פסיקה דרמטית: הרשות הפלסטינית אחראית לפיגועים

בית המשפט הפדראלי בארצות הברית קבע: ארגון אש"ף והרשות הפלסטינית אחראית לפיגועים שיצאו משטחה של הרשות במהלך האינתיפאדה השלישית ■ הרשות תחוייב בסכום של 655 מיליון דולר שאותם תשלם כפיצויים למשפחות הנפגעים ■ ליברמן: "ההחלטה – ניצחון מוסרי למדינת ישראל ולנפגעי הטרור"

אבו מאזן באו"ם
אבו מאזן באו"ם

בית המשפט הפדראלי בניו יורק ארה"ב, הורה היום (ב') לרשות הפלסטינית ולארגון אש"ף לפצות נפגעי פעולות טרור ב-218 מיליון דולר. הפסיקה נומקה בכך שהרשות אחראית לפיגועים שנערכו בישראל במהלך ימי האנתיפאדה השניה בהם נהרגו בין היתר גם אזרחים אמריקנים. על פי החוק האנטי טרור האמריקאי, סכום החיוב יושלש ויעמוד על 655 מיליון דולר.

התביעה אותה הגישו עשרה משפחות ישראליות עם אזרחיות אמריקנית, עמדה בתחילה על מיליארד דולר ובה הואשמה הרשות במימון ובתמיכה של פיגועי הטרור שהתרחשו באנתיפאדה השניה. התביעה שהוגשה כבר בשנת 2004, כללה טענות לפיהן ברשות אישרו את פעולות הטרור שיצאו מתחומה זאת בכדי לקדם את מטרותיהם המדיניות.

במהלך כל השנים נעשו ניסיונות כבירים מצד הרשות לבטל את התביעה, תוך שימוש בעורכי דין מן הבכירים ביותר בארה"ב. מנגד עמד ארגון שורת הדין שייצג את התובעים. הארגון הציג במהלך הדיונים הוכחה למעורבותה של הרשות בתכנון הפיגועים, והיא עצירתם של בכירים ברשות שהורשעו בתכנון פיגועים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: 'החלטת בית-המשפט הפדרלי בארה״ב קובעת את  אחריותה של הרשות הפלסטינית לפיגועי הטרור הרצחניים שהיו בעשור הקודם. במקום להפיק את הלקח המתבקש הרשות הפלסטינית מקדמת צעדים מסוכנים ליציבות האזור כמו הפנייה הצבועה לבית הדין הפלילי הבינלאומי, תוך שהיא נמצאת בברית עם ארגון הטרור חמאס.

"אנו מצפים מהגורמים האחראים בקהילה הבינלאומית להמשיך ולהעניש את אלה התומכים בטרור כפי שעשה בית המשפט הפדרלי בארה״ב, ולגבות את המדינות הנלחמות בטרור. גם ביום זה אנו זוכרים את המשפחות שאיבדו את יקירהן, ליבנו איתן ואין צדק שיוכל לנחמן'.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הגיב לפסיקה ואמר: "החלטת בית המשפט בניו-יורק לחייב את הרשות הפלסטינית בתשלום פיצויים לנפגעי טרור מהאינתיפאדה השנייה בסך של 654 מיליון דולר, היא קודם כל ניצחון מוסרי למדינת ישראל ולנפגעי הטרור. החלטת בית המשפט מאשררת את מה שידע כל מי שמכיר את האירועים שהתרחשו בישראל בתחילת שנות האלפיים, אך רבים בעולם לא רצו להודות בכך בשל צביעות, אינטרסים זרים או אנטישמיות לשמה".

"עכשיו", הוסיף ליברמן. "כדאי שהחלטה זו של בית המשפט תהיה קריאת השכמה לפלסטינים עצמם וגם לאלו הפועלים למענם בעולם בכדי שיכירו בכך שהטרור הוא חלק אינטגרלי מהמבנה של הרשות הפלסטינית, ושכדי לטפל בזה עליהם קודם כל להפנים שהאדרת והערצת הטרור והטרוריסטים בקרב פלסטינים היא נגע שיש לעקור מן השורש באמצעות חינוך מחדש, ומי שאחראי לכך היא ההנהגה הפלסטינית".

השארת תגובה