התנועה לאיכות השלטון לראשל"צ: "בטל ביקורך בנתיבות"

התנועה לאיכות השלטון פנתה לרב הראשי הרב יצחק יוסף בבקשה כי יבטל את ביקורו הצפוי להתקיים בעיר נתיבות בשבת הבאה ■ "אם בכך יש כדי להביע תמיכה, במישרין או במשתמע, במפלגה זו או אחרת, הרי שהדבר פסול מכל וכל" ■ "פעילות פוליטית של דיין, פוגעת באמון הציבור"

הראשלצ הרב יצחק יוסף. צילום: יעקב כהן
הראשלצ הרב יצחק יוסף. צילום: יעקב כהן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום לראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, בדרישה כי יבטל את ביקורו האמור להתקיים בשבת הבאה בעיר נתיבות, מפני שלטענתם מטרתו של הביקור היא פוליטית – בכדי לשכנע מצביעי 'יחד' לחזור לש"ס – ועל פי החוק נאסר עליו לעסוק בפעילות פוליטית. "תקנון שירות המדינה אוסר על הרב הראשי לישראל להשתתף בפעילות מפלגתית", אמרו בתנועה לאיכות השלטון.

בהמשך פנייתם ציטטו בתנועה את דבריו של הראשל"צ בשיעורו השבועי במוצאי שבת האחרון, שם התייחס במרומז לפילוג. "אם הרב היה חי", אמר הגר"י בשיעורו. "אנחנו אמונים פה בשביל לשמור על הקו של הרב, גם הקו ההלכתי שלו של הרב -שהרב מסר את עצמו, גם על הקו ההנהגה של מרן, אני לא יכול לדבר – אני רב ראשי, אתם מבינים שאני לא יכול לדבר פוליטיקה, אבל אני רק רומז, לשמוע טוב טוב לקו של מרן, מה שמרן הנחיל לנו, בכיוון של הנהגה, לחזק את הדרך של מרן".

בנוסף, טוענים בתנועה כי "בכל הנוגע לביקור בנתיבות, הרי שאם בכך יש כדי להביע תמיכה, במישרין או במשתמע, במפלגה זו או אחרת, הרי שהדבר פסול מכל וכל. יתרה מכך, גם אם כוונת הרב לשבות בשבת הקרובה בנתיבות אינה מהווה כלל ועיקר, מבחינתו, אמירה פוליטית, הרי שנוכח הבנת המהלך כמהלך פוליטי על ידי הציבור, מן הראוי כי ימנע מפעולה זו".

בסיום פנייתם הבהירו בתנועה את עמדתם בעניין וטענו כי רב ראשי ונשיא בית הדין הרבני הגדול עליו להימנע מכל העדפה, ולו נרמזת, לזרם פוליטי או מפלגה זו או אחרת. "פעילות פוליטית של דיין פוגעת באמון הציבור בדיינות", חתמו בתנועה לאיכות השלטון. "אך לא רק בה: היא פוגעת באמון הציבור ברשות השופטת כולה, שהדיינות היא חלק ממנה ובציפיותיו של הציבור הישראלי, כי ההכרעה השיפוטית תהא ללא נטיות וניטרלית".

השארת תגובה