נחשף: אבו מאזן פעל למען ישראל בדו"ח גולדסטון

על פי מסמכים שנחשפו לפני שש שנים ניסה יושב ראש הרשות הפלסטינית לפעול למיתון הדו"ח ■ כזכור גולדסטון חזר בו ממסקנותיו

מתלונן על ישראל. אבו מאזן
מתלונן על ישראל. אבו מאזן

קשה להאמין לסיפור הבא, על רקע המתרחש בימים אלה, אבל מדובר באירוע שקרה לפני שנים ספורות.

בתוך גל המסמכים המודלפים שחושפים רשת 'אל גז'ירה' והעיתון הבריטי 'גרדיאן' פורסם גם כי בניגוד למעשיו האחרונים של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, אשר מנסה לקדם תביעות נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג, ב-2009 הוא דווקא ניסה לפעול למענה ולשדל נגד קבלת דו"ח גולדסטון, מתוך הבנה שהדבר יקבור את תהליך השלום ויחליש את עמדתו מול חמאס.

המסמכים הסודיים מפרטים על שיחת טלפון מראש המוסד הישראלי באותה שנה, מאיר דגן, למקבילו בדרום-אפריקה ערב ההצבעה במועצת זכויות האדם של האו"ם על העברת ממצאי דו"ח ועדת גולדסטון לעצרת הכללית של האו"ם.

כזכור, אחרי מבצע "עופרת יצוקה" בעזה מינתה מועצת זכויות האדם של האו"ם את השופט ריצ'רד גולדסטון לעמוד בראש ועדת חקירה לבחינת אירועי המלחמה, שבישראל הגדירו אותה רבים כחותמת גומי למסקנות שנכתבו כבר מראש. ואכן, הדו"ח שכתבה הוועדה האשים את צה"ל ואת המדינה בביצוע פשעי מלחמה בעזה, ואף העובדה שהשופט גולדסטון חזר בו לאחר זמן מה מהדברים לא סייעה לישראל ולדימויה בקהילה הבינלאומית.

ישראל מצדה טענה כי קבלת הדו"ח מצד הקהילה הבינלאומית תסב מכת מוות לתהליך השלום, ואף תהווה ניצחון מוחץ לארגוני הטרור, אשר יבינו כי ברשותם אפשרות לתקוף מתוך אוכלוסייה אנושית ואף לקבל "פרס" אחר כך בדמות כתבי האישום נגד המתגוננים. ארה"ב חברה לישראל במסע הלחצים נגד הדו"ח.

על פי הפרסום ב'אל ג'זירה', חלק גדול מהדו"ח על השיחה של דגן עסק בעניינים ביורוקרטיים ובעובדה המביכה שדגן התקשר למכשירו האישי של ראש המודיעין הדרום-אפריקני, למרות שמספרו מעולם לא ניתן לאיש מהמוסד הישראלי.

בין השאר אמר דגן בשיחה, שהתנהלה ב-15 באוקטובר 2009, כי "המוסד חושש שההכרה בדו"ח עשויה לתת את הרושם לארגוני טרור אחרים שלפיו ניתן להשתמש באזורים מאוכלסים כמגנים אנושיים במהלך פעילות טרור. כך יהיה ניתן ליישם סוג חדש של טרור ולוחמה, והדבר עשוי להיתפס כניצחון לטרור".

ראש המוסד הוסיף גם כי "אם הדו"ח יתקבל, הדבר עשוי להיות מכה לתהליך השלום. ישראל תחוש כי היא לא מסוגלת להגן על עצמה, ויהיו לא הסתייגויות רבות בהרבה על תהליך השלום".  כמו כן, הוא ציין כי "גם לנשיא עבאס (אבו-מאזן) יהיו הסתייגויות על הצלחת העם הפלסטיני אם הדו"ח יתקבל על ידי הקהילה הבינלאומית. הדבר ישחק לידי חמאס, ויחליש את עמדתו (של אבו-מאזן), כמו גם את זו של הרשות הפלסטינית. מכל מקום, הוא לא יכול לנקוט בעמדה זו בפומבי ומוכרח להסכים עם הדו"ח בפומבי. המוסד רואה את הנשיא עבאס כמפתח לייצוב המצב, במטרה להמשיך את תהליך השלום".

ב'אל ג'זירה' מעירים כי אם הערותיו של דגן מדויקות, הדבר מעיד כי אבו-מאזן פעל מאחורי הקלעים להגן על ישראל – הכובש לכאורה – מפני טענות בדבר ביצוע פשעי מלחמה.

יש לציין כי למרות שיחת הטלפון, הדרום-אפריקאים לא התרגשו מדבריו של דגן וממסע הלחצים והצביעו בעד אימוץ הדו"ח במועצת זכויות האדם של האו"ם. כיום, כאמור, גם הפלסטינים לא מתרגשים וממשיכים לקדם תביעות בפשעי מלחמה נגד ישראל בהאג.

השארת תגובה