בעקבות עתירת ח"כ אזולאי: בג"ץ הורה לבדוק האפליה

בעקבות עתירת חבר הכנסת דוד אזולאי, בג"ץ הורה לראש הממשלה המכהן כשר החינוך להשיב כיצד ניתן לצמצם את הפגיעה בילדי הגנים החרדים ■ עו"ד אורי קידר: "גם במקומות בהם מלמדים ליבה בחינוך החרדי ולהם זכאים לתקציב מלא, המדינה מעבירה סכומים שונים" ■ ח"כ דוד אזולאי בתגובה להחלטת בג"ץ: "יום בשורה לחינוך החרדי"

ח"כ דוד אזולאי. צילום: יעקב כהן
ח"כ דוד אזולאי. צילום: יעקב כהן

שופטי בג"ץ הורו היום (ב) למשרד החינוך, לבצע לראשונה בדיקה מעמיקה תוך זמן קצר ולהשיב להם בתצהיר מגובה על דעת שר החינוך המכהן האם ניתן לצמצם את אפליית ילדי הגנים החרדים מול ילדי גני החינוך הממלכתי.

בעתירה אותה הגיש ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) לבית המשפט, ביקש ח"כ אזולאי למנוע אפליה מתמשכת כנגד תקצוב גני הילדים החרדים. "מדובר באפליה אותה הנציח משרד החינוך במשך שנים בה נתינה התחייבות לתקצוב גני הילדים לפי קריטריונים מסוימים אולם המדינה אינה מעבירה את ההתחייבות אותה קבעה".

אזולאי הסביר מדוע פנה לבג"ץ: "מאז שהונחה הסוגיה על שולחני, פניתי למשרד החינוך ואף קיימתי פגישות עם נציגי משרד החינוך ומשרד האוצר אך הדברים לא התקדמו. רק לאחר שקיבלתי את ברכתם של גדולי ישראל החלטתי לעתור לבג"ץ".

בדיון שנערך היום בפני שופטי בג"ץ דנצינגר, פוגלמן וסולברג גולל עו"ד אורי קידר בפני השופטים את האפליה המתמשכת כנגד ילדי הגנים בחינוך החרדי. עו"ד קידר הבהיר כי "לא מדובר כאן בשאלת לימודי ליבה. המדינה קבעה את התקציב לחינוך המוכר שאינו רשמי אולם בפועל היא מעבירה באופן שיטתי סכומים שונים מהסכומים אותם קבעה המדינה". קידר חשף בדיון: "גם במקומות בהם מלמדים ליבה בחינוך החרדי ולהם זכאים לתקציב מלא, המדינה מעבירה סכומים שונים".

השופטים לא התרשמו מתשובת המדינה והורו לשר החינוך בפועל ראש הממשלה בנימין נתניהו, להשיב כיצד ניתן לצמצם את אפליית גני הילדים החרדים.

בתגובה לפסק הדין אמר ח"כ אזולאי :"זוהי בשורה לחינוך החרדי, בג"ץ התרשם כי אכן קיימת אפליה במדינת ישראל של שנת 2015 ילד חרדי שווה פחות. לאור ההחלטה היום אני מאמין כי בג"ץ ישלים את המשימה ויורה למדינה להשיב את התקצוב המגיע לחינוך החרדי ויבטל את האפליה שהייתה נהוגה כאן כבר עשרות שנים".

השארת תגובה