו אנטי ציוני אבל משום כבוד מועצת גדולי התורה של אגו"י בארץ ובראשם אחיו בעבר, וכיום גיסיו שליט"א, מעולם לא התערב בנושאי ארץ ישראל, בכל מה שקשור לארה"ב היה אנטי ציוני, בעבר סירב להשתתף בסיום הש"ס בדף היומי בו נשאו דברים רבנים ציוניים" אומר אחד מחסידיו.

הנהגה נוספת היתה לאדמו"ר שהיה מתנגד בכל התוקף שיצלמו אותו ואסר על מערכות העיתונים לפרסם את תמונתו. כאשר הוראה זו היתה מופרת היה יוצא בחריפות במכתבים נגד המפרסמים. "אנו כחסידים לא יודעים האם ההחלטה הזו על רקע אישי או הלכתי. אבל חסידים לא שואלים שאלות ולא פעם עיתונים נאספו מוקדי החלוקה בעקבות שפרסמו ללא אישור את תמונת הרבי זצ"ל.

כמו כן הקפיד מאוד במשך שנים ארוכות לבל יצלמו אותו. וזאת ע"פ תורת הקבלה המדמה מעשה זה לעבודה זרה. מרוב הקפדתו אף שלח בעצמו מכתבים למערכות העיתונים בבקשה שלא להפיץ את תמונותיו.

במשך כל התקופות, בעשרות השנים האחרונות, קירב האדמו"ר זצ"ל מאוד את אחיינו האדמו"ר מויז'ניץ. זה מצדו ביטל עצמו אל דודו והצהיר פעמים רבות בפני חסידיו כי מאז הסתלקותו של אביו, בעל ה'ישועות משה', הרי שדודו הוא האדמור מויז'ניץ האמיתי, ואף קרא לחסידיו לשלוח לו קוויטלאך.

זרעו לברכה: לארבע עשרה ילדים זכה האדמו"ר, ומהם יצאה משפחה ענפה למאוד בנים ובני בנים. בן נינו הגדול של האדמו"ר הוא כבן 15.

ילדיו:

בתו הבכירה הרבנית ציפורה, אשת רבי אברהם דב טווערסקי, רב קהילת רחמסטריווקא במונסי, ואחיו הצעיר של האדמו"ר מרחמסטריווקא ארה"ב.

בנו הגדול רבי פנחס שלום הגר זצ"ל, אב"ד ויז'ניץ בבורו פארק, וחתן האדמו"ר רבי שמואל צבי מספינקא. נפטר לפני כשלוש שנים בשנת תשע"ה אחרי מחלה קצרה.

בנו השני רבי ישראל הגר, אב"ד הקהילה במונסי וחתן רבי אליעזר מייזליש מאוהעל. הרבנית מלכה חנה רחל, אשת האדמו"ר רבי ישראל אליעזר פיש מביקסאד ויליאמסבורג.

רבי מנחם מנדל הגר, אב"ד ויז'ניץ בקאיימישא לייק שבארה"ב, חתן דודו כ"ק האדמו"ר מרחמסטריווקא ארה"ב.

רבי יצחק יוחנן הגר, אב"ד ויז'ניץ בויליאמסבורג, חתן האדמו"ר רבי משה הלברשטאם מקיוויאשד. הרבנית הינדא, אשת רבי יהוסף בן ציון רוטנברג מקוסון בורו פארק.

רבי אליעזר זאב הגר, אב"ד ויז'ניץ בירושלים, חתן כ"ק האדמו"ר מסקווירא מבורו פארק זצ"ל. רבי דוד הגר, אב"ד ויז'ניץ בלונדון, חתן כ"ק האדמו"ר מקאלוב ארה"ב לרפו"ש.

רבי אהרן הגר, אב"ד ויז'ניץ במונטריאול, חתן הרה"צ רבי נפתלי אריה לייבוש טויב זצ"ל, אחיו של כ"ק האדמו"ר מקאלוב ארה"ב לרפו"ש. האדמו"ר מסקווירא שליט"א.

רבי ברוך שמשון הגר, אב"ד ויז'ניץ בבני ברק ובבית שמש, חתן בן דודו מרן האדמו"ר מויז'ניץ שליט"א. הרבנית גולדא, אשת הרה"צ רבי יצחק יחיאל מיכל מוסקוביץ, אב"ד שאץ במונסי ובן כ"ק האדמו"ר משאץ ויליאמסבורג.

הרבנית ברכה, אשת רבי נחמן יוסף טווערסקי, בן הרה"צ רבי זאב טווערסקי מרחמסטריווקא זצ"ל.

שמחות רבות נטוו בין צאצאי האדמו"ר, כאשר בשנים האחרונות רבים מנכדיו וניניו נישאו זה בזה.

האסונות והחיזוקים:

בתשע"ה נפטר הרב פנחס שלום הגר, בנו בכורו של האדמו"ר מויז'ניץ מונסי זצ"ל. הרב פנחס שלום כיהן כרבם של חסידי ויז'ניץ מונסי בשכונת בורו פארק ונודע במעלותיו התרומיו, הוא חלה ונפל למשכב ואחרי חודש נפטר בפתאומיות.

טרגדיה נוספת שפקדה את החסידות לפני מספר שנים היתה בפטירת נכדת האדמו"ר זצ"ל מרת פראדיל טווערסקי ע"ה. הנכדה שהיתה, בת 20 בלבד ואם לתינוקת יחידת בת ארבעה חודשים, נפטרה בפתאומיות והותירה את הקהילה בהלם מוחלט. מרת פראדיל טווערסקי ע"ה. בעלה הוא הרב זושא טוורעסקי ב"ר יוסף מאיר טווערסקי, נכד הרה"צ ר' מנחם מנדל הגר בנו של האדמו"ר מויז'ניץ מונסי. בתו של הרב דוב בערל גולדמן מהעיר מונסי שבארה"ב, מנכ"ל מוסדות סקווירא. כחודשיים קודם לכן הסתלקה לבית עולמה אף היא בפתאומיות נינת האדמו"ר זצ"ל שהיתה נשואה לנכדו של כ"ק האדמו"ר מויז'ניץ, יממה לאחר לידת בנה הראשון, כשהיא בת 19.האלמן של המנוחה הראשונה הרב יוחנן הגר התארס לאחר מלאות שלושים ימי האבל עם גיסתו הצעירה, אחות אשתו הראשונה.

בעקבות הטרגדיות, הורה האדמו"רזצ"ל לנשות החסידות להתחזק בתפילה ולקבל על עצמן להתפלל כל בוקר תפילת שחרית.

"אני פונה ומבקש מציבור הנשים הצדקניות", אמר הרבי בטיש בתשע"ד, "לקבל על עצמן להתפלל מידי בוקר תפילת שחרית החל מברוך שאמר עד לאחר תפילת שמונה עשרה ולמי שקשה עליה הדבר", הוסיף הרבי, "הרי שתשתדל לפחות להתפלל מידי בוקר את קטעי התפילה הבאים: ברוך שאמר, אשרי, ישתבח, אהבה רבה,קריאת שמע ושמונה עשרה".

רבני חסידות ויז'ניץ מונסי אף הוציאו בזמנו קונטרס בשם "חיזוק תפילה", ובו מובאים דברי האדמו"ר בהרחבה בשפת האידיש, וכן מאמרים תורניים בנושא והלכות תפילה לעילוי נשמתן של הנשים הצדקניות שנפטרו ע"ה.

אסון נוסף שפקד את החצר אך ברוך השם הסתיים בטוב, גם הוא התרחש בתשע"ד אז בתאונה קשה בעיירה מונסי שבניו יורק רכב פגע באורח קשה בנינו של כ"ק האדמו"ר זצ"ל, ר' ישראל בן הרב יעקב יוסף בן הרב פנחס שלום הגר בן האדמו"ר, תושב העיר שביקש לשוב אחר תפילת ערבית לבית הוריו. אחרי תקופת שיקום ותפילות רבות לרפואתו שוחרר נין הרבי זצ"ל בריא ושלם.

השארת תגובה