מחקר: נתוני ההצבעה נגזרים לרוב ממקום המגורים

מהמסמך שנערך עבור "גלובס" עולה כי מצביעי השמאל גרים בדרך כלל במרכז הארץ ובדירות יקרות וגדולות, לעומת מצביעי ימין מובהקים, שמתגוררים בדיוr זול בפריפריה

שלט שס בתל אביב
שלט שס בתל אביב
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ניתוח של נתוני הבחירות הקודמות מנסה לפלח את זהות המצביעים למפלגות על פי מגוריהם: ממחקר שערך "גלובס" עולה כי תושבי 13 מבין 15 הערים היקרות בישראל במונחי שווי הנדל"ן האמינו בבחירות 2013 בגוש המרכז-שמאל, ואילו ב-15 מבין 15 הערים הזולות ביותר שמרו אמונים לגוש הימין.

לצורך הבדיקה הוגדרו כגוש המרכז-שמאל המפלגות "העבודה" "יש עתיד" ו"התנועה".

התוצאות היו חד משמעיות; ביישובים שבהם מחירי הדירות גבוהים – זוכה גוש המרכז-שמאל לרוב מוחלט של קולות המצביעים. מנגד, במעוזי הימין, כמו שדרות וקרית שמונה, ערים המזוהות בצורה מובהקת עם הליכוד והבית היהודי, עולה דירה דומה פחות מחצי מיליון שקלים.

למעשה, ניתן לקבוע, כי בשיטת בחירות כמו זו הנהוגה בארה"ב, חלקים גדולים מגוש דן, ומהערים המבוססות בצפון, היו מכתירים לראשות הממשלה את אנשי המרכז-שמאל, כשמנגד חלקים נרחבים אחרים בישראל, היו מעדיפים את נתניהו. ליבת המאבק הזה הוא בין "יישובי התפר" מבחינת שווי נדל"ן כדוגמת רחובות וראש העין כמו גם ראשון לציון ופתח תקווה.

נתון נוסף המחזק את הטענה לקשר בין מחירי הדירות לבין נטייה פוליטית מתגלה, על פי התחקיר, בבדיקת המתאם אודות הקשר בין גובה מחיר הדירה לבין הצבעה למרצ; מפלגת השמאל הגיעה למקום הראשון בתל אביב, עם 14% מהקולות,שהיא גם העיר היקרה בישראל – מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת עולה כ 2.85 מיליון שקל. מנגד ככל שמחירי הדירות נמוכים יותר – כך גדל הסיכוי לניצחון הליכוד בעיר.

בעוד פחות מחודש נדע האם גם ב 2015 מה שהיה,והוצג לעיל,הוא שיהיה ושוב יוכח קשר מובהק בין דפוס ההצבעה למקום המגורים.

תגובה אחת
  1. הכנה לדוח שיגיע מחר????

השארת תגובה