כל נקודות ה'קמחא' – פרויקט מיוחד

מיוחד: חלוקות ה'קמחא דפסחא' בחצרות האדמו"רים ובארגוני החסד • מדוע מאות תושבי בני ברק לא יקבלו השנה קמחא דפסחא? • הכל על חלוקת הענק של 'עונג שבת ויום טוב' על פני רחובות הבירה, המדד המיוחד בחלוקה בגור ושווי הסל בבעלזא

קמחא דפסחא צילום­ משה מרקוביץ - ברסלב live (27)
קמחא דפסחא צילום­ משה מרקוביץ - ברסלב live (27)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כמעט כל משפחה מרובת ילדים בריכוזים החרדים ובעיקר בעיר בני ברק, מקבלת מידי שנה בערב חג הפסח סל מוצרים בקרטונים ממוספרים ללא סימן זיהוי, מדובר על חלוקה של קופת העיר בני ברק, בשיתוף רשת אושר עד, אלא של'קו עיתונות' נודע כי השנה הוחלט על קיצוץ דרמטי בתקציב ומאות משפחות שקיבלו אשתקד לא יקבלו בשנה זו – אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, וזאת בעקבות החלטת אחד הנגידים הגדולים שלא להעביר את תרומתו השנה לנושא זה.

הכתבה המלאה בסוף השבוע ב'כל ישראל'

"רבים מתושבי בני ברק וריכוזים חרדים נוספים סומכים על המארזים הללו שמגיעים באופן קבוע בערב חג הפסח, מדובר על ארגזים שמגיעים עד פתח הבית עם משאית מיוחדת ופועלים בדומה לחלוקת משלוחים מרשתות השיווק, בארגזים יש מוצרים כמו חומרי ניקוי, ממתקים, שמן, יין, חד פעמי, בהכשרים מהודרים בלבד וכשרים לפסח, השנה החלוקה יורדת בחצי בגלל אילוצים כלכליים, וחשוב שהציבור יידע על כך", אומר לנו עסקן בני ברקי ומוסיף: "החלוקה הזו הביאה לכך שאין בבני ברק חלוקות אחרות כי גם הארגונים סמכו על זה, ויותר מכך, גם חלוקות משרד הרווחה כמו הבטחת תזונה באמצעות כרטיסים מגנטיים של משרד הרווחה לא מחולקות בבני ברק בגלל שגם משרדי הממשלה סומכים בעצם על חלוקה זו. מישהו יצטרך לדאוג לאותן משפחות".

חלוקת ה'קמחא דפסחא' הגדולה בישראל ואולי בעולם היא ללא ספק בירושלים, בחלוקה על פני רחובות שלמים באמצעות כרטיסים מיוחדים, מדובר בארגון 'עונג שבת ויום טוב' בראשות רבי אפרים שטרן. כמויות אסטרונומיות של מצרכי מזון מחולקים לכ-12,000 משפחות בישראל, מכל החוגים והעדות, בעשרים ושתיים ערים ברחבי הארץ, כאשר החלוקה המרכזית תתקיים ברח' שמואל הנביא בירושלים, שני מוקדי חלוקה בבני ברק, ומוקד חלוקה גדול ברח' ר' יהודה הנשיא בבית שמש.

"כל מקרה יחיד שכזה לא ללמד על עצמו יצא אלא ללמד על הכלל כולו יצא, תכפילו סיפור של משפחה אחת שנגע לכם בלב בעשרת אלפי המשפחות שנהנו מהחלוקה, ותגיעו למספרים הגבוהים שמדברים בעד עצמם", אומר ל'קו עיתונות' אחד ממנהלי החלוקה, ר' פסח דייטש, ומוסיף: "המוטו של הארגון: לחלק את המוצרים העיקריים והיקרים לחג ולא מוצרי ניקיון זולים".

38 טון מצות עבודת יד, למעלה משני מיליון ביצים, מעל מאה אלף בקבוקי מיץ ענבים, כמעט 750 טונות של מגוון פירות וירקות והכל מסוג א' א', היקף החלוקה של עונג שבת ויום טוב של הרב אפרים שטרן מגיע לשווי ערך של יותר משלשה מיליון דולרים. כל אלו יחולקו לרבבת משפחות שקיבלו את רוב צרכיהם בהרחבה ובעין יפה, על החלוקה האדירה יפקח צוות של 350 סדרנים שיעבדו מבוקר ועד ליל כדי שכולם יצאו שמחים ומרוצים לחג הפסח. מלבד החלוקה הזאת, מתקיימת בכל שבוע לקראת שבת חלוקה למאות משפחות נצרכות עד לבית, וכן לפני חג הסוכות נערכת חלוקה נרחבת של מוצרי יסוד, בשר דגים ויין.

חסידות גור מתגלה במלוא עוצמתה הסוציאלית בנושא חלוקת קמחא דפסחא. מתברר כי בחסידות נערכים ליוזמה כבר בט"ו בשבט, ולדברי עסקנים הסכום הכולל של העלויות השונות מגיע למיליוני דולרים. בחסידות מעניקים סל מזון בסיסי לקראת החג לכל משפחה ומשפחה העורכת את החג בבית, ובנוסף מענק כספי גדול ויוצא דופן למשפחות. הכסף מחולק לפי דרגות זכאות כשהמפתח הקובע הינו מספר האורחים שיתארחו ויסעדו בליל הסדר לצד שולחנו של ראש המשפחה, ולא רק מספר הנפשות, שיטת החלוקה נועדה למנוע מצב שמשפחות המתארחות בחג יקבלו את מוצרי החג בעוד המארחים לא יקבלו דבר. בחסידות מציינים כי משפחה בה שוהים כל הילדים הנשואים, תקבל מענק של כ-8000 שקלים לקראת החג.

בחסידות בעלזא מחלקים סל ששוויו כ-2000 שקלים. המכיל עופות ויין, ביצים, פירות וירקות ועוד לכששת אלפים משפחות. בראש מערך הקמחא דפסחא של החסידות עומד הרה"ח ר' אליעזר וינד, בשליחות מרן האדמו"ר מבעלזא, והעסקן ואיש החסד המפורסם הרב אלימלך פירר, יו"ר ארגון "עזרא למרפא".

בראש הצוות הלוגיסטי עומד העסקן הרה"ח ר' אהרן צבי בריסק ואתו צוות עובדים אברכים חשובים, העמלים וטורחים רבות באריזת המשלוחים ודאגתם שהמשלוחים יגיעו לכל אחד ואחד לביתו בדרך כבוד, כאשר בחלק מהערים מחולקים המשלוחים לכל אחד ואחד בבית.

בחסידות ויז'ניץ מחלקים מידי שנה מזה למעלה מעשרים שנה אלפי סלי מזון הכוללים בשר, יין, ירקות ופירות ומוצרי חד פעמי לאלפי משפחות החסידות וזאת בשווי של כאלף ₪ ויותר. בנוסף, מקבלים מאות האברכים מלגה מיוחדת לחג בשווי מאות שקלים.

החלוקה מתבצעת ע"י בית האדמו"ר מויז'ניץ, כאשר מי שעומד בראש החלוקה הינו המשב"ק הרה"ח ר' הרשל כץ שמגייס הון עתק על מנת לממן את מפעל הקמחא דפסחא ודואג בעצמו לשינוע של כל המוצרים לרחבי הארץ, בכל עיר או יישוב בו יש ריכוז של חסידי ויז'ניץ. מאלעד ועד עפולה דרך קרית גת.

בסוף השבוע בכתבה המלאה ב'כל ישראל': איזה סל מזון תקבלו בכל ארגון או חסידות, כמה מחלקים החברה קדישא ומה הקריטריונים, ולהיכן יתכן ויגיע השנה ראש הממשלה בנימין נתניהו.

תגובה אחת
  1. נראה קצת מגמתי הידיעה הזאת.
    לא הזכרת את המפעלים הענקיים של חלוקת פסח של שומרי החומות, קופת העיר, למה?

השארת תגובה